25.05.2023, 13:36 | czytano: 1055

30 lat polsko-niemieckiej przyjaźni. Wymiana językowa uczniów Goszczyńskiego (zdjęcia)

arch. szkoły
Już od 30 lat odbywa się wymiana uczniowska między I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Goszczyńskiego a katolickim Liceum St. Konrad w Ravensburgu. W projekcie wspieranym finansowo i merytorycznie przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży wzięło dotychczas udział ok. 550 uczestników z Goszczyńskiego.
W tym roku szkolnym grupa 12 osób z I LO w Nowym Targu pojechała na kilkudniową wymianę językową do Ravensburgu. Podczas pierwszego spotkania z zaprzyjaźnioną szkołą uczniowie poznawali się grając w bingo, pracowali w grupach, budując wieżę z makaronu, co przysporzyło im wiele trudności, ale pozwoliło także znaleźć wspólny język. Kolejny punkt programu to zwiedzanie pięknego Ravensburgu, czego dowodem mialy być wykonane przez uczestników zdjęcia najważniejszych budynków i miejsc, a przewodnikami po średniowiecznym mieście byli oczywiście uczniowie z Niemiec. Niedzielę młodzież spędziła w gronie goszczących rodzin – niektórzy podziwiali okoliczne miejscowości, poznawali niemiecką kulturę, inni zwiedzali Szwajcarię, spacerowali nad Jeziorem Bodeńskim, zdobywali najwyższy okoliczny szczyt Pfänder. Podczas kolejnych dni uczestnicy wymiany poznali życie szkolne niemieckich uczniów, uczęszczając razem z nimi na lekcje; popłynęli na pobliską wyspę - Mainau, ponadto zwiedzali pobliskie miasta Ulm i Friedrichshafen. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła wszystkim konna procesja Blutritt z relikwiami krwi Chrystusa, odbywająca się corocznie (od co najmniej XVI w.) w piątek po święcie Wniebowstąpienia Pańskiego. Procesja uważana jest za jedną z największych w Europie. W tym roku wzięło w niej udział ok. 2000 jeźdźców.
Podczas tego aktywnego tygodnia młodzi ludzie poznali wiele niezwykłych miejsc, nawiązali przyjaźnie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie nauczycieli i rodzin z Niemiec, wsparcie PNWM i Rady Rodziców I LO w Nowym Targu. Koordynatorami i opiekunami podczas wymiany polsko-niemieckiej były: pani Joanna Wagner- Podlipni oraz pani Katarzyna Jarząbek.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
komentarze
Ada25.05.2023, 21:27
Pozdrowienia dla Pani Gil z którą byłam w Ravensburgu i Freiburgu na wymianie
Panie z Goszczyńskiego25.05.2023, 16:22
Te Panie opiekunki to niby kto? Nauczycielki ( profesor? - magister?), czy pracownice administracyjne i porządkowe, a może rodzice uczniów? Kto ma zadbać o autorytet pedagoga, jak nie robi tego sama Szkoła w swoim pijarze.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl