16.11.2024, 12:32 | czytano: 2993

Uhonorowano zasłużonych dla województwa. Złoty medal dla Związku Podhalan

Medal odebrali Janina Napora - wiceprezes Zarządu Głównego Związku Podhalan oraz Wojciech Groń - sekretarz Zarządu Głównego Związku Podhalan. Fot. UMWM
W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyła się coroczna Gala Święta Małopolski. Podczas uroczystości uhonorowano osoby, organizacje i instytucje szczególnie zasłużone dla regionu. Wśród nich znalazły się organizacje i osoby z naszego regionu.
Złote, srebrne i brązowe Medale Honorowe wręczyli laureatom Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka i Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda.
Złotym Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego odznaczony został Związek Podhalan. Wyróżnienie przyznano za pielęgnowanie od ponad 100 lat tradycji i dziedzictwa kulturowego polskich górali, troskę o rozwój kulturalny i społeczny mieszkańców Podhala oraz zaszczepianie kolejnym pokoleniom wartości, takich jak: miłość do ojczyzny, szacunek do ziemi ojców, wiary, kultury i wspólnoty. Medal odebrali Janina Napora - wiceprezes Zarządu Głównego Związku Podhalan oraz Wojciech Groń - sekretarz Zarządu Głównego Związku Podhalan.

Srebrnym Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego odznaczono Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Gniazdo w Zakopanem. Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Gniazdo w Zakopanem uhonorowano za ponad 130-letnią działalność na rzecz upowszechniania tradycji, kultury fizycznej i sportu oraz kształtowania narodowej tożsamości i wartości patriotycznych wśród mieszkańców Podhala i całego regionu. Medal odebrał Adam Zaleski - prezes Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" Gniazdo w Zakopanem.

Brązowymi Medalami Honorowymi za Zasługi dla Województwa Małopolskiego uhonorowani zostali: Kazimierz Wolski dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel oraz Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy" w Bukowinie Tatrzańskiej.



Kazimierz Wolski otrzymał medal za zasługi na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na Podhalu i wzmacnianie rozwoju gospodarczego regionu, a także w uznaniu działalności charytatywnej, wrażliwości na ludzkie potrzeby i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym na terenie Małopolski.
Dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel została uhonorowana za wkład w rozwój polskiej nauki i ochronę dziedzictwa kulturowego, zaangażowanie w zachowanie dziedzictwa Podhala oraz popularyzację wiedzy na temat tożsamości kulturowej górali, a także w uznaniu działalności dydaktycznej.

Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy" w Bukowinie Tatrzańskiej uhonorowano za ochronę, pielęgnowanie i promocję góralskiej tradycji, a także w uznaniu dla działalności kulturalnej, artystycznej, społecznej i edukacyjnej oraz zaangażowania w ochronę i rozwój potencjału kulturowego Podhala i Małopolski. Medal odebrał Bartłomiej Koszarek - Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury "Dom Ludowy" w Bukowinie Tatrzańskiej.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
NARODOWA18.11.2024, 07:16
dalszy ciąg picu picu w kraju
gość17.11.2024, 17:47
@skala. No kto urodził się w PRL nie zdawali sobie sprawy jakie to groźne .Nie powinni ryzykować tylko żyć na emigracji wewnętrznej i dziś żądać emerytury
Podatnik17.11.2024, 17:03
Urzędnicy dają medale Związkom, urzędnikom z naszych pieniędzy. W NT jest dużo osób( nie urzędników) którzy pomagają bezinteresownie ( np.WC), podatnicy, którzy płacą podatki no ale dla nich tylko podniesienie kolejnych podatków, hurra Niech Żyją , dać im w US wszystkim medale i pewnie po milionów, a mam ZUS 5 tyś, a co tam 10 tyś. Heeej
Swoja17.11.2024, 08:49
Bardzo się cieszę, że mamy w regionie takie osoby.
Gratuluję.
Miło jest przeczytać coś pozytywnego w dzisiejszych czasach.
Kuba17.11.2024, 01:24
Z.P.w N.T.obecnie to kicha
G16.11.2024, 19:44
Gratulacje
Skala16.11.2024, 16:35
To chyba jednak jest zwyczajna kpina. Związek Podhalan, który w czasach komunizmu uczestniczył w sowieckich zjazdach pod pomnikiem Lenina nagrodzony złotym medalem? Może szanowna kapituła przejrzy kroniki muzeum Lenina w Poroninie i uświadomi sobie jak służalczą i haniebną rolę w czasie PRL pełnił Związek Podhalan.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl