18.05.2023, 16:18 | czytano: 1362

Uczennice II LO w Nowym Targu laureatkami XXIX edycji ogólnopolskiego konkursu pt. Sejm Dzieci i Młodzieży

arch. szkoły
Paulina Świst i Paulina Warmuz, uczennice klasy humanistycznej II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu, zostały laureatkami XXIX edycji ogólnopolskiego konkursu pt. Sejm Dzieci i Młodzieży. W realizacji projektu pomagała im koleżanka z klasy 3d Izabela Stec-Sala.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Kancelaria Sejmu, w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Projekt został objęty Patronatem Honorowym Starosty Powiatu Nowotarskiego i Burmistrza Miasta Nowy Targ.
Autorski projekt uzyskał najwyższą ocenę w województwie małopolskim, dlatego uczennice wezmą udział nie tylko w sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbywa się tradycyjnie 1 czerwca, lecz również w seminariach naukowych 20 maja 2023 r., które odbędą się w Sulejówku oraz posiedzeniu komisji zajmującej się przygotowaniem projektu uchwały na najbliższą sesję SDiM, które będzie miało miejsce w Warszawie w dniu 21 maja 2023 r.

Temat tegorocznego SDiM brzmiał: Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim.

- Po przeprowadzeniu kwerendy postanowiłyśmy zebrać wiedzę na temat losów Heleny Schüpper w czasie powstania w getcie warszawskim oraz akcji „Reinhardt” w Nowym Targu. Później opracowałyśmy scenariusz filmu.– opowiadają uczestniczki przedsięwzięcia.

To już ósme z rzędu zwycięstwo uczniów II LO w tym prestiżowym konkursie.
Warto dodać, że już drugi raz zadanie realizowane przez uczniów jest najwyżej ocenione w województwie małopolskim. Najwyższa lokatę zdobył wcześniej projekt obywatelski pt. „Nasze miejsca - jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy?”, realizowany w roku szkolnym 2014/15.
Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem od 1994 roku jest kształtowanie postaw obywatelskich oraz szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej oraz aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl