Na scenie zobaczymy zespoły z Polski, ale także bardziej barwne z Meksyku, Indonezji, czy Hiszpanii. - Jest to unikatowe wydarzenie w skali świata - zaprasza na festiwal do Zakopanego Łukasz Filipowicz, burmistrz Zakopanego.
Festiwal rozpocznie się 16 sierpnia od Mistrzostw Podhala w Powożeniu. Później wydarzenia przeniosą się do wioski festiwalowej, gdzie będą prezentować swoją kulturę poprzez taniec, muzykę, śpiew i obrzędy zespoły z całego świata. Będzie to wyjątkowy czas pod Tatrami.Przez 54 lata festiwalu, Zakopane odwiedziło ponad 700 zespołów z całego świata i około 200 grup z Polski. Każdej edycji festiwalu przyświeca inny temat przewodni. W tym roku będą to obrzędy i zwyczaje mieszkańców Karpat i górali całego świata będą tematem przewodnim.
- Odwiedzą nas górale karpaccy ze Słowacji, Węgier, Rumunii i Serbii, ale też będą górale z bardziej odległych, egzotycznych miejsc jak Indonezja, Hiszpania, Maroko i Meksyk. Siłą górali i tego regionu jest przekazywanie sobie tradycji. To niezwykłe dziedzictwo kulturowe. Dzięki festiwalowi stajemy się światową stolicą dziedzictwa kulturowego. Czeka nas fantastyczna, folklorystyczna przygoda i niesamowity tydzień w Zakopanem - mówi Iwona Grzebyk-Dulak, wiceburmistrz Zakopanego.
Podczas festiwalu usłyszeć będzie można koncerty na folkową nutę - Trebunie Tutki i Zakopower.
e/r