Przestały obowiązywać alerty meteorologiczne 3. stopnia, ale nadal dla całej Małopolski obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia o wezbraniach z przekroczeniem stanów alarmowych. Tak jest na 4 stacjach hydrologicznych. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w powiecie nowotarskim, w samym Nowym Targu, gminie Szaflary i gminie Czarny Dunajec.
Bieżącą sytuację powodziową w Małopolsce podsumował Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. W posiedzeniu uczestniczył wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Spotkaniu przewodniczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. - Najwięcej żołnierzy jest zaangażowanych w Kotlinie Kłodzkiej. W tym rejonie działa największa liczba żołnierzy. Około 1000 żołnierzy już wzięło udział w akcjach związanych z ewakuacją i układaniem wałów przeciwpowodziowych. Przed chwilą rozmawiałem z ministrem Siemoniakiem na temat koordynacji naszych wspólnych działań. Tam, gdzie ta potrzeba istnieje, na wniosek Wojewody będziemy interweniować. 11 śmigłowców pozostaje w dyspozycji, wydzieliliśmy 3 dodatkowe śmigłowce. Część już przemieściła się w rejony bliskie zagrożeniu. Wszystkie działania Wojska Polskiego przebiegają bez zakłóceń. Działania związane z przeciwdziałaniem powodzi nie powodują uszczerbku na innych zadaniach. Do dyspozycji są amfibie, łodzie saperskie oraz inne jednostki. Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję, szczególnie tym, którzy działają w ramach Wojska Polskiego oraz wszystkim służbom mundurowym. Proszę wszystkich, którzy będą mieli wezwanie do ewakuacji, o podporządkowanie się. Lepiej zawczasu się ewakuować. Ta sprawa wymaga szybkich i zdecydowanych działań. Tu chodzi o Wasze życie i Wasze zdrowie. Musimy wszyscy być zjednoczeni – mówi wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Strażacy mieli pełne ręce roboty. To od początku obowiązywania ostrzeżeń 620 interwencji – najwięcej KM PSP Kraków: 236, KP PSP Oświęcim: 187. Tylko od północy PSP i OSP realizowały 183 działania (najwięcej KP PSP Oświęcim: 111, KM PSP Kraków: 34).
Rano bez prądu było ponad tysiąc odbiorców, w tym prawie 700 w gminie Krzeszowice i ok. 230 w Krakowie. Wyłączenia są na bieżąco usuwane.
- 183 interwencje spowodowane ulewami od północy - najwięcej w powiecie oświęcimskim, bo 111. 3 miejscowości szczególnie zagrożone. Tam pracują strażacy oraz 20 agregatów z pompami – dodaje małopolski komendant wojewódzki PSP bryg. Przemysław Przęczek.
- Nie odnotowaliśmy w ostatniej dobie żadnych poważnych incydentów. Skupiamy się na koordynacji ruchu drogowego. Mamy w dyspozycji ponad 800 policjantów oraz ponad 300 jednostek, w tym sprzęt transportowy – podaje zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Mariusz Kudela.
- Wszystkie zbiorniki retencyjne w naszej jurysdykcji są gotowe do przyjęcia wody. /.../ Większość cieków wodnych, które mamy pod kontrolą, nie wystąpiło z brzegów. Nasze służby nadzorów wodnych usuwają na bieżąco wszystkie nieprawidłowości, które wystąpiły. Małopolska na tę chwilę może czuć się bezpieczna – mówi dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak.
UMWM, opr.s/