18.09.2024, 09:30 | czytano: 2232

"Tych dni historia nie zapomni, gdy stary ląd w zdumieniu zastygł". Nowotarskie obchody 85. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę i Światowego Dnia Sybiraka (zdjęcia)

Fot. Szymon Pyzowski
„(…) Kiedy żar łun ostatnich między pnie się wgniata, noc narasta od wschodu” - fragmentem wiersza „Ostatnia jesień” Beaty Obertyńskiej rozpoczął Marcin Kudasik wtorkową uroczystość z okazji 85. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę i Światowego Dnia Sybiraka. Przed Pomnikiem Katyńskim na nowotarskim cmentarzu zapłonęły znicze i pochyliły się sztandary.
- Pamiętamy o grobach w syberyjskiej tajdze i stepach Kazachstanu, pamiętamy o naszych żołnierzach, którzy 17 września 1939 roku trafili do niewoli, do Miednoje, Kozielska, Ostaszkowa, a potem zostali zamordowani w Katyniu. To wielka lekcja historii dla młodego pokolenia. Pamiętajmy o przeszłości, myśląc o przyszłości - mówił w swoim wystąpieniu Robert Furca, wicestarosta powiatu nowotarskiego.
Zarówno przemówienie wicestarosty, jak i posłanki Anny Paluch, a następnie list Weroniki Smarduch, odczytany przez radnego powiatowego Piotra Wójciaka skierowane były głównie do młodzieży. Ta przeważała pod Pomnikiem Katyńskim, wśród 20 sztandarów aż 16 należało do nowotarskich szkół.

- Korzystając z mądrości przodków oraz powagi dnia dzisiejszego, gdy wrócimy do swoich domów, pozwólmy sobie na chwile refleksji i zapoznajmy się z relacjami już odeszłych bądź wciąż żywych świadków historii. Tak, aby lepiej zrozumieć naszą przeszłość i nasze wartości z niej wynikające - napisała posłanka Weronika Smarduch.

Jak zawsze, 17 września, zabrzmiały: Hymn Polski, Hymn Sybiraków i Rota, prowadzący uroczystość - zorganizowaną przez Starostwo Nowotarskie wraz z Urzędem Miasta - Marcin Kudasik odczytał wzruszający Apel Poległych, a delegacje samorządów, kombatantów, służb mundurowych, stowarzyszeń, instytucji i organizacji złożyły wiązanki.

Przypomnijmy, 17 września 1939 roku Armia Czerwona uderzyła na całej długości naszej wschodniej granicy. W ten sposób Stalin zrealizował założenia tajnego paktu Ribbentrop - Mołotow, który przewidywał podział i likwidację polskiego państwa. Rozpoczęła się sowiecka okupacja, która wkrótce doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. W 2013 roku Sejm RP ustanowił dzień 17 września Dniem Sybiraka, upamiętniając w ten sposób tych wszystkich, którzy na skutek realizacji paktu Hitlera i Stalina zostali zesłani w głąb Związku Sowieckiego i z których wielu nigdy nie zobaczyło już ojczyzny.
Uroczystość, rozpoczętą od mszy w kościele św. Anny w intencji pomordowanych na wschodzie, w oprawie Miejskiego Chóru „Gorce”, zakończył pod Pomnikiem Katyńskim fragment „Ballady Wrześniowej” Jacka Kaczmarskiego: „Tych dni historia nie zapomni, gdy stary ląd w zdumieniu zastygł, i święcić będą nam potomni po pierwszym września - siedemnasty”.

p/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Wstydpanieotokarzuiinnychnieespomnę19.09.2024, 20:10
Gapciu ty nadal nie rozumiesz, że od zawsze odpowiedzialnym za uczestnictwo sztandaru odpowiedzialny był przewodniczący Rady. Od czasu zlikwidowania straży miejskiej sztandar nosili radni. Wybrańcy ludu,którzy mieszkańców winni na wszelkich uroczystościach reprezentować. Potrafią polityczne rozgrywki w tzw imieniu mieszkańców prowadzić a sztandaru nosić nie chcą. Uczestnictwo w poczcie sztandarowym to honor. Honorowym także jest udział sztandaru w uroczystościach. Nie honorowe jest zachowanie przewodniczącego i radnych. Brak sztandaru no i brak przewodniczącego oznacza brak honoru. Tym bardziej, że byli w pobliżu. Wystarczy sprawdzić kto uczestniczył w komisji. Wstyd i tyle. Choćbyście nie wiem jak przekręcali fakty nic nie pomoże, wręcz przeciwnie. Brak rozumu,głupota, honor to coś czego nigdy niektórzy nigdy nie posiadali i już nie posiądą.
Grażyna19.09.2024, 20:06
Bo każde miasto ma swojego Janusza
działacz społeczny19.09.2024, 15:18
Gdzie tego Pana Janusza jeszcze nie zobaczymy? czyżby PIS już był be,be?
Gapcio19.09.2024, 14:33
Nie mogę uwierzyć, że nasz burmistrz tak często się z tym sztandarem zagapia! Czasami mam wrażenie, że zamiast prowadzić miasto, woli podziwiać otoczenie. Może warto, aby w końcu skupił się na sprawach, które naprawdę potrzebują jego uwagi? Gapcio jak się patrzy!
skołowaciała pamięć19.09.2024, 06:36
Tyle tu "wojny" o jakiś sztandar. Gdyby go pokazać bez napisu to pewnie nikt by go nie rozpoznał. Może ten sztandar został już przezornie ukryty przed kolejną inwazją której wielu się spodziewa.
Kolecka18.09.2024, 17:29
To radny Jagła takie bzdury pisze ?. Myślałam, że jest odrobinę mądrzejszy. A wydawało się, że jako doświadczony samorządowiec który w końcu piastował poważne funkcje w urzędzie powinien wiedzieć jak ma funkcjonować rada i jej przewodniczący. Powinienem a nie wie. /.../. Ale układy kiedyś się skończą. A z nim pan Jagła. Lepiej niech siedzi cicho. Sięka do dymisji. Ktoś z rodziny powinien złożenie mandatu przewodniczącemu doradzić.
kokarda18.09.2024, 16:25
Widzę że radny Jagła w formie. Tłucze komentarze seriami he he że się mu podpisy nie pomylą.

To nie burmistrz "zapomniał zabrać", tylko przewodniczący Sięka kolejny pokazał że nie ogarnia prostych spraw.

A czy pan radny tym razem sam o pozowaniu do zdjęć nie zapomniał?

Panie radny Tokarz zmieńcie swojego PR-owca bo ten was ośmiesza. Na marginesie -jak można było wskazać na przewodniczącego komisji kultury kogoś takiego.
Wstążka18.09.2024, 16:04
Wtopa burmistrza. O kwiatkach i pozowaniu do zdjęć nie zapomniał?
Opr18.09.2024, 14:51
Za organizację prac rady odpowiedzialny jest jej przewodniczący. Także za zorganizowanie pocztu sztandarowego. Przewodniczący nie wie, nie potrafi. Ty ruska łonuco też. Może zmień ksywkę na siękową onucę. Skandal i tyle.
Becek18.09.2024, 14:34
Ostatnia uroczystość pokazała, jak ważne jest przygotowanie i dbałość o szczegóły, szczególnie w przypadku odpowiedzialnych stanowisk. Burmistrz, który zapomniał zabrać sztandar na tak istotne wydarzenie, wprowadził wśród uczestników pewne zamieszanie. Możliwe, że burmistrz miał swoje powody, jednak warto, aby w przyszłości lepiej zadbał o takie detale, które mają duże znaczenie dla nas wszystkich.
Ruska łonuca18.09.2024, 13:56
@opr a co z tzw o pozycja pełna cnót też nie wzięła?
Becek18.09.2024, 13:55
Sztandar jest miasta a nie rady miasta. Burmistrz się znowu zagapił
Opr18.09.2024, 11:46
Brak sztandaru Rady Miasta podczas uroczystości. Wstyd. Panie Przewodniczący i radni z tzw większości do dymisji. A gdzie często upominający się o nazywanie go nowotarżanem ?. Pewnie nawet nie wie gdzie cmentarz w mieście. Wstyd.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl