29.03.2023, 12:04 | czytano: 1422

"Zginąć, ale z honorem ... - projekt edukacyjny w II LO w Nowym Targu

arch. szkoły
Uczennice klasy humanistycznej II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu: Paulina Świst, Paulina Warmuz oraz Izabela Stec-Sala biorą udział w ogólnopolskim konkursie pt. Sejm Dzieci i Młodzieży i realizują interdyscyplinarny projekt edukacyjny pt. "Zginąć, ale z honorem". (Krystyna Budnicka) - walka o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim.
Na podstawie wspomnień Heleny Rufeisen-Schüpper żydowskiej działaczki ruchu oporu w czasie II wojny światowej, uczestniczki powstania w getcie warszawskim, autorki książki pt. „Pożegnanie Miłej 18. Wspomnienia łączniczki Żydowskiej Organizacji Bojowej” przygotowały film o bohaterskiej postawie powstańców warszawskiego getta.
Projekt został objęty Patronatem Honorowym Starosty Powiatu Nowotarskiego i Burmistrza Miasta Nowy Targ.

Bardzo dziękujemy Urzędowi Miasta Czarny Dunajec za możliwość nakręcenia części scen w synagodze i na cmentarzu w Czarnym Dunajcu.

"Szanowni państwo. Dzisiaj znajdujemy się w Czarnym Dunajcu, gdzie za nami znajduje się synagoga. Nie bez powodu. Ponieważ w tym roku przypada 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Teraz przeniesiemy się do synagogi, gdzie opowiemy o losach powstańców" – brzmi zaproszenie do obejrzenia przygotowanego w ramach projektu filmu.źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
komentarze
Te panny to Żydówki?30.03.2023, 06:22
Umieranie z honorem nie oznaczało życia z nim.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl