W Nowym Targu gościli przedstawiciele Komisji Europejskiej - Matthieu Hornung z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej oraz Dorota Korczyńska z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego. Władze Nowego Targu zaprezentowały gościom projekty finansowane ze środków Funduszy Europejskich dla Małopolski.
Goście wzięli udział w XI posiedzeniu Komitetu Monitorującego - program Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. Wizytowali też dofinansowane inwestycje w powiecie nowotarskim oraz uczestniczyli w uroczystej inauguracji projektu z zakresu kształcenia zawodowego, realizowanego przez powiat krakowski. Podróż szlakiem unijnych inwestycji wiodła od Nowego Targu poprzez Waksmund, Dębno aż nad Jezioro Czorsztyńskie.Nowoczesne i kompleksowe podejście do rozwoju komunikacyjnego regionu zaprezentowano na przykładzie głównego węzła przesiadkowego regionu podhalańskiego, czyli przebudowanego i odnowionego dworca kolejowego w Nowym Targu. Znajdujący się w jego sąsiedztwie parking Park&Ride, oferuje możliwość pozostawienia samochodu blisko stacji, jednocześnie zachęcając mieszkańców do kontynuowania podróży środkami komunikacji zbiorowej.W Zespole Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica przedstawiciele KE spotkali się z pracownikami i społecznością uczniowską. Przekonali się jakie korzyści przyniósł uczestnikom udział w projekcie edukacyjnym w Centrum Kompetencji Zawodowych. Pobyt w Nowym Targu zwieńczyła wizyta w odnowionym - z pomocą środków unijnych - budynku Miejskiego Centrum Kultury.
Potencjał stworzony w Małopolsce, z myślą o rowerzystach, odkrywano podczas przejazdu wybranymi odcinkami wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Nasi goście przekonali się o walorach widokowych, jak i o profesjonalnym przygotowaniu małopolskich tras dla wielbicieli jednośladów.
Goście zwiedzili także centrum edukacyjno-przyrodnicze „Brama w Gorce”, oferujące m.in. spacer ścieżką w koronach drzew.
UMWM, opr.s/