10.07.2024, 09:33 | czytano: 3845

Związek Podhalan przeciwko aborcji i zdejmowaniu krzyża. "Łamane są sumienia matek i ojców"

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Robert Miśkowiec
Związek Podhalan przyjął stanowisko w sprawie obrony życia ludzkiego i wolności religijnej. Podpisało się pod nim kilkudziesięciu prezesów oddziałów związku i Prezydium Zarządu Głównego ZP.
W opublikowanym dokumencie Związek Podhalan "kategorycznie sprzeciwia się naruszaniu godności każdej istoty w każdej fazie rozwoju - od poczęcia do naturalnej śmierci".
"Jesteśmy świadkami narastającej presji na zmiany prawne ochrony ludzkiego życia w kierunku legalizacji zabijania dziecka w łonie matki. Bez zmiany ustaw na szpitale niewykonujące aborcji nakładane są wielusettysięczne kary finansowe. Łamane są sumienia matek i ojców, lekarzy, położnych i pielęgniarek. Jest to bardzo niepokojące i niezwykle groźne dla przyszłości i moralnej kondycji naszej Ojczyzny" - podkreśla góralska organizacja.

"Miejcie odwagę nie być biernymi!" - apeluje Związek Podhalan do posłów i senatorów.

Związek wyraża również "brak jakiejkolwiek akceptacji dla działań, których efektem jest zdejmowanie krzyża ze ścian szkół, przedszkoli i instytucji państwowych oraz sukcesywne wycofywanie nauki religii z programów nauczania".

Organizacja zwraca uwagę na fakt, że Konstytucja RP zapewnia każdemu wolność sumienia i religii oraz pozwala na prezentowanie swoich przekonań i symboli religijnych w przestrzeni publicznej.
"Także w orzecznictwie polskich sądów jednoznacznie wskazuje się, że publiczna ekspozycja symboli religijnych nie stanowi naruszenia dóbr osobistych osób niebędących wyznawcami określonej religii ani nie może nikogo dyskryminować" - uzasadnia ZP.

Związek wezwał również inne organizacje regionalne czy społeczne do jasnego zajęcia stanowiska w tych sprawach.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Grażyna Mikołajska11.07.2024, 18:19
Do @@@ Nikt nie może likwidować, musiałby się rozwiązać, ale byłoby szkoda, bo mamy naprawdę piękny folklor, tradycję i należy to podtrzymywać, rozwijać, przekazywać młodym- nie podoba mi się tylko politykowanie w takim Związku. Niech ta organizacja zajmie się tym co potrafi robić najlepiej, do czego jest powołana i wszyscy będą zadowoleni
Ruska łonuca11.07.2024, 15:26
Jakiś duży wał się szykuje bo wtedy temat wraca jęk bumerang
@@@11.07.2024, 13:08
Do@Grazyna Mikołajska w 100%się z panią zgadzam ?. Zlikwidować w cholerę ten cały Związek to przestaną bredzić fanatycy moralności ludzkiej oderwani od rzeczywistości.
Iza11.07.2024, 10:29
Państwo polskie ukonstytuowało się na gruncie cywilizacji chrześcijańskiej,w której głównym znakiem wiary jest krzyż i religia katolicka oraz związane z tym wyznawane wartości. Tak było również w większości krajów europejskich. Dzisiaj widać już dobrze czym grozi odrzucenie wiary i krzyża i sprowadzenie ich do "kruchty". Kiedy już większość państw będzie z musu wyznawać islam, bo będą w nich zainstalowane rządy muzułmańskie, jak ręką odjął znikną wszelkie dywagacje na poruszane tutaj tematy.Aborcja zakazana, homoseksualizm karany śmiercią, modlitwy nakazane,posiadanie dużej ilości dzieci również. Ciekawe czy wtedy też wszyscy będą mądrzy i tak ochoczo będą walczyć w imię świeckiego państwa.
obserwator II11.07.2024, 10:28
zdelegalizować ten stwór natychmiast
szacunek !11.07.2024, 07:20
BRAWO!!!!! Mikołajska i tak trzymaj jechać po tych ***!!! Jędraszewski walczył z krzyżem w ręku i co to dało? Teraz z kolei prezes ZP zaczyna walkę z różańcem w ręku i co to ma być? Będzie tylko większy podział w społeczeństwie czy o to chodzi? Jak prezesem ZP. został wybrany *** ze Spisza to miałem pewność że jaja będą na bank! Świetny wpis p. Grażyno i na czasie obrazujący hipokryzje tych ludzi!!!!
Wyborca11.07.2024, 06:05
Prawdziwym obrońcą wiary jest Grzegorz Braun. Każde swoje wystąpienie zaczyna od słów Szczęść Boże, a i potrafił w polskim sejmie ugasić pewną świecę. Na marginesie nie wiedziałem, że w polskim sejmie czcimy zwyczaje innych narodów. A gdzie wtedy byli posłowie i senatorowie z Podhala? Jeden senator nawet honorowym prezesem ZP jest.
ol10.07.2024, 22:24
Górale uważajcie,bo turyści z warsiawy do Was nie przyjadą.Teraz mamy inną władzę,więc trzeba wiedzieć co się mówi.
Sdsss10.07.2024, 22:04
Odezwało się średniowiecze - związek podhalan, dla ludzi świeckich jesteście kolejną bandą religijnych fanatyków, wasz upadek będzie zbawieniem dla podhala.
Grażyna Mikołajska10.07.2024, 22:04
Panowie zajmijcie się swoim interesem,a od kobiet wara !! Słyszeliście o wadach letalnych płodu? Słyszeliście o dzieciach rodzcąch się bez nóg, rąk, same ludzkie kadłuby, o dzieciach z okiem cyklopa, z bezmózgowiem, bezczaszkowiem? Rodzą się i po kilku godzinach umierają w cierpieniu .Nie słyszeliście? To poczytajcie, herosi z Bożej łaski !! Jak Wam małoletnią córkę zgwałci jakiś psychol- to inaczej będziecie piać cwaniacy. Są ciąże- które są zagrożeniem życia kobiety i dziecka.A co wy sobie wyobrażacie, że kobiety tak łatwo, tak lekko, tak z kaprysu usuwają ciążę? Kobieta ma prawo decydować o własnym ciele, nie jakiś ksiądz i byle dupek . Ona i lekarz i nikt inny. Miejcie odwagę nie być biernymi górale z ZP, bo gdzie byliście jak Zakopane przez 13 lat nie mogło przegłosować ustawy antyprzemocowej? Godziliście się na bicie kobiet i ich poniewieranie, bo co? Bo góral to pan i władca? Gdzie byliście, jak trzeba było stanąć w obronie maltretowanych żon, matek, córek? Religia to nie przedmiot- to kwestia wiary i powinna wrócić do salek katechetycznych przy Kościołach- jak dawniej.Polska jest państwem świeckim, nie kościelnym. Poczytajcie co mówi Konstytucja na ten temat i teraz was zacytuję "Organizacja zwraca uwagę na fakt, że Konstytucja RP zapewnia każdemu wolność sumienia i religii oraz pozwala na prezentowanie swoich przekonań i symboli religijnych w przestrzeni publicznej. " _ KONSTYTUCJA ZAPEWNIA KAŻDEMU WOLNOŚĆ SUMIENIA- skoro zapewnia to wara od sumień matek, wara od religii jaką chcą czy nie chcą wyznawać. W Polsce zyje ok. 7.5 tys. Polaków wyznających buddyzm. Ok. 25 tys, Żydów i kilka tys. obywateli Polski innych wyznań- skoro wszyscy mają równe prawa , to dlaczego w Sejmie, w szkołach, w urzędach nie może wisieć obok krzyża np. gwiazda Dawida ? Oczywiście jest ich zdecydowana mniejszość,ale jak każdy równy , to dlaczego nie mieliby miec prawa do wieszania swoich symboli? Nie zawłaszczajcie sobie wszystkiego "prawdziwi Polacy, prawdziwi patrioci" Nie grajcie wiarą, religią, sumieniem. Skupcie się na swoich rodzinach i własnym sumieniu
kawa10.07.2024, 21:03
Panie Morawa, a co reakcja ZP na aborcję ma wspólnego z uczciwością? Bo nie rozumiem ...
Bialcon10.07.2024, 19:52
Najpierw niech wyklucza ze swoich szeregów uczestniczki marszów kobiet a później krzyczą. W Białce mają taką co ja promują, do powiatu ja pchali ale na szczęście ludzie madrzejsi
fdf10.07.2024, 17:10
Ale o co chodzi? Przecież aborcja jest nielegalna, a to nad czym pracują to u władzy, to usuwanie ciąży w restrykcyjnie uzasadnionych przypadkach. A z resztą, nikt nikogo nie zmusza do usuwania ciąży. Jak ktoś w tych restrykcyjnych przypadkach chce urodzić dziecko, to przecież będzie mógł.
A z tymi krzyżami to też nie jest problem. Przecież nie chcą zdejmować krzyży z kościołów czy prywatnych mieszkań. Każdy może sobie wywiesić u siebie tyle krzyży ile chce i jakie chce. A w urzędach nie będzie tylko orzeł polski.
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN10.07.2024, 15:58
Jest to normalna reakcja ludzi uczciwych-brawo
cba10.07.2024, 14:31
Fajnie jest mówić innym "NIE", ale SAMEMU nie przestrzega się DEKALOGU!
broń obosieczna10.07.2024, 14:18
"Także w orzecznictwie polskich sądów jednoznacznie wskazuje się, że publiczna ekspozycja symboli religijnych nie stanowi naruszenia dóbr osobistych osób niebędących wyznawcami określonej religii ani nie może nikogo dyskryminować" - uzasadnia ZP.

To czekamy kiedy związek wchodzących w tyłek dla osobistej korzyści wywiesi u siebie symbole religijne Muzułmanów, Żydów, Buddystów i innych wyznań i religii. Mogą zacząć od prawosławia gdyż to najbliżej nas i przedstawiciele tej religii mają więcej praw w Polsce niż obywatele polscy - praktykujący katolicy.
Osiol10.07.2024, 13:46
W Gdańsku za komuny urodził się 40to milionowy obywatel(tak polska liczyła 40mln) teraz to info wymazano i przyrost obywateli zakończył się, od 89r z upadkiem komuny teraz tylko spada
(naiwni zdepopuluowuja się sami)
No cóż jak araby docisna to pewna nacja będzie miała piękny zielony kraj by się przesiedlic .
Do Remember10.07.2024, 13:34
Wiarą ,modlitwą nie pojesz ani się nie uzdrowisz Tereska z Kalkuty leczyła modlitwa i różańcem ale jak sama zachorowała to leczyli ją w najlepszych klinikach To samo dotyczy wszystkich którzy nosili albo noszą sutanny
Ja10.07.2024, 13:27
Moja teściowa zasuwała na nogach do Ludzmierza z Ostrowska w obronie krzyża a o wnuki i syna niedbała takie to obrończynie krzyża. Jak zaproponowałam jej żeby na chałupie namalowała krzyż wielkości domu to nie chciała
Aa10.07.2024, 13:24
Do remember
To jest przykład że nie samym chlebem żyje człowiek trzeba też coś do chleba :)
sawuarek i wiwarek10.07.2024, 13:24
Aborcja jest prawnie w Polsce zabroniona, więc w czym problem? Natomiast co do krzyży to jest pewien, potencjalnie dość duży, problem, ponieważ Polska jest państwem tolerancyjnym religijnie (nigdzie w Konstytucji nie jest napisane że wiara katolicka ma być na pierwszym miejscu, wszystkie religie są równoprawne) i chciałbym zobaczyć miny tych wszystkich obrońców symbolu który i tak wcale nie jest póki co zagrożony, gdy np. rodzic ucznia z obcego nam kulturowego kraju zażąda wywieszenia np. półksiężyca obok naszego symbolu religijnego centralnym miejscu klasy w szkole, albo np. przybyły do Polski wskutek kryzysu migracyjnego pracownik jakiejś placówki państwowej nagle zażąda na ścianie w swoim pomieszczeniu służbowym np. krzyża o ośmiu końcach, itp.
Jacek10.07.2024, 13:17
To znaczy że ZP jest za zabijaniem kobiet które umierają przed porodem z obumarłym płodem
Albo jest zmuszana do urodzenia dziecka z gwałtu Itd
Remember10.07.2024, 12:33
A czemu nie bronili wiary w covidzie? Do kościoła mogło wejść 5 osób a do biedry 50.
Ewka10.07.2024, 12:30
W jaki sposob ktoś zmusza ich żony i matki do aborcji albo zdejmowania krzyży? I chciałabym wiedzieć jakiej pomocy czlonkowie związku udzielają dzieciom w zakładach opieki, szczególnie tym najbardziej chorym? Czy tylko ględzą nad poczętym.
MiKi10.07.2024, 12:26
W opublikowanym dokumencie Związek Podhalan "kategorycznie sprzeciwia się naruszaniu godności każdej istoty w każdej fazie rozwoju - od poczęcia do naturalnej śmierci".

Cudownie! w końcu Związek Podhalan upomniał się o poszanowanie godności także osób LGBTQ+ ! To przełomowy moment! :*
Konik garbusek10.07.2024, 11:45
Obudzili się "śpiący rycerze".
no p10.07.2024, 11:43
to teraz sie obudzili.zapraszanie tuska i ko do lopusznej, na rynek w nowym targu,do zakopanego,tolerowanie szkalowania jp 2i ksieży i nas polakow.proszę zamiescić moj komentarz.
Kristobald10.07.2024, 11:41
Ubierzcie się w swoje stroje, pośpiewajcie, idźcie do Kościoła, napijcie się wódki i na tym zakończcie. A jesli juz chcecie naprawiać swiat zacznijcie od siebie. Usuńcie złodziei, rozwodników, przemocowców, pijaków .Taka organizacja będąca przez ostatnie lata przybudówką Pisu nigdy nie będzie kształtowała mojego sumienia.
Jac10.07.2024, 11:33
Nie chcesz, to nie dokonuj aborcji. A w sprawie krzyża, czy przzedsiebiorcy podhalańscy tak ochoczo teraz przyjmujący Arabaów na kwatery, zechcą ku ich satysfakcji zawiesic na scianach ich emblematy religijne? Nie obecność emblematu świadczy czy jestes religijny ale Twoje codzienne postepowanie, nie było ich za komuny a wiara była, wiec po co ten rwetes?
Klikuszowa10.07.2024, 11:30
Związek podhalan walczy w obronie życia ludzkiego, gdy tymczasem ważna członkini tego zgrupowania zagraża życiu starszej kobiety a druga, równie ważna rangą członkinki znieważa publicznie i ubliża Bogu ducha winnej kobiecie. Nie rozśmieszajcie mnie proszę jak to członkowie związku walczą w naszej i ludzkiej sprawie, bo mi się żygać chce od tej waszej ,,waleczności,,
Gulasz Juliusz Zeżarł10.07.2024, 10:57
Kobiety i mężczyźni w wieku mocno po-reprodukcyjnym, ręka w rękę z chłopakami w celibacie, usiłują układać świat młodym kobietom, które zajdą w ciążę.
A nie ma potrzeby, bo przecież w tym naszym kraju katolickim nad wyraz, przecież żadna katoliczka aborcji by się nie poddała.
GT10.07.2024, 10:56
Jaki macie katolicy problem , przcież katolickie kobiety nie będą wykonywać aborcji , bo to ciężki grzech i populacja będzie rosła, a że lewaczki będą robić aborcję to ich problem bo za kilka lat zniknie populacja lewactwa. A krzyże to powinny wisieć w kościołach , albo w katolickich domach, a od instytucji publicznych wara /.../
beka ze Związku PiShalan10.07.2024, 10:55
Oh no! Anyway?
ciekawe ?10.07.2024, 10:54
O ho..... i się zaczęło ZP będzie walczył z różańcem w ręku jak ma żyć i postępować obywatel tego kraju! Kto dał im takie prawo? Ciekawa ta demokracja jedni chcą świeckiej szkoły drudzy szkoły kleru! Znowu będzie słynna Małopolska? Ciąg dalszy tego cyrku?
Cyc Malina10.07.2024, 10:47
"Związek wyraża również "brak jakiejkolwiek akceptacji dla działań, których efektem jest zdejmowanie krzyża ze ścian szkół, przedszkoli i instytucji państwowych oraz sukcesywne wycofywanie nauki religii z programów nauczania"."

Program nauczania ma obejmować j. Polski, matematykę, historię itd. religia ma być wyborem a nie przymusem i temu powinna być przeprowadzana najlepiej przy kościołach w salkach katechetycznych tak jak dawniej i nie powinna być wliczana do średniej oceny.

"Organizacja zwraca uwagę na fakt, że Konstytucja RP zapewnia każdemu wolność sumienia i religii oraz pozwala na prezentowanie swoich przekonań i symboli religijnych w przestrzeni publicznej."

Przecież nie zabraniają i jak ktoś chce to może się cały obwiesić krzyżami, cały samochód może sobie okleić/wymalować w symbole religijne, nawet dom sobie w kształcie kościoła czy tam bazyliki wybudować może. Chodzi o to aby w placówkach i budynkach państwowych nie było symboli religijnych (mam nadzieje że to się tyczy wszystkich religii), u siebie wywieszaj co chcesz ale obiekty państwowe mają być wolne od symboliki religijnej.
ZSK10.07.2024, 10:40
Fałszywi Górale. Usta pełne frazesów, a rzeczywistość porażająca. To dopiero "święci".
A. T.10.07.2024, 10:38
Tak zwany,rząd światowy - małymi kroczkami za pomocą wiernych sług robi wszystko, żeby kraje narodowe zniszczyć na wszystkie sposoby
zpodhalanskiej10.07.2024, 10:33
oni sie nie przjmuja ze polawa ich dzieci zostala wygnana na zachod sluzyc anglosasom albo germanom i ze zciagaja na miejsca ich dzieci ludzi z afryki i azji , to jest dla nich nie wazne wazny jest krzyz symbol okupanta watykanskiego
Rafael10.07.2024, 10:20
Niech kazda kobieta ma prawo do decydowania o swoim zyciu i ciele ..a krzyz jest symbolem religijnym i powinien wisiec w domach wierzacych w kosciolach w salkach z kosciolem zwiazanych a nie w przestrzeni publicznej...dlaczego ma wisiec w urzedach szkolach jezeli godlo polskie nie wisi w kosciolach? KK to niejako teren Watykanu czyli innego panstwa.
Ehh10.07.2024, 10:17
Jak jakiś uchodźca zgwałci kobietę z rodziny związku Podhalan to się im zmieni zdanie
Mieszkaniec10.07.2024, 10:17
Napisać ciemnogród to tak jakby nic nie napisać
Wątpiący10.07.2024, 10:15
Katolicy...obłudnicy!!!Pilnuj siebie będziesz w niebie!!!
Skinheads 6910.07.2024, 10:13
Kto to sa ci ze związku by zabierali glos w nieswojej sprawie?
maciej10.07.2024, 10:11
Morderstwo jest zawsze morderstwem. Nie bójmy się nazywać rzeczy i zjawisk po imieniu.
Zagadka10.07.2024, 09:49
Depopulacja trwa zgony przed(wiadomo czym)poniżej 400tys obecnie ostatnie lata powyżej 600tys i co ano nic cisza w temacie a to tylko polska
Wnerwiony10.07.2024, 09:36
Bardzo dobrze.Popieram w 100%
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl