Na wtorkowym posiedzeniu Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2025, rokiem księdza profesora Józefa Tischnera. Senatorowie byli jednomyślni - wszyscy, 78 - byli za. Na posiedzeniu Senatu obecny był brat profesora - Kazimierz Tischner.
Dziś senatorowie podjęli 5 uchwał okolicznościowych, w tym 4 ustanawiające patronów 2025 r. Jedna uchwała, w 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta - w której Izba oddaje cześć jednemu z najwybitniejszych twórców dwudziestowiecznej kultury polskiej. Podkreślono, że kilkanaście wierszy Zbigniewa Herberta zyskało status tekstów kanonicznych, m.in. "Przesłanie Pana Cogito", "Potęga smaku", czy "Raport z oblężonego Miasta". "Mimo upływu lat - od śmierci Zbigniewa Herberta dzieli nas już ponad ćwierć wieku - Herbertowskie dzieło pozostaje żywą, aktywnie działającą cząstką polskiej kultury, co wyraża się m.in. niesłabnącym zainteresowaniem nim edytorów i literaturoznawców" - czytamy w uchwale;Kolejne uchwały dotyczą patronów roku 2025: ks. prof. Józefa Tischnera, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Stanisława Reymonta, oraz Jerzego Hasa.
Uchwała o ustanowieniu roku 2025 Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera (inicjatywa grupy senatorów). Mając na uwadze wybitne osiągnięcia tego jednego z najważniejszych polskich filozofów, duchownych i intelektualistów, w 25. rocznicę jego śmierci, Izba postanawia ogłosić go patronem 2025 r. Przypominając życiową drogę i dokonania Józefa Tischnera, senatorowie podkreślają, że był on aktywnym uczestnikiem życia intelektualnego i cenionym wykładowcą filozofii na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Jednym z kluczowych zagadnień, które poruszał, była problematyka dramatu egzystencjalnego oraz relacja ludzkiej wolności i odpowiedzialności.
Ważnym rysem jego życia i twórczości było przywiązanie do tradycji góralskiej, z której wyrósł. Uchwała przypomina też, że z uwagi na prezentowane przekonania Józef Tischner uważany był za kapelana "Solidarności". Zdaniem senatorów zaangażowanie w posługę duszpasterską i oddanie ideałom "Solidarności" uczyniły z Józefa Tischnera aktywnego filozofa chrześcijańskiego, który całą swoją pracą naukową i działalnością społeczną dawał świadectwo Ewangelii.
Jak podkreślono - "Józef Tischner, jako wybitna postać polskiej filozofii i duchowości, przez całe życie budował mosty między różnymi środowiskami i nurtami umysłowymi. Jego działalność i dziedzictwo zachowują wartość zarówno w kontekście religijnym, jak i świeckim, a filozofia człowieka i solidarności pozostaje inspiracją w wielu współczesnych debatach".
Senat RP, s/