24.11.2022, 16:25 | czytano: 586

18. konkurs międzyszkolny wiedzy o Stolicy Podhala (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
Reprezentanci szkół podstawowych z Nowego Targu zmierzyli się w 18. konkursie wiedzy o stolicy Podhala, który rokrocznie odbywa się w Szkole Podstawowej nr 5 im. Konfederacji Tatrzańskiej.
W „5-tce” zjawiły się wybrane wcześniej trójki klasowe ze szkół numer 2, 3, 5 i 11. Zabrakło 1, 6, i 4. W komisji jako przewodnicząca zasiadła długoletni nauczycielka szkoły, członkini Związku Podhalan oddział Nowy Targ, Anna Pyzowska, oraz nauczyciele opiekunowie uczniów, a także Katarzyna Put, Naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Nowy Targ. Po przywitaniu uczestników przez panią dyrektor Urszulę Siękę oraz prowadzące konkurs Teresę Kuros i Dorotę Fryźlewicz uczniowie przystąpili do zmagań konkursowych. Wśród nich były następujące konkurencje: droga do gwiazd (slalom między pachołkami z kijem do unihokeja i ziemniakiem oraz strzał między słupki), rzut kapeluszem na słupek, oraz slalom z 18 ziarenkami fasoli w ręce aż do komisji. W międzyczasie uczniowie musieli odpowiadać na pytania związane z Nowym Targiem.
Kolejne konkurencje odbyły się już w grupach – były to: opisanie elementów stroju góralskiego, krzyżówka, quiz czy też wylepienie plasteliną z wykrojonego wzoru kapelusza góralskiego, a także rozpoznawanie z zamkniętymi oczami rzeczy – podkowa, kierpce i spinka.

Wszystko te zmagania były oceniane i punktowane. Z grona czterech szkół, jakie przystąpiły do konkursu ze zwycięstwa mogła się cieszyć po raz drugi z rzędu Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II na Kowańcu. Drugie miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 5, trzecie – Szkole Podstawowej nr 11, a czwarte Szkole Podstawowej nr 2.

Główną nagrodą dla zwycięskiej szkoły był puchar przechodni w postaci figury św. Katarzyny – patronki miasta Nowy Targ, której wspomnienie przypada 25 listopada. Pozostałe nagrody – książki o Nowym Targu, kalendarze adwentowe i inne ufundowały: rada rodziców Szkoły Podstawowej nr 5, Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk oraz Miasto Nowy Targ,

1 miejsce
SP 3 Nowy Targ: Anna Barnaś, Dorota Osowska, Sylwester Fiszer
2 miejsce
SP 5 Nowy Targ: Hanna Brzezińska, Aleksandra Ścisłowicz, Gabriela Watycha

3 miejsce
SP 11 Nowy Targ: Lena Chrzanowska, Szymon Kondaszuk, Laura Sobies

mat. nadesłany, zdj. Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl