NOWY TARG. To zawsze jest radosna inauguracja. Po raz drugi cieniem kładzie się niepewność co do losów kierunku lekarskiego.
Kształcenie medyków spotkało się już przed rokiem z krytyczną oceną Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Jeszcze początkiem zeszłego roku akademickiego Podhalanka mogła liczyć na przychylność i ręczne sterowanie ministra Przemysława Czarnka, który mimo to wydał zgodę na otwarcie nowego kierunku. Jednak w tym roku sprawa już oczywista nie jest. Władze uczelni wciąż liczą na zgodę ministra nauki, czego wyrazem mają być listy poparcia wysyłane na prośbę uczelnianych władz do ministra edukacji.Pierwsza kadencja P.O.
Nowy rok akademicki to także pierwszy rok oficjalnych rządów rektor Bianki Godlewskiej-Dzioboń, która w maju została wybrana na to stanowisko. Wcześniej, przez ponad dwa lata była jedynie "pełniącą obowiązki rektora".
- Dziś rozpoczynamy nie tylko nowy rok akademicki, ale przede wszystkim nową, czteroletnią kadencję. To moment, kiedy uświadamiamy sobie o odpowiedzialności za losy tej społeczności i chcemy zapytać o rolę uczelni we współczesnym świecie - podkreśliła na wstępie.
Rektor przekonywała dalej, że uczelnia już od ponad dwóch dekad kształci specjalistów, którzy zasilają sektor małych i średnich przedsiębiorstw, lokalną administrację, a także wpływają na rozwój gospodarczy regionu.
Wśród stawianych sobie zadań, wymieniła także umiędzynarodowienie działań ANS w tej części Europy, ale też troskę o jakość nauczania oraz budowanie pozycji akademii jako eksperta w regionie. Mówiła o otwarciu nowych perspektyw rozwoju i wykorzystaniu posiadanych atutów, by zapewnić status czołowej uczelni akademickiej.
Uczelnia to wolność
- Akademia nigdy nie była korporacją, nie można zarządzać nią technokratycznie czy autorytarnie. Uczelnia to wspólnota ludzi wolnych i odpowiedzialnych. Nie funkcjonujemy w odosobnieniu. Autonomia, którą mamy jest potrzebna nie do izolacji. Uczelnia to wolność potrzebna by tworzyć naukę i kształcić młodych ludzi. Nie podporządkowując ich konkretnym opiniom, ideologiom czy doraźnym interesom - podkreśla dr Bianka Godlewska-Dzioboń.
I przekonuje, że współczesny świat potrzebuje praktyków. Przez lata ten model kształcenia był niedoceniany jednak dziś widać wyraźną zmianę i nacisk na specjalistów w konkretnych dziedzinach. Jest wielka potrzeba specjalistów z umiejętnościami gotowymi do natychmiastowego zastosowania.
- Umiejętności praktyczne są często ważniejsze niż wiedza teoretyczna. W dużych miastach wciąż dominuje model uniwersytecki, a małe ośrodki, takie jak Nowy Targ, wyznaczają nowy kierunek kształcenia i stają się ważnym obszarem nowoczesnej edukacji - zaznacza.
ANS zatrudnia blisko 400 nauczycieli akademickich. To także z myślą o nich powołane zostało Centrum Doskonalenia Dydaktyki Akademickiej, którego zadaniem jest podnoszenie jakości kształcenia kadry. Powołane zostało też Centrum Dostępności, które służyć nauczycielom i studentom w zakresie wsparcia psychologicznego.
Wirtualna rzeczywistość medyków i (nie)dojrzałość rządu
Nowa rektor przedstawiła też swoich zastępców, którymi zostali dr n. med. Anna Blak-Kaleta, prorektor ds. studenckich i kształcenia, a prof. Grzegorz Nieć został prorektorem ds. nauki i rozwoju.
Wspominając sprawę niepewności co do dalszego losu kierunku lekarskiego rektor podkreśliła rolę partnerów uczelni.
- Tak jak wygląda państwa zaangażowanie pokazał wspólny projekt pod nazwą "kierunek lekarski", kiedy na hasło "czy pomożecie?" otrzymaliśmy wsparcie z każdej strony. W imieniu całego zespołu rektorskiego bardzo dziękujemy, ale walczymy dalej. Myślę, że jest o co. Utrzymanie kierunku lekarskiego przyczyni się do zwiększenia dostępności służb medycznych oraz poprawi jakość życia lokalnej społeczności. Czasami projekt wymaga, aby dojrzał, trafi na dobry grunt, ale też wpisał się w politykę. Nie mówię: partyjną politykę. Myślę o polityce rządu. Pragnę podkreślić, że pewne rzeczy wymagają dojrzałości - podsumowała Bianka Godlewska-Dzioboń.
Dzisiejsza inauguracja była także okazja do wręczenia odznaczeń państwowych, które w imieniu rządu i Prezydenta wręczył wojewoda Krzysztof Klęczar dr inż. arch. Krystynie Styrnie-Bartkowicz i dr inż. arch. Marii Ponikiewskiej-Arct.
Uroczystości nie mogły się odbyć bez tradycyjnej immatrykulacji studentów pierwszych roczników studiów licencjackich, magisterskich jaki Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Wśród gości pojawili się parlamentarzyści PiS: Anna Paluch, Jan Hamerski i Andrzej Gut-Mostowy. Zabrakło miejscowej przedstawicielki PO, posłanki Weroniki Smarduch, która ostro krytykowała działania Bianki Godlewskiej-Dzioboń jeszcze jako p.o. rektora ANS..
Na zakończenie wykład o roli sztucznej inteligencji we współczesnej medycynie wygłosił prof. dr hab. Tomasz Grodzicki.
Józef Figura