11.07.2024, 11:17 | czytano: 2659

Samorządowcy z Zakopanego i okolic żądają przywrócenia dotychczasowych godzin urzędowania placówek pocztowych

Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
- Jako reprezentanci samorządów z terenu Powiatu Tatrzańskiego, odpowiedzialni za sprawne ich funkcjonowanie, z wielkim niepokojem obserwujemy kolejne ograniczenia w pracy Oddziałów Poczty Polskiej na terenie naszych miejscowości - napisali we wspólnym stanowisku w kwestii funkcjonowania placówek pocztowych na terenie powiatu przedstawiciele wszystkich tatrzańskich samorządów.
Przypomnijmy, Zarząd Poczty Polskiej zamierza w tym roku zmniejszyć liczbę stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Jak w kwietniu informował w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński, kończące się umowy zlecenia, czy umowy o pracę na czas określony, nie będą przedłużane. Biuro prasowe Poczty Polskiej podało informację, że jej sytuacja jest niezwykle trudna i że w ubiegłym roku odnotowała ona największą, historyczną stratę, a priorytetem obecnego zarządu jest przeprowadzenie procesu kompleksowej transformacji, która jest warunkiem dalszego funkcjonowania Poczty Polskiej na rynku. Mówiąc najprościej, radykalnie redukuje ona zatrudnienie i ogranicza liczbę otwartych okienek oraz czas pracy urzędów.
Na III Konwencie Samorządowym, czyli spotkaniu władz Powiatu Tatrzańskiego z samorządami gminnymi, które odbyło się pod koniec czerwca, podpisano wspólne stanowisko w kwestii funkcjonowania poszczególnych placówek Poczty Polskiej na terenie Powiatu Tatrzańskiego. W piśmie, które w całości publikujemy poniżej, samorządowcy wyrazili niepokój w związku z ograniczeniami w zakresie liczby personelu i godzin pracy w poszczególnych oddziałach pocztowych i wystosowali wspólny apel o przywrócenie wcześniejszych godzin pracy tych oddziałów.

„Jako reprezentanci samorządów z terenu Powiatu Tatrzańskiego, odpowiedzialni za sprawne ich funkcjonowanie, z wielkim niepokojem obserwujemy kolejne ograniczenia w pracy Oddziałów Poczty Polskiej na terenie naszych miejscowości.

Ograniczenia te dotyczą ilości pracowników zatrudnionych w placówkach oraz godzin ich funkcjonowania, a w konsekwencji poziomu usług przez nie świadczonych. Ma to w dalszej kolejności bezpośredni, negatywny wpływ na pracę naszych urzędów i ich wywiązywanie się ze zobowiązań wobec interesantów. Dlatego jako przedstawiciele wszystkich mieszkańców naszego Powiatu, domagamy się przywrócenia dotychczasowych godzin urzędowania placówek pocztowych.

Jest to dla nas szczególnie istotne również ze względu na fakt, że w gminach takich jak nasze, gdzie duża liczba mieszkańców realizuje swoje zobowiązania finansowe w sposób tradycyjny i gdzie placówka pocztowa jest najważniejszym miejscem, w którym się to odbywa, wspomniane ograniczenia są znaczącym utrudnieniem i wpływają negatywnie na ocenę instytucji z takimi zasługami i tradycjami jak Poczta Polska”.
Pod apelem, który wysłano do Urzędu Pocztowego w Zakopanem, do wiadomości premiera, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Zarządu i Rady Nadzorczej Poczty Polskiej i Poczty Polskiej - Region Sieci w Krakowie, podpisali się: starosta tatrzański Andrzej Skupień, burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz, Marcin Gandera, wójt Białego Dunajca, Maria Kuruc, zastępczyni wójta Bukowiny Tatrzańskiej, Anita Żegleń, wójt gminy Poronin i Roman Krupa, wójt Kościeliska.

p/
Może Cię zainteresować
komentarze
PiS-PO jedno zło15.07.2024, 09:49
@Jan

Bo tu nie chodzi o naprawę, tu chodzi o całkowite zniszczenie Poczty (teoretycznie) Polskiej, tak samo jak niszczyli komunikację zbiorową.
Jan14.07.2024, 07:24
Przecież ten bajzel trwa od nastu lat i jest niezależny od rządzących.
W dużej części jednak zależny od samej organizacji pracy w placówce. W Czarnym Dunajcu w placówce nigdy nie miałem problemu z przesyłką - awizo to była sporadyczność, listonosz miał numery telefonu i w razie zadzwonił i się umówił gdzie co zostawić, choć to nie był jego obowiązek. Tak było z kilkoma listonoszami. Albo można. Było zadzwonić bezpośrednio do placówki i z pilna przesyłka jeszcze przed jej nadejściem do placówki umówić się na jej odbiór w konkretnym miejscu i czasie. Mieli konkretny zarobek na paczkach.
Przeprowadzka do gminy Kościelisko i ... minimum tydzień czekania na każdą przesyłkę. Potem awizo ... wrzucone za wycieraczkę w samochodzie, bo już do skrzynki było za daleko. Przesyłki nieodebrane i niedostarczone, bo awiza znalezione w śniegu na wiosnę, bo nawet za tą wycieraczkę nie chciało się porządnie wetknąć. Oczywiście odbiór przesyłki, tylko w placówce i specjalnie wyjazd 14km w jedną stronę, bo placówka w miejscu kompletnie nie po drodze do niczego.
Żadne skargi, prośby, groźby. Szczera odpowiedź kierowniczki "wie pan ile my mamy pracy"? No to jej szczerze odpowiedziałem, że ja już im pracy nie będę dodawał. Tak samo pewnie cała reszta klientów, bo od dziesięciu lat tracą swój jedyny dochodowy rynek, czyli paczki.
Przez dziesięć lat omijałem ich więc bardzo dokładnie, zmuszony tylko przesyłkami urzędowymi. Do tego akcja, kiedy karta EKUZ siedziała w placówce dwa miesiące, a ja miałem w tym czasie 32 awiza. Oczywiście nie mogłem jej odebrać osobiście, bo "przecież listonosz ją dzisiaj zabrał do doręczenia".

Inna sprawa, to planowany sposób restrukturyzacji. Te debile chcą restrukturyzować pocztę pogarszając już tragiczną jakość. Jak kiedyś komunikację zbiorową - ograniczając liczbę kursów, co kompletnie zrobiło ja nieatrakcyjną i było jej gwoździem do trumny. Nie po tylu latach się nie nauczyli. Zamiast poprawiać produkt, żeby ktoś z niego korzystał i mogli mieć w działalności efekt skali, to od piętnastu lat systematycznie go pogarszają odstraszając skutecznie klientów.
góralalbogórol13.07.2024, 10:22
Ci którzy uważają, że to nagle wina Tuska? powinni się poważnie zastanowić.
Problem w Poczcie na Podhalu wystąpił m.in. w 2022 i 2023 roku, kiedy listy, zawiadomienia z urzędu, sądu, nakazy płatnicze nie docierały do odbiorcy w terminie. Często wystawiane było awizo przez doręczyciela za brak obecności odbiorcy, co jest kłamstwem. Miałem też przypadek, że zamówiłem kartę w Banku. Czekam tydzień, drugi, miesiąc nadal nic nie otrzymałem od listonosza. Złożyłem ponownie wniosek o kartę. Mija tydzień, drugi. Przychodzi pierwsza zamówiona karta - już w tej sytuacji nic nie można zrobić, karta została oznaczona za zagubioną. Wiele spraw terminowych trzeba teraz odkręcać.
W placówkach poczty zwyczajnie nie ma ludzi do pracy i jest niska pensja, nie dostaniesz również sms, żeby stawić się po odbiór listu do placówki.
Taki inPost wygryzł Pocztę Polską kompletnie z dochodów?
Zamówiłem dwie przesyłki, jedna dotarła następnego dnia do paczkomatu, druga teraz leży gdzieś na poczcie (sobota) i trafi do mnie może we środę?
Chory system .....12.07.2024, 08:37
Ja nie będę komentował sytuacji politycznej w tym kraju, ale jedno tu jest na pewno chore: jak można załatwić cokolwiek na Poczcie (pracując do godziny 16-stej) kiedy właśnie do 16-stej Poczta jest teraz otwarta. To na prawdę nie można zrobić godzin pracy poczty np. od 10:00 do 18:00 jeśli już rzeczywiście trzeba restrukturyzacje robić?
@@@11.07.2024, 21:56
Do @Pani Grażyny Mikołajskiej ja sie z Panią zgadzam w 100% ale jak pani zapewne wie Podhale to bastion PISU i chciazby cokolwiek Pani napisałą i podałą liczne argumenty to głowa muru Pani nie przebije to jak walka z wiatrakami to szkoda pisania i nerwów przekonanych po 8 latach rzadzenia tej pisowskiej hucpy Pani nie przekona podhalanski pislamizm ciągle na TOPIE.Pozdrawiam i Dobranoc
Aga11.07.2024, 20:21
To jest niszczenie Państwa Polskiego poczta przetrwała 450 lat o pół roku rządów Tuska ja zniszczy czytaj odda w ręce Niemca
spikerrr11.07.2024, 19:07
DPD zap.....la, DHL nie nadąża, INPOS rozwalił system jet wszędzie, a POCZTA PL bankrutuje, TOŻ TO EWIDENTNIE WINA TUSKA
Zagadka11.07.2024, 18:15
Poczta Polska to nie to samo co poczta polska SA to SA jest ważne do kogo się zwracają?
Grażyna Mikołajska11.07.2024, 18:03
Czy moglibyście się od Premiera Tuska odczepić.? Taki bajzel na poczcie panuje już od dawna, to właśnie PiS przez 8 lat zrobił z Poczty Polskiej sklepy, Dewocjonalia ,księgarnię, jeszcze rzeźni tam brakło z hakami- w sumie wszystko kupisz ( szmelc, mydło i powidło), ale znaczka szybko nie kupisz, bo np. w Nowym Targu na poczcie nie ma od kilku lat automatu ze znaczkami i trzeba odczekać od 30 min. do godziny w kolejce , bo czynne tylko dwa okienka na sześć czy osiem. Gdyby dalej rządził PiS to wkrótce kupilibyśmy na poczcie salceson na egzorcyzmy.Tak Poczta Polska działała za PiSu i teraz to trzeba naprawiać , jak wszystko zresztą od stadniny w Janowie począwszy,a tu kasy mało, bo się obławiali w Spółkach Skarbu Państwa, wszelkich fundacjach, Lasach Państwowych. teraz wychodzi, jak trwonili publiczne pieniądze na swoje akcje wyborcze. Dziś trzeba to wszystko naprawiać, po tej bandzie nieudaczników. Już
nawet sami się żrą między sobą, podkopują, nadają jeden na drugiego i wkrótce Ardanowski rozwali to poletko autokraty Kaczyńskiego. Rydzyk juz płacze, że mało pieniążków ma- urwało się - nareszcie !
Optymista11.07.2024, 17:44
Ludzie listy piszą ale email. Ludzie wysyłają przesyłki ale tylko część przechodzi przez ręce POCZTY, ludziska przelewy bankowe robią ale na ogół przez internet. Poczta marketów nie przebije - więc co ma sprzedawać.
Utrzymanie placówek, pracowników, taboru; no Samorządowcy jak się dołożycie do utopi, to będziecie ją mieli albo proście Morawieckiego i prezesa o darowiznę najlepiej sasinową.
qwerty11.07.2024, 13:59
Czego nie rozumiecie? We wszystkich państwowych firmach zaczynają się masowe zwolnienia. Wybraliście sobie premiera? No to teraz będzie w Polsce bezrobocie i będziecie się o miskę ryżu tłuc z uchodźcami i migrantami. A przepraszam, migranci i uchodźcy będę na garnuszku państwa, a bezrobotni pod most.
I bardzo mnie się to podoba, macie piękną uśmiechniętą Polskę. Ciekawe, czy czegokolwiek was to nauczy?
Olga11.07.2024, 13:57
Może otworzą się oczy niektórym wyborcą do czego prowadzi rząd tuska. Sprawdźcie w wiarygodnych źródłach co dzieje się z PKP i Orlenem i co wam to przypomina. Wkrótce będzie za późno.
Oszukany wyborca11.07.2024, 13:57
Czyli mamy ,,uśmiechniętą POlske??..
zygf11.07.2024, 13:27
Pocztę Tusk sprzeda jako niepotrzebną instytucję. To, że poczta jest doinwestowana w centra paczkowe nikogo nie obchodzi. Sprzeda się pocztę za gorsze, następnie zmieni się logo na Deutsche Post i będzie uśmiechnięta Polska.
e211.07.2024, 12:47
To samo jest w Nowym Targu,stoi się w niebotycznych kolejkach, aby skorzystać z usług poczty!! To jakaś masakra! Jedno okienko czynne, a kolejka aż na pole! Ludzie już się złoszczą na brak personelu! Ostatnio stojąc w kolejce na Kopernika ludzie mówili, że poczta będzie działać tylko do końca roku! To jakaś kpina czy co???
com11.07.2024, 12:20
Najśmieszniejsze jest to że wszystkie firmy kurierskie się rozwijają a PP jest nierentowna i musi zwalniać pracowników. Bareja by się uśmiał :D
Robert11.07.2024, 12:18
Wraca stare- pieniędzy nie ma i nie będzie. Ceny rosną, pracy mniej, brak inwestycji. Taki jest Tusk
wyborca11.07.2024, 12:06
"Samorządowcy z Zakopanego i okolic żądają przywrócenia dotychczasowych godzin urzędowania placówek pocztowych. Piszą do zarządu Poczty Polskiej, premiera i ministerstwa"

Komunistyczna mentalność. Tego nie da się wyplenić. Niestety wyborcy tęsknią za komuną i głosują na relikty zamierzchłej przeszłości. W krwiożerczym kapitalizmie który również oni nam zafundowali dzięki namowom elektryka i białego ojca to rynek decyduje co i w jakich godzinach ma być otwarte. A placówki pocztowe obecnie to szwarc, mydło i powidło - wszystko, tylko nie przesyłki i paczki. Państwowa przechowalnia kolesi do zlikwidowania na wczoraj a nie wydłużania godzin działania.

A koledzy partyjni z kółka wzajemnej adoracji samorządowej niech się wezmą do uczciwej roboty.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl