30.06.2022, 12:37 | czytano: 1819

Laury kadetek w ogólnopolskim konkursie „Policjanci w służbie historii” (film)

arch. szkoły
NOWY TARG. Kolejne sukcesy w ogólnopolskich konkursach organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej odnoszą kadeci z Prywatnego LO dla Młodzieży w Szkołach im. prof. Venuleta.
IV edycja konkursu „Policjanci w służbie historii” miejsca wśród laureatów przyniosła trzem uczennicom: Alicji Kasperek, Julia Komperdzie z klasy III i Aleksandrze Orawiec z klasy II, które – pracując pod opieką merytoryczną majora Krzysztofa Tekiela z ramienia Szkoły - opracowały biogram policjanta Policji Państwowej, ofiary zbrodni katyńskiej, przodownika Józefa Kutrzeby. Przygotowując tę biografie, odwiedziły miejsca pamięci z nim związane i przeprowadziły wywiad z jego wnukiem panem Adamem Kutrzebą.
Należy podkreślić, że we wszystkich poprzednich edycjach tych konkursów kadeci z Nowego Targu, uczniowie majora, znajdowali się w gronie laureatów. Konkursy organizowane w ramach współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z Komendą Główną Policji oraz Ministerstwem Obrony Narodowej były adresowane do uczniów klas mundurowych z placówek w całej Polsce. Mają one za cel zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji i Wojska Polskiego w czasach II Rzeczpospolitej i II wojny światowej oraz wkładu tych formacji militarnych w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę Państwa Polskiego.

Realizując konkursowe zadania, uczniowie odkrywali miejsca pamięci związane z historią policji i wojska, przypominali sylwetki policjantów i żołnierzy, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom oraz przekazywali zdobytą wiedzę innym.

Oto film zrealizowany przez Alicję, Julię i Aleksandrę:


źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl