ŁOPUSZNA. W andrzejkowy wieczór, zespół Góralsko Brać świętował 10 lat swojego istnienia. Na deskach Tischnerówki przedstawili dwa spektakle - "Wewilijom św. Andrzeja" i "Diabli kumoter". Tego wieczoru odebrali też tytuł "Zasłużony dla Gminy Nowy Targ".
- Bardzo mi miło, że oni są, że grają, śpiewają, muzykują. Wiele osób debiutowało tu, na tej scenie, to są moi wychowankowie. To są jakby "dzieci GOK-owskie". Od samego początku i do samego końca będziecie tutaj trwać - zebranych gości i członków zespołu przywitała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury - Józefa Kuchta.10 lat Góralskiej Braci
Obchody jubileuszu rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym w Łopusznej. Muzykę i śpiew zapewnili członkowie Góralskiej Braci. Kazanie wygłosił ks. Dariusz Biernat.
Następnie obchody przeniosły się do budynku Gminnego Ośrodka Kultury. Tam, jak na andrzejki przystało, "z mroku" wyłonili się członkowie Góralskiej Braci z układem tanecznym. Tak rozpoczęła się artystyczna część jubileuszu. Jej główny punkt stanowił spektakl "Wewilijom św. Andrzeja". Artyści przypomnieli w jaki sposób dawniej obchodzono andrzejki na Podhalu. Przepowiadano los z kształtu przelanego wosku, pannom wróżono imię przyszłego męża, a posiadom towarzyszyły - taniec i śpiew.
Góralsko Brać wystawiła też skróconą wersję "Diablego kumotra". Jest to opowieść o dwóch skłóconych rodzinach, których głowy ostatecznie muszą zgodzić się na ślub ich dzieci. Wszystkiemu winien właśnie kumoter. Po artystycznej części członkowie zespołów, na czele z kierownikiem - Mateuszem Bułą, dziękowali przyjaciołom i lokalnym organizacjom za każdą pomoc oraz lata wsparcia. Potem zebrani goście gratulowali zespołowi jubileuszu i składali życzenia na dalsze lata działalność.
Ostatnim punktem programu było spotkanie w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łopusznej.
Zespół poprzez swoje występy w różnych częściach regionu i Polski, promował kulturę regionalną oraz gminę Nowy Targ. Stąd też odznaczenie wręczone przez wójta Gminy Nowy Targ - Wiesława Parzygnata oraz przewodniczącego Rady Gminy - Stanisława Bułę. Góralsko Brać jest najmłodszą organizacją z tytułem "Zasłużony dla Gminy Nowy Targ".
Osiągnięcia zespołu
Zespół otwarł swoją działalność w październiku 2014 r. Zaczęło się od niewielkiej grupy przyjaciół. Dziś zespół tworzy ok. 40. członków. Są to osoby nie tylko z Łopusznej, ale też m.in. z Nowego Targu, Harklowej, Ostrowska, Gronkowa i Maniów.
W ciągu dekady, zespół brał udział w licznych konkursach czy przeglądach, takich jak Sabałowe Bajania, Majówka na Bachledówce czy Nuta Dunajca. Jak sami mówią - w najgorszym wypadku wracali z nich z wyróżnieniami. Poza prezentowaniem talentów, stale włączają się w akcje charytatywne, takie jak bożonarodzeniowa Szlachetna Paczka. W trakcie spektakli prowadzą zbiórki pieniężne, które potem przekazują na leczenie chorych dzieci.
Działają też w Łopusznej - oprawiają msze dożynkowe, odpustowe, opłatkowe i inne. Ich repertuar widziało nie tylko Podhale - byli też w Warszawie.
Od 2019 organizują Wiejskie Spotkania Teatralne, na które zapraszają grupy teatralne. Co jakiś czas wystawiają sztuki we własnej interpretacji.
Izabela Pudzisz