26.07.2023, 13:10 | czytano: 549

Pracownicy z Ukrainy – jak pokonać bariery językowe? Wskazówki dla pracodawców! (art. sponsorowany)

Pracownicy z Ukrainy zdobywają coraz większą popularność na rynku pracy, dzięki swojej motywacji, umiejętnościom i elastyczności. Jednak jednym z głównych wyzwań dla pracodawców jest pokonanie bariery językowej. Poniżej omówimy najważniejsze kroki, które pracodawcy mogą podjąć, aby pokonać bariery językowe i skutecznie współpracować z pracownikami z Ukrainy.

Rekrutacja odpowiednich pracowników

 
Ważne jest, aby zacząć od znalezienia odpowiednich pracowników z Ukrainy, którzy posiadają nie tylko kwalifikacje na określone stanowisko, ale i pewne podstawowe umiejętności językowe. To także ten etap, na którym może wesprzeć nas agencja pracy, która może pochwalić się np. rozbudowaną siatką pozyskiwania kontaktów do specjalistów z wielu różnych dziedzin.
  
Jeśli nie wiesz, jak pozyskać pracowników z Ukrainy, to istnieje na to sprawdzony sposób. Można to osiągnąć poprzez współpracę z agencją pracy specjalizującą się w rekrutacji pracowników z Ukrainy. Do sprawdzonych biur pośrednictwa pracy należy Kono.jobs: https://kono.jobs/pracownicy-z-ukrainy/

Takie agencje mają doświadczenie w znajdowaniu kandydatów z Ukrainy na odpowiednie stanowiska i mogą pomóc w wyselekcjonowaniu pracowników z odpowiednim zestawem umiejętności, którego w danej chwili poszukujemy. Ponadto wiedzą, jak zarejestrować pracownika z Ukrainy, a nawet w tym pomagają!
 

Zapewnienie wsparcia językowego

 
Pracodawcy powinni zadbać o zapewnienie wsparcia językowego swoim pracownikom z Ukrainy. Można to osiągnąć poprzez organizowanie kursów językowych, które pomogą im poprawić swoje umiejętności komunikacyjne w miejscu pracy. Można również zatrudnić tłumacza lub specjalistę ds. komunikacji, który pomoże w przekazywaniu istotnych informacji i wyjaśnianiu pytań pracowników.
  
Warto zadbać o stworzenie przyjaznego środowiska pracy, które zachęci pracowników z Ukrainy do aktywnego uczestnictwa w procesie komunikacji. Ważne jest, aby zapewnić otwartą i przyjazną atmosferę, w której pracownicy nie będą się obawiać popełnienia błędów językowych czy zapytania o pomoc.
 

Wykorzystanie narzędzi komunikacyjnych i nie tylko! 

 
Pracodawcy mogą skorzystać z różnych narzędzi komunikacyjnych, które ułatwią komunikację z pracownikami z Ukrainy. Można używać prostych i jasnych komunikatów, grafik i obrazków, aby wspomóc zrozumienie. Można również wykorzystać aplikacje do tłumaczenia tekstów, takie jak Google Translate, aby pomóc w szybkiej wymianie informacji.
  
Kolejną skuteczną strategią jest organizowanie szkoleń z języka dla pracowników z Ukrainy. Pracodawcy mogą zaprosić nauczycieli języka, którzy pomogą załodze w doskonaleniu swoich umiejętności językowych w kontekście zawodowym. Szkolenia te mogą być dostosowane do specyfiki branży i stanowiska pracy, co ułatwi pracownikom zrozumienie terminologii i procedur.
  
Przydatna w przezwyciężaniu bariery językowej może być również technologia. Istnieją różne aplikacje mobilne i narzędzia online, które pomagają w tłumaczeniu, nauce słówek i rozwijaniu umiejętności językowych. Można zachęcać Ukraińców do korzystania z tych narzędzi jako dodatkowego wsparcia w nauce języka polskiego.
 

Podsumowanie


Praca z pracownikami z Ukrainy może być niezwykle wartościowym doświadczeniem, ale wymaga pewnych wysiłków w celu pokonania bariery językowej. Poprzez rekrutację odpowiednich pracowników, zapewnienie wsparcia językowego czy wykorzystanie narzędzi komunikacyjnych, pracodawcy mogą skutecznie pokonać te bariery. W rezultacie będą w stanie zbudować efektywny i harmonijny zespół, który będzie przyczyniał się do rozwoju firmy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl