23.03.2023, 08:16 | czytano: 153

Jak na przestrzeni lat zmieniło się wyposażenie mieszkań Polaków? (art. sponsorowany)

Sposób aranżacji wnętrz może dużo powiedzieć o guście, codziennych życiowych potrzebach czy statusie finansowym właściciela lokalu. Przeobrażenia, którym ulegają nasze mieszkania, dużo mówią o nas samych, ale i panującej obecnie na świecie modzie, choć niebagatelną rolę odgrywa także kontekst społeczno-kulturowy. Sprawdźmy więc, jak na przestrzeni lat zmieniało się wyposażenie mieszkań Polaków.

Okres przedwojenny

W czasach przedwojennych oraz w okresie XX-lecia międzywojennego trudno wyróżnić dominujący styl wnętrzarski, zwłaszcza że wyposażenie mieszkań zależało od zamożności mieszkańców. Osoby o wysokich dochodach stawiały na styl i elegancję w wydaniu art deco, secesyjnym lub eklektycznym, mniej zamożni musieli zadowolić się pojedynczymi elementami charakterystycznymi dla tych stylów. W każdym domu musiało być pomieszczenie reprezentacyjne do przyjmowania gości, które nierzadko było wykończone w znacznie wyższym standardzie niż reszta domu. Królowały w nim wielki stół, kredens oraz ozdobny dywan, w dobrym tonie było też posiadać chociaż jeden instrument muzyczny. 

Czasy powojenne

Pierwsze dekady po zakończeniu II wojny światowej podporządkowane były odbudowie zniszczonego kraju, przez co wartości estetyczne zeszły na dalszy plan. Przemysł został znacjonalizowany i w pełni podporządkowany produkcji masowej, co skutkowało tym, że pierwszy raz w historii w mieszkaniach Polaków pojawiły się wspólne elementy. Domy meblowano tym, co akurat było dostępne w sklepach lub na co dostano przydział. Na pierwszy plan wysunęły się modułowe regały, wersalki, niewielkie stoliki, wzorzyste tkaniny, wykładzina i dekoracyjne abażury.

Lata 70. i 80.

Te dwie dekady były w historii Polski czasem napięć polityczno-społecznych i rozbudzonych marzeń o życiu jak na Zachodzie. Rzeczywistość była jednak zgoła inna. Intensywny rozwój budownictwa wielorodzinnego, głównie tzw. bloków z wielkiej płyty z niewielkimi mieszkaniami podzielonymi na wiele pokoi znacznie ograniczał możliwości, a reglamentacja towaru sprawiała, że domy meblowano tym, co akurat trafiło do sklepu, najchętniej wielomodułowymi meblościankami,  wersalkami i ustawnymi stołami. Prawdziwe triumfy święcił wtedy niezastąpiony w każdym mieszkaniu pawlacz.

Lata 90.

Lata 90. zaczęły się transformacją gospodarczą, która dawała Polakom nadzieję na lepsze jutro. W końcu dostępne były towary, o których jeszcze dekadę temu można było jedynie marzyć. Polskie mieszkania zalane zostały dobrami z importu, a nieodzownym elementem wyposażenia był ogromny tapicerowany zestaw wypoczynkowy, który musiał znaleźć się w centrum każdego salonu. Charakterystyczne dla tego okresu były mieszkania przeładowane meblami, sprzętem elektronicznym i  dekoracjami. Wszystko było tak samo ważne i wszystko musiało być widoczne.

Obecnie

Skandynawski minimalizm, radosne boho czy modern classic? Jak możemy opisać współczesny styl aranżacji wnętrz? Nie pozostaje nam nic innego niż czekać, aż ktoś z perspektywy czasu opisze pod względem wnętrzarskim ostatnie dekady.
Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl z ofertą mieszkania na sprzedaż Zakopane.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl