15.09.2024, 12:09 | czytano: 9752

W poniedziałek zapaść ma wyrok w sprawie byłego księdza oskarżonego o molestowanie dzieci

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
NOWY TARG. W poniedziałek 16 września Sąd Rejonowy ma wydać wyrok w sprawie Mariana W., byłego księdza oskarżonego o seksualne wykorzystywanie ponad dwudziestu młodych chłopców, w tym ministrantów i lektorów z naszego regionu.
71-letni Marian W. w latach 1991-2006 roku był proboszczem w Grywałdzie, Kiczni, potem został przeniesiony do Szalowej i parafii w Krasnem- Lasocicach.
W 2019 roku został zatrzymany w domu dla duchownych emerytów w Tarnowie, gdzie przebywał po tym, jak został odsunięty od pracy duszpasterskiej. Jako powód podano chorobę psychiczną. Spędził w areszcie trzy miesiące.

Byłemu księdzu kilka lat temu postawiono zarzuty molestowania w latach 2003-2012 - 23 ministrantów. Wobec jedenastu z nich postępowanie zostało umorzone ze względu na przedawnienie.

Proces rozpoczął się w 2020 r. Przez trzy lata pełnomocnicy oskarżonego przedstawiali zaświadczenia lekarskie, z których wynikało, że mężczyzna nie może stawiać się na rozprawach. Proces został wstrzymany i w tym roku ruszył od nowa. Toczy się za zamkniętymi drzwiami z uwagi na dobro pokrzywdzonych. Marianowi W. grozi do 12 lat więzienia.

Dwa lata temu Stolica Apostolska zatwierdziła wyrok wydalenia go ze stanu duchownego.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Kl Do ludzikUSA16.09.2024, 14:45
Ludzie odchodzą od kościoła nie tylko przez księży, również przez samych katolików, którzy pierwsi pod figurą, całują sztandary i składają przysięgi przed ołtarzem...a w sercu diabeł w czystej postaci! /.../
Uczony16.09.2024, 11:18
Nie każdy ksiądz ślubował celibat i bawi się jak każdy facet z dziewczynami a później wystarczy że się wyspowiada u innego księdza lub poprostu się z tego nie spowiada i tyle. A babki stare myślą że każdy ksiądz żyje w celibacie. Ludzie poczytajcie czy jest przymus celibatu..? A według mnie powinien mieć żonę i dzieci żeby później mógł się wypowiadać na temat życia z żoną i wychowaniem dzieci i powinnień też płacić podatki. Bo to nie jest normalne żeby dorosły chlop żył bez seksu bo to wbrew naturze a później wychodzi na jaw co Ci księża wyprawiają.
Życie16.09.2024, 09:44
Co za bzdury ktoś wypisuje? Co celibat ma wspólnego z molestowaniem dzieci? Jakby go jaja swędziały, to znalazł by sobie dorosłą babę albo poszedł do burdelu, jak niektórzy, a nie brał by się za dzieci. Zboczeniec jest zboczeńcem i nawet zniesienie celibatu nic tu nie pomoże.Ktoś kto nie wie do czego służą narządy rodne chce umoralniać innych, to jest dopiero zakłamana instytucja.
LudzikUSA15.09.2024, 17:40
Trzeba im przypomnieć słowa Chrystusa " nie krzywdźcie maluczkich " .Tu w USA istnieje Polski Kościół Katolicki księża się żenią i jest OK a wyznawców stale przybywa a w Plsce coraz mniej praktykujących katolików i to wina wiernych nie to wina hierarchów i księży jest źle a będzie jeszcze gorzej. Dojdzie do tego że będą kościoły zamykać bo nie będzie zainteresowania kosciolem
e215.09.2024, 16:51
Celibat to wbrew naturze!!! Więc o co chodzi? O majątki kościoła - co za hipokryzja i zakłamanie !!!! A Jędraszewski i inni walczą z LGBT i o czym tu mowa!
Max15.09.2024, 16:22
Został wydalony ze stanu duchownego,ale w domu dla seniorów mieszkał,gacie mu pióra emeryturę bierze a nic w życiu nie robił i nic nie zarobił na tą emeryturę.Pewnie znowu będzie mówienie że to atak na kościół.
Grazyna Mikołajska15.09.2024, 15:42
Celibat wprowadził Kościół w 1917. Dlaczego księża nie mieliby mieć rodzin, tak jak pastorowie i dawać swoim życiem rodzinnym przykład dla innych? Ano dlatego, że chodzi o majątki kościelne, które przejmowałyby te rodziny. Jak zdrowy chłop ma sobie radzić ze swoją potencją ? Jak żyć przeciw naturze?? Czy to jest normalne?? Nie. Stąd kwitnie pedofilia i inne zboczenia. Seksualne uciechy na parafiach itd itp.
Wii15.09.2024, 15:28
I zaraz znowu "katotaliby" będą prowadzić protesty, że przecież on taki dobry, taki niewinny, itp. IMHO przestępca jest przestępcą, i nie ważne czy jest ubrany w garnitur, dres, czy sutannę. Ktoś kto wykorzystuje dziecko, powinien dostać maksymalny wymiar kary przewidzianej przez prawo. Zapraszam do dyskusji :D
Klik15.09.2024, 15:04
A co z Andrzejkiem Z., który w naszym regionie molestował dziewczynki?
Czytelnik 15.09.2024, 14:36
/.../ Pracował w parafi w której mieszkam. Powinno być publiczne odcięcie jajek. Z sutannianymi coraz gorzej.
Nifuroksazyd15.09.2024, 14:10
@Dusiah
Kastrować wszystkich zboczeńców, czy tylko tych w sutannach?
do Były ministrant15.09.2024, 13:30
Przeczytaj ostatnie zdanie. Gościu został wywalony ze stanu kapłańskiego, więc biskupi nic do tego nie mają.
Dusiah15.09.2024, 13:26
Już w seminarium powinni mieć chemiczną kastrację . Jaki trzeba mieć zryty dekiel ,żeby brać się za dzieci. Kastracja i obciąć i założyć cewnik do sikania . Banda zboczeńców !!
Były ministrant15.09.2024, 13:20
Pewnie zostanie przeniesiony na inną parafię, lub gdzieś do kurii bliżej biskupów, żeby go mieli na oku, a później ktoś z duchownych stwierdzi: kto nie ma pokus.....? Za coś takiego powinien siedzieć w ciężkim więzieniu zakuty w łańcuchy i kajdany.....
mieszkanka15.09.2024, 13:00
i dobrze, oby dostał najwyższy wyrok. Może to będzie przestroga dla innych z tego środowiska...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl