25.02.2025, 10:53 | czytano: 4943

Spór w samorządzie paraliżuje Rabkę-Zdrój. Trudna sztuka kompromisu

Opozycja wobec burmistrza Leszka Świdra ma przewagę w Radzie Miejskiej w Rabce-Zdroju i konsekwentnie blokuje kolejne jego pomysły i inwestycje.
Przeciwnicy burmistrza mają 8 głosów w 15-osobowej radzie i skwapliwie z tej przewagi korzystają. Radni długo grillowali burmistrza Leszka Świdra w grudniu, gdy przez dwie kolejne sesje odmawiali przyjęcia budżetu na 2025 rok. Radni chcieli dokładnego rozliczenia wydatków na szpital, krytykowali burmistrza i prezesa za rosnące koszty i domagali się większej dyscypliny w wydawaniu miejskich pieniędzy na ten cel. Po kolejnym sprzeciwie burmistrz ostrzegał, że brak uchwały budżetowej naraża miasto na koszty i tworzy problemy. Urząd nie może zawierać nowych umów, nie ma pieniędzy m.in. na sport czy kulturę, są opóźnienia w zakupach dla szkół. Zablokuje to też podpisanie umowy na odbiór śmieci od mieszkańców. Sprawa wywoływała wiele emocji nie tylko wśród urzędników i radnych, ale też wśród mieszkańców. Część z nich mocno krytykowała opozycję za blokowanie pieniędzy na budowę szpitala. I choć spór nie został rozstrzygnięty, bo opozycja w głosowaniu ostatecznie wstrzymała się od głosu, to budżet został przyjęty.
Z kolei na ostatniej sesji radni odrzucili całą uchwałę ze zmianami w budżecie, bo nie podobał im się pomysł projektowania budowy wieży widokowej na Maciejowej w Gorcach na dzierżawionej działce. Wnioskowali o wykup terenu, by miasto inwestowało na swoim. Przewodniczący Rafał Hajdyła instruował ich jednak, że jeśli się nie zgadzają z jakimś zapisem, w tym przypadku pieniędzmi na projekt wieży widokowej, mogą wykreślić ten zapis. Tymczasem odrzucanie całej uchwały naraża miasto na duże straty i poważne konsekwencje. Skarbnik Grażyna Dziechciowska przestrzegała radnych, że odrzucenie wszystkich zmian w budżecie będzie miało poważne skutki, wśród nich m.in. utrata 8 mln zł dotacji. Gmina planuje bowiem starać się o dotację na odbudowę infrastruktury uzdrowiskowej, a bez projektu, na który nie zgodzili się radni, nie może złożyć wniosku. Miastu grożą też odsetki od niewypłaconych dotacji.

W dyskusji pojawiają się zarzuty, że radni dowiadują się o wszystkim na ostatnią chwilę i nie mają czasu, żeby dokładnie poznać temat. Dlatego nie mogą poprzeć uchwały czy propozycji, co do których nie są dostatecznie dobrze poinformowani. Mają pretensje do burmistrza i urzędników, że nie pilnują dostatecznie dobrze interesów miasta i mieszkańców w trakcie trwającej przebudowy linii kolejowej na terenie Rabki-Zdroju. Tymczasem brak m.in. przejazdów czy odpowiedniej liczby przejść może w przyszłości sparaliżować uzdrowisko. Domagają się skuteczniejszych interwencji w sytuacji, gdy inwestycje są uciążliwe dla mieszkańców.

W środę kolejna sesja Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju i kolejna dyskusja, a raczej spór.

Komentarz redakcyjny:
Znane polskie przysłowie "Zgoda buduje, niezgoda rujnuje" idealnie oddaje sytuację w Rabce-Zdroju. Polityczny spór między burmistrzem a opozycyjnymi radnymi skutecznie paraliżuje miasto, utrudnia jego funkcjonowanie oraz blokuje inwestycje, które mogłyby wpłynąć na rozwój uzdrowiska. Mieszkańcy już odczuwają negatywne konsekwencje tego konfliktu - brak środków na kluczowe inicjatywy, wstrzymane umowy oraz zagrożenie utraty dotacji mogą wpłynąć na jakość życia w mieście. Jeśli sytuacja się nie zmieni, Rabka-Zdrój zamiast rozwijać się, stanie w miejscu, a nawet zacznie się cofać. Oby samorządowcy znaleźli kompromis, zanim straty staną się nieodwracalne.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Dudiś28.02.2025, 20:02
Pan Waksmundzki może ogarnie tą Rabkeze swojemu kompanami
abc28.02.2025, 17:25
@Chałturnik ty człowieku nie wiesz chyba o czym mówisz.
Chałturnik27.02.2025, 13:57
Aż żal patrzeć jak to miasto dostaje po d... od własnych mieszkańców. Inne uzdrowiska nawet nie muszą się obawiać konkurencji ze strony Rabki, która konsekwentnie sama stacza się na samo dno. Gdyby szanowni radni zamiast pławić się w swojej elokwencji i za...bistości wzięli się do roboty, to może nie mieliby czasu na ciągłe przepychanki. Tymczasem trudno szukać jakichkolwiek pozytywów. Mieszkańcy powinni następnym razem dobrze się zastanowić kogo wybierają do rady, zamiast ciągle narzekać, że nic się nie dzieje. Szukanie sporów w chwili, kiedy Rabka potrzebuje dosłownie każdej turystycznej inwestycji, to z kolei totalny brak odpowiedzialności radnych. A skoro mowa o kolei, to obrazem "bezradności" Rady i Burmistrza jest inwestycja kolejowa, która skutecznie paraliżuje to miasto, a władze nie mają w tej kwestii nic do powiedzenia, nie wspominając już o działaniu. Zamiast złowrogo besztać oponentów politycznych, można by pewne uchwały podejmować ponad podziałami. I naiwny jest każdy, kto myśli że w tym stanie rzeczy "jakoś to będzie", "że inwestorzy będą walić drzwiami i oknami". Obecnie Rabka to ogólna bylejakość i brak perspektyw. Powstają puste mieszkania i sklepy co nabija kabzę deweloperom i wielkim koncernom.
Teresa Tokarz27.02.2025, 05:57
Rabka od 30 l


Rabka od wielu lat stacza się na samo dno ,nie wykorzystano potencjału jaki tkwił np mając renomę i zaplecze sanatoryjne dla dzieci ,wyciągi narciarskie ,kolej muzealna i skansen ,oprócz pomysłów jedynego burmistrza który miał wizję ,pana Rapacza nic nie zrobiono,młodzi uciekają ,Rabka pustoszeje,turyści omijają Rabke szerokim łukiem ,budowa torów i w przyszłości przejazd tranzytowy o wzmożonej częstotliwości to tylko gwóźdź do trumny ,
Prawicowiec ale nie PiS26.02.2025, 22:46
Baba..czyli Ewa P. Wstyd nic babo nie zrobilas dlaRabki
do @ja26.02.2025, 09:29
wiesz że te komentarze piszą jedni i ci sami...opozycja
piotrek26.02.2025, 06:31
do @obserwator 1 nie prawda że nie miała , jak miała - takiego wspaniałego burmistrza jak józef łopata to mogły nam zazdrościć wszystkie sąsiednie gminy i powiaty ...
Awruko26.02.2025, 06:08
Tam gdzie Janusz J. doradzał albo pcha się do samorządów jeszcze nigdy spokoju nie było.
Ja26.02.2025, 00:43
Praktycznie każdy komentarz jest przeciwko burmistrzowi. Tylko jak to się stało, że mieszkańcy Rabki widzieli po pierwszej kadencji burmistrza, że w Rabce nic się nie dzieje i wybrali go na drugą kadencje. I to z dużym poparciem. A teraz narzekanie, że burmistrz do niczego się nie nadaje. Trzeba było wybrać inaczej a nie teraz narzekać. Jak można było być tak ślepym? Przecież on już był i się nie sprawdził.
Z25.02.2025, 22:04
?
obserwator 125.02.2025, 21:25
Rabka nigdy nie miała szczęścia do włodarzy, brak jest pomysłu na rozwój Rabki. Przed każdymi wyborami kandydaci roztaczają wspaniałe pomysły jak to z Rabki uczynią wspaniałe rozwinięte miasto, a po wyborach zapominają o wszystkim. Mieszkańcy nie potrzebują wieży widokowej i to za jaką sumę (może będzie złota),mieszkańcy potrzebują inwestycje w infrastrukturę drogi,kanalizacja,wodociągi,ścieżki rowerowe,a puki co to mamy całkowity zastój. Rabka miasto uzdrowisko a kanalizacji w dużej części brak, mimo że mieszkańcy oczekują jej, przykład ul. Rabskich projekt gotowy i czeka, za pewnie do następnej kampanii wyborczej.
Baba od garów25.02.2025, 18:03
Burmistrz nie zna się na inwestycjach i pozyskiwaniu środków pomocowych. Nie zna się również na istotnych kwestiach w zakresie funkcjonowania administracji publicznej. To świetny animator życia historyczno - kulturowego i chyba wydaje się mu że jak będzie podsycał w przestrzeni publicznej napięcie na lini Rada Miasta - Burmistrz to mieszkańcy zapomną o dziurawych drogach, zastoju inwestycyjnym, korkującym się mieście i braku konkretnej wizji rozwoju uzdrowiska. Jak odeszła Gromalowa to do pomocy przyszedł doradca z Szaflar bez doświadczenia oraz były wicestarosta, którego najlepiej czuje się w polityce. W Rabce potrzebny jest ktoś kto ruszy inwestycje, pokieruje strategią pozyskiwania środków pomocowych, ktoś kto będzie potrafił odpowiednio zaprezentować że jest konkretna wizja rozwoju w nawet dłuższej perspektywie czasu. Tego właśnie potrzebuje Rabka-Zdrój i jej mieszkańcy. A co mamy dzisiaj? kłótnie, zamieszanie i brak perspektyw na dalszy rozwój. Samorząd rabczański zamiast skupiać się na realizacji swojej misji to marnuje czas i energie na wewnętrze spory. Radni są jacy są to fakt ale za ten stan rzeczy który jest, odpowiedzialny jest Burmistrz, bo sam do tego doprowadził. Jak nie potrafi tego ogarnąć to niech znajdzie sobie odpowiednie wsparcie do pomocy. Panie Burmistrzu trzeba nam chleba a nie igrzysk!
odeon25.02.2025, 17:38
@Robcanin. 10 przykazań też jest tendencyjne (umiesz pisać po polsku ?). Redakcja może sobie pisać, co chce, komentować, co chce i WARA. Jak się nie podoba ten portal, to leć na CPN po inną gazetkę.
I jeszcze do Pani@zniesmaczona - faktycznie ludzie nie mają pojęcia, proszę ich uświadomić w sobie tylko znany sposób.
cebea25.02.2025, 17:19
Boicie się o stołki? Dyscyplina finansów publicznych wisi nad wami.Za te felietony należy wam się to! Radni zbuntowani nareszcie pytają, szukają w dokumentach i może nareszcie Rabka będzie Rabką. Straciliśmy ładnych parę lat na rządach Leszka.
Ferdek25.02.2025, 17:04
Nie była to dobra zmiana ustawy o samorządzie. Burmistrza powinna wybierać rada gminy. Nie byłoby popisów, mądrzenia się, utrudniania pracy włodarzom gminy.
Robcanin25.02.2025, 16:19
Komentarz redakcyjny bardzo tendencyny.Portal powinien powstrzymać się od tego typu treści,bo straci na szacunku jak zrobiły to Gorce24 po publikacjach felietonów-paszkwili.
Górol realista25.02.2025, 16:11
Mam pytanie do redacji:/.../

To proszę je przesłać do redakcji - redakcja@podhale24.pl
Moderator.
piotrek25.02.2025, 15:23
radna z ponic jaka jest widzi każdy ...
edek25.02.2025, 14:18
Mostki na słomce są potrzezebne a NIE wieza widokowa tam jest tez potrzebny wyciąg narciarski ! a nie zgody na sklepy wiekopowierzchniowe w centrum rabki !!
Ada25.02.2025, 14:11
Bardzo dobrze Radni !! Super ! Po to głosowałem na radnego zeby Burmistrz nie rozwalał kasy .
Rabczanin25.02.2025, 14:01
Burmistrz uwielbia wydawać pieniądze no coś co jest nikomu niepotrzebne , na dodatek nie swoje pieniądze.
zniesmaczona25.02.2025, 13:23
Czytam te komentarze i nie wierzę. Ludzie, przecież wy nie macie pojęcia o czym piszecie tak jak i radni, którzy kompletnie są odizolowani od rzeczywistości i potrzeb tego miasta i gminy. Jednym słowem,jak mówił klasyk "durnota" Przecież większość już wie, że przeciwnicy nie mają swojego zdania, tylko kierowani są przez poprzednią władzę. Ewa nadal nie popuści a ten jej przyboczney *** R dalej jonczy w koło. Radna z Ponic po wejściu do rady, od razu ogłosiła, że zawsze, bez względu na sprawę, będzie głosować przeciw. Tak jest i to jest słuszne dla miasta i jej wsi. Biada wam kiedyś za to. Życie jest sprawiedliwe a karma wraca, oby jak najszybciej.
Zagadka25.02.2025, 12:14
Zaufanie to dobra rzecz ale kontrola jest jeszcze lepsza.
A radni slubowali działać i pilnować interesu (podatków) mieszkańców...
Dlaczego brak komunikacji(dokumenty/projekty -radni)
Adonis25.02.2025, 11:59
Też macie takie mącicieli jak u nas radny Tokarz i Jagła? Trzymajcie się Rabczanie u nas w Mieście też Impas
pola8025.02.2025, 11:50
A dlaczego wszystko ma być tak jak chce burmistrz ze swoją świtą i "doradcami".
Niech zrobią referendum czy konsultacje społeczne co chcą mieszkańcy i lokalni ludzie żyjący z turystyki.
Radni niech dobrze sprawdzają burmistrza ze świtą żeby się nie okazało że po tych rządach Rabka już się szybko nie podniesie.

PS. Co z wyciągiem i kolejką gondolową na Luboń co w kampanii obiecywał?
Marian25.02.2025, 11:45
A co z mostkami na rzece Słonce? Ile lat jeszcze będziemy czekać.
Malina25.02.2025, 11:41
Szkoda, że burmistrz szantażem wymusza na radnych zgodę. Widoczne nie chce kompromisu. Może powinien wcześniej zapytać radnych i mieszkańców jakie inwestycje oczekują i które są najpotrzebniejsze.Miesxkancy wybierali radnych by pracowali w interesie mieszkańców a nie grup zarabiających na inwestycjach, które dla mieszkańców są mało ważne.
Ewa25.02.2025, 11:01
Słaby ten sołtys co doradcą jest burmistrza...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl