LUDŹMIERZ. W Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu zorganizowana została konferencja informacyjno-szkoleniowa: "Odkrywanie dziedzictwa kulturowego w edukacji szkolnej – wyzwania współczesności".
Spotkanie skierowane było do dyrektorów szkół i samorządów lokalnych z terenów województwa małopolskiego i śląskiego. Szczególnie do osób, które podejmują decyzję w uwzględnianiu w planach nauczania oraz programach profilaktyczno -wychowawczych szkoły tematyki związanej z dziedzictwem kulturowym.Nauczyciele praktycy wskazywali, że odkrywanie przez uczniów ich dziedzictwa jest skuteczną formą realizacji istotnych celów wychowawczych i edukacyjnych oraz kompensacji różnorakich deficytów rozwojowych. Szkoła, będąca drugi po rodzinnym domu środowiskiem wychowawczym, może i powinna wspierać proces międzypokoleniowej transmisji kulturowej.Przedstawiciele kuratorium, władz samorządowych i dyrektorzy szkół byli zgodni co do tego, iż temat wychowania dzieci i młodzieży w wartościach wpisujących się w dziedzictwo kulturowe w zakresie regionalizmu jest ważny. Zadeklarowali chęć współpracy w wychowaniu regionalnym, wspieraniu wszelkich działań służących upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych.
W konferencji udział wzięli: małopolska wicekurator oświaty Katarzyna Mitka, dyrektor MCK Sokół Andrzej Zarych, starosta tatrzański Andrzej Skupień, starosta nowotarski Tomasz Hamerski, wicestarosta Robert Furca, prezes Związku Podhalan w Polsce Julian Kowalczyk, Aniela Kasiniak - wizytator Delegatury KO w Nowym Targu, Leszek Ciężobka dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Targu, dr hab. Anna Mlekodaj – profesor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu, dr Barbara Zgama, regionalistka, polonistka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Podwilku, Halina Tylka, regionalistka, historyk, nauczycielka w Szkole Podstawowej w Chochołowie, Barbara Balicka, regionalistka, nauczycielka w Nowym Targu, Renata Lipkowska nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Krauszowie, regionalistka, Anna Jakubiec-była nauczycielka i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Cichem, regionalistka, członek Prezydium Zarządu Głównego ds. edukacji regionalnej.
Organizatorami wydarzenia był Zarząd Główny Związku Podhalan w Polsce w porozumieniu z Małopolską Kurator Oświaty dr Gabrielą Olszowską oraz Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
opr. s/