28.01.2025, 19:00 | czytano: 5240

Inwestycje postępują, a cena ciepła w Nowym Targu pozostaje na niezmienionym poziomie. Chociaż nie dla wszystkich... (AKTUALIZACJA)

Trwa układanie nowej nitki w ul. Józefczaka. Zdj.: Józef Figura
NOWY TARG. Trwają prace przy budowie nowej nitki ciepłowniczej. Ciepło z MPEC przejdzie wreszcie na drugą stronę zakopianki.
Początkowo miejskie ciepłownie dostarczały ciepo niemal wyłącznie do nowotarskich blokowisk. Krokiem milowym w rozwoju sieci okazała się zmiana strategii i podłączanie nie tylko budynków użyteczności publicznej, ale także domów prywatnych w centrum miasta. Początkowo była to ul. Krzywa, ale z czasem sieć rozrosła się na kolejne części. W minionym roku podłączono Plac Słowackiego, ul. Katarzyny, Sokoła i część Kolejowej.

Nitka pod zakopianką


Teraz układana nitka ciepłownicza przejdzie ulicą Józefczaka, i dalej przez zakopiankę, by podłączyć jeden z powstających bloków oraz prywatne domy przy ul. Sybiraków. MPEC liczy na dołączenie drugiego bloku, jednak, póki co, na przeszkodzie stoi brak wszystkich zgód właścicieli działek, przez które ma przejść sieć.

- Cztery lata temu otrzymaliśmy dofinansowanie na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Pod koniec roku będziemy już ogrzewać tamte domy i mieszkania - zapowiada Grzegorz Ratter, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Targu.

Kogeneracja czyli prąd z ciepła


To nie koniec prowadzonych przez MPEC inwestycji. Uruchamiane są kolejne silniki kogeneracyjne dające ciepło a także energię elektryczną ze spalania gazu. Pierwszy powstał półtora roku temu przy ul. Powstańców Śląskich, gdzie mieści się siedziba MPEC, kolejny na terenie ciepłowni przy ul. Szaflarskiej, a w lutym planowane jest otwarcie trzeciego przy Hali Gorce. Przeciągają się rozmowy z Tauronem na temat przyłączenia kolejnego urządzenia przy Hali Lodowej.

- Jak uruchomimy wszystkie cztery silniki to wyprodukujemy tyle energii, by wystarczyło na pokrycie zapotrzebowania na prąd przez wszystkich mieszkańców Nowego Targu - przekonuje Grzegorz Ratter.

Niestety, przepisy nie pozwalają, by dostarczać własny prąd do prywatnych domów. Energia więc będzie sprzedawana Tauronowi lub innemu dużemu odbiorcy. Jest jednak możliwość, by dostarczać własny prąd do szkół, szpitala i innych placówek czy instytucji miejskich oraz powiatowych. Będzie to możliwe w ramach działalności Klastra Energii Zielona Generacja Nowy Targ.

Podwyżki nie będzie, chyba, że... będzie


Tymczasem prezes Ratter ma dobrą wiadomość dla mieszkańców Nowego Targu - ceny ciepła dostarczanego przez MPEC nie zmienią się kolejny rok z rzędu i pozostają na poziomie z 2023 roku. Mimo to - jak się dowiadujemy - podwyżkę ceny dostarczanego ciepła zakłada spółdzielnia mieszkaniowa.

AKTUALIZACJA.
Jak prostuje Piotr Paluszek, prezes Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, podwyżki nie ma w planach. Choć nieporozumienie mogło wynikać z informacji o możliwych zmianach opłat. Te są uzależnione od stawki MPEC. Jeśli ona się nie zmienia to również stawki w spółdzielni pozostają na tym samym poziomie.

- Rozliczenia zużycia ciepła prowadzimy w połowie roku. Może być sytuacja, że w lubym, gdy sprawdzamy jak prognozy mają się do rzeczywistości i występuje większe zużycie ciepła niż przewidywaliśmy - wówczas podnosimy opłatę. Ale nie ma to związku z stawkami MPEC - przekonuje Piotr Paluszek, prezes Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Józef Figura
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Pinki01.02.2025, 15:05
Przypominam piszącemu komentarz, że ulica nazywa się Św. Katarzyny. Czyżby komuna wracała?
Kuba29.01.2025, 15:38
Serdecznie dziękujemy mamy nareszcie podłączenie do miejskiej ciepłowni,Brygada z MPEC Bardzo sprawni specjaliści Brawo
Stasiu Obrochta29.01.2025, 10:47
do Mieszkanka


Będę wdzięczny, występuję o oświecenie i kilka zdań na temat prezesa od ciepła.
Zenek29.01.2025, 09:27
Na Składowej to nawet jeszcze nie ma kanalizacji.
Klich29.01.2025, 09:02
Co z ulicą Ogrodowa w centrum.
mieszkaniec os.Bór29.01.2025, 08:47
Troszeczkę dalej jest os.Bór , Na Skarpie , szkoły , przedszkole podpowiadam - może by dociągnąć nitkę i tu. Raz nie bylibyśmy pomijani jak zwykle. Miasto pamięta o nas tylko przy pobieraniu podatków i przy okazji wyborów ,gdy trzeba głosów.
Jo29.01.2025, 08:37
A kto podziękuje 11 za zmuszenie prezesa do wzięcia pieniędzy z budżetu, aby było możliwe przyłączenie niektórych mieszkańców?
Lokator29.01.2025, 06:20
Podwyżka cen energii mimo braku podwyżki cen energii w Spółdzielni Mieszkaniowej. Hmmm,ciekawe. Czy przypadkiem niejaki Jagła, który zatrudniony jest w SM nie otrzymał podwyżki i stąd ta decyzja władz Spółdzielni. Można śmiało zarzucić pana radnego interpelacjami (bo lubi) w sprawie podwyżki CO przy niezmiennej stawce ciepło dostarczane do Spółdzielni. Kurde jak w jakimś skeczu "poniżył, podwyżkę" czy może podwyższa niezmienną. Nie wiem ale leci kabarecik.
com29.01.2025, 06:07
Czyli podwyżek ciepła nie ma, mimo to spółdzielnia podwyższy koszt który nie ma uzasadnienia? :D Bareja wiecznie żywy..
Titan29.01.2025, 05:56
Ogrzejcie betonowe lodowisko...
Mieszkanka28.01.2025, 22:07
Brawo! O kilku lat obserwuje poczynania Pana prezesa, jest to wspaniała postać na naszym firmamencie prezesów. Mało kto ze zwykłych mieszkańców wie kim ten Pan jest i to mnie smuci ale też świadczy o tym, że Pan Ratter nie szuka rozgłosu. Mam jednak nadzieję, że w biznesowym światku naszego miasta jest to postać znana bo rozmaici prezesi powinni brać przykład z tego Pana.
@@@28.01.2025, 22:00
Cytuje...podwyżke ceny dostarczanego ciepła zakłada społdzielnia mieszkaniowa... ten relikt PRL-u oni by tylko podwyzszali wszystko a za robote niech sie wezma pieprzeni biurokraci załatwic cos z nim to jest jakis dramat maja wywalone na wszystkich i na wszystko ale o podwyzki to pierwsi niech najpirew zrobia sami ze soba porzadek a pozniej mieszkancom podwyżki bo wypłtki maja z naszych pieniedzy mieszkanców nowotarskich blokowisk
Pesymista28.01.2025, 20:49
Jak podłącza75procent miasta do wtedy dopie,,, taka podwyżkę że hej
Jan Tek28.01.2025, 20:28
pan prezes Ratter, /.../ W 2020r. miała być podpięta pod sieć ul. Ogrodowa. Obiecywał i nie ma. Prędzej uwierzę że karp ze świąt ożyje niż że ten człowiek dba o Miasto a nie o swoje interesy.
Ruska łonuca28.01.2025, 20:12
Niema jeszcze żadnego sukcesu
pomyśl zanim coś chlapniesz28.01.2025, 20:02
Jak może ciepło kosztować taniej , skoro inwestycje kosztują ogromne nakłady finansowe , a koszty wpływają na końcowe ceny ciepła. Tak było zawsze , tak jest i tak będzie i obecnie . Co sądziliście ludziska ,że będzie za darmo?
Stasiu Obrochta28.01.2025, 19:16
Bardzo dobrze, Królowej Jadwigi, Kolejowa i Meksyk, cywilizacja wkracza na obrzeża Miasta!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl