18.09.2024, 18:06 | czytano: 1732

Gmina dołoży do remontu zabytkowego kościółka w Orawce. Koszt to 1,3 mln zł

Kościół w Orawce. Archiwum Podhale24.pl
Choć kwota wydaje się ogromna, to aż 98% kosztów pochodzi z rządowego programu odbudowy zabytków.
Dlatego też udział samorządu w kosztach to ledwie 2% wartości inwestycji czyli 26,5 tys. zł. Radni jednogłośnie przegłosowali udzielenie wsparcia. Postępowanie przetargowe i wyłonienie wykonawcy remontu leży już po stronie parafii, która pozyskała rządowo - samorządową dotacje.
Perła architektury drewnianej na Orawie

Drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela to najcenniejszych zabytków sakralnych regionu. Świątynia wzniesiona w XVII wieku, jest unikalnym przykładem barokowej architektury drewnianej i stanowi nieocenione świadectwo religijnej i artystycznej spuścizny regionu Orawy. Kościół w Orawce został wybudowany w latach 1651-1656 z inicjatywy proboszcza Jana Szczechowicza, w okresie, gdy region ten znajdował się pod panowaniem węgierskim.


Wnętrze kościoła zachwyca wyjątkowymi malowidłami pokrywającymi niemal całe ściany. Na suficie i górnych częściach ścian namalowanych jest 14 wielkich obrazów, przedstawiających sceny z życia św. Jana Chrzciciela. W dolnych częściach ścian i przy obwodzie pułapu są wizerunki świętych. W sumie są tam 53 obrazy postaci świętych i królów.

Kościół w Orawce słynie także z niezwykłych zasłon wielkopostnych, które służą przysłanianiu ołtarzy przez 10 dni w roku od piątej niedzieli Wielkiego Postu do Wielkiej Środy. To cztery zabytkowe tkaniny lniane malowane temperą. Najstarsza z nich miała widoczne datowanie 1676, trzy pozostałe pochodzą z pocz. XIX wieku.

Zabytek (nie)doceniony

Choć kościół w Orawce pełnił od wieków funkcję religijną, dziś jest także ważnym miejscem na szlaku turystycznym, który prowadzi przez drewniane świątynie Małopolski. W 2000 r. zabytek był wytypowany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, jednak ostatecznie nie został tam wpisany.

fi/
Może Cię zainteresować
komentarze
tutejsy18.09.2024, 23:50
Jadąc przez Orawkę,ani od strony Rabki czy od Chyznego nie praktycznie żadnej reklamy informującej o tym zabytku sakralnym.Przykladowo w Niemczech,Belgii czy Francji przy drodze stoją bardzo duże tablice informacyjne o zabytku.Moze najwyższy czas żeby ktoś o tym pomyślał.
Posiadacz zabytku18.09.2024, 22:02
Kiedy gmina da na zabytki które pomogła konserwatorowi zrobić ? Zabytek zabrał mi działkę, a budynek, co nim zrobić ?
Orawiok18.09.2024, 19:43
Tyle działek parafialnych wyprzedali i jeszcze potrzebne im dotacje
Radek18.09.2024, 18:45
Bardzo dobrze bo to fajny kościółek jest
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl