03.03.2025, 18:00 | czytano: 5615

Burza wokół sprzedaży kablówki - radni podjęli decyzję. Koalicja Tokarz-Garbacz w Radzie Miasta pod znakiem zapytania

Czy głosowanie w sprawie sprzedaży nowotarskiej kablówki poróżni liderów opozycyjnych klubów Bartłomieja Garbacza (z lewej) i Macieja Tokarza? Zdj.: Szymon Pyzowski/ archiwum
NOWY TARG. Po raz kolejny uchwała o nowotarskiej telewizji kablowej zelektryzowała radnych. Projekt przygotowany przez Macieja Tokarza zakładał zobowiązanie burmistrza do sprzedaży udziałów miasta w NTvK .
- Nie ma uzasadnienia, by ta spółka nadal była z pieniędzy publicznych dofinansowana - przekonuje kolejny raz do swoich racji Maciej Tokarz. Radny argumentuje, że kablówka była w ukryty sposób dotowana przez miasto, które płaciło jej za wieszanie plakatów na tablicach, które jej dzierżawiło. Pieniądze za zdjęcie, czy filmy z drona płaciły jej także miejskie spółki. Sam urząd płacił nawet za materiały dziennikarskie realizowane przez NTvK.

Garbacz: nie mówię, że uchwała jest błędna, ale...


- Czy decyzja o sprzedaży udziałów spółki pomoże w wycenie jej wartości? Czy nie powinniśmy najpierw poznać jej wartość, a potem decydować? - dopytuje Katarzyna Wójcik. Zdaniem Macieja Tokarza, gdyby się pojawiły nowe okoliczności, można by sprawę rozważyć jeszcze raz. - Sam proces sprzedaży to kwestia miesięcy, bo wycena potrwa i wszystkie czynności będą wymagać czasu. Gdyby pojawiły się dodatkowe okoliczności można by się z niej wycofać - podkreśla radny.
Choć Bartłomiej Garbacz przewodniczący koalicyjnego, opozycyjnego klubu Razem Nowy Targ podkreśla, że jest dużo racji w tym, co twierdzi Maciej Tokarz, jednak zauważa, że jest wiele spraw, które trzeba przeanalizować. Postuluje on jednak, by sprzedażą NTvK zajęła się komisja rewizyjna.

- Nie mówię, że uchwała jest błędna, ale chciałbym się zastanowić. Na to będzie jeszcze czas, jeśli chodzi o jej zbycie - tłumaczy radny Garbacz.

Tokarz: tam cztery osoby zarządzają sześcioma pracownikami


Pomysłodawca uchwały przekonuje jednak, że głosowanie dotyczy zasady, kierunku działania w jakim miasto ma iść. I proponuje, by dorobek telewizji, jej archiwa przenieść na rzecz Miejskiego Centrum Kultury lub urzędu miasta, bo to cenne materiały.

- Nie potrzebujemy do tego oddzielnej spółki prawa handlowego, która generuje koszty, ma trzyosobową radę nadzorczą i zarząd, czyli w sumie cztery osoby zarządzające sześcioma pracownikami! To generuje ogromne koszty pokrywane różnymi formami dotacji. Pokrywamy w dużej mierze koszty administracyjne. Bardziej gospodarne byłoby przeniesienie tego to pod inną formę działalności - podkreśla Tokarz.

Luberda: naszym zadaniem jest chronić tę spółkę


Pomysłowi sprzeciwia się Grzegorz Luberda przewodniczący popierającego burmistrza klubu Nasze Miasto.
- NTvK to spółka miejska, czyli wszystkich mieszkańców. Przez pięć kadencji, odkąd jestem radnym nigdy temat sprzedaży nie był podnoszony. Pojawił się dopiero teraz. Nie podoba mi się sposób w jaki to jest prowadzone. Najpierw była komisja, na którą ściągnęliście inną telewizję, której zapłaciliście za transmisję. Zrobił się wielki szum, wszystkie media się rozpisywały. Ale naszym zadaniem jest chronić tę spółkę - przekonuje.

Jak dodaje, można się zastanawiać w jakiej formie spółka powinna funkcjonować i w jakim zakresie. - To nie są duże straty obciążające nasz budżet. Nawet jeśli miałaby pojawić się dyskusja - dobrze byłoby tę sprawę wyciszyć, sprawdzić jak się te koszty generują. Które działy przynoszą zyski, a które obciążają. Dopiero po rozpoznaniu rynku, kto byłby zainteresowany, podjąć decyzję o sprzedaży. To nie jest dobre, by w takim świetle przedstawiać spółkę i teraz szukać nabywcy - podkreśla Luberda.

Trochimiuk: jeśli zlecamy zadanie spółce to nie jest dotacja


- To nie my zaprezentowaliśmy spółkę w złym świetle, tylko zrobili to przyboczni burmistrza - Dorota Burdyn i Łukasz Ambroży z Rady Nadzorczej. Jeśli chodzi o badanie przychodów spółki - uzasadnienie jest jakie jest - prowadzenie takiej działalności przez samorząd jest niezgodne z prawem. W sejmie procedowana jest ustawa zakazująca całkowicie prowadzenia działalności medialnej. Nie wiemy czy zostanie uchwalona. Ale mamy czas negocjować warunki, bo gdy ustawa nakaże sprzedaż, wtedy znajdziemy się w sytuacji przymusowej i stracimy możliwość negocjacji na naszych warunkach - podkreśla Tokarz.

Burmistrz Grzegorz Watycha negatywnie zaopiniował projekt uchwały opozycyjnego radnego, przekonując, że działalność kablówki związana jest z jej misją na rzecz lokalnej społeczności. Podkreślił, że nie istnieją żadne mechanizmy ukrytej dotacji. - Jeśli zlecamy zadanie spółce to nie jest dotacja - zauważa Krzysztof Trochimiuk przekonując, że NTvK nie zarabiała dużo na miejskich zleceniach.

Sięka: w ciągu kadencji wydamy na NTvK 1,4 mln zł


Tymczasem Jan Sięka, przewodniczący rady miasta wyliczył, że roczne utrzymanie samej kadry zarządczej to koszt 210 tys. zł. Zlecenia transmisji obrad to 42 tys. zł rocznie. Tymczasem profesjonalny system telekonferencyjny do realizacji takich transmisji to wydatek 20-30 tys. zł jednorazowo. Urząd zlecał także co miesiąc realizacje materiałów dziennikarskich za około 1 tys. zł. - Podsumowując, wydajemy 288 tys. rocznie z budżetu na telewizje kablową co w ciągu 5 lat daje 1,4 mln zł. - podlicza.

Na zakończenie dyskusji burmistrz przekonuje, że największą wartością spółki jest baza jej klientów. A klientami są głównie starsi mieszkańcy, dla których kablówka jest "oknem na świat". Po długiej dyskusji przyszedł czas na głosowanie. Za sprzedażą kablówki opowiedziało się 8 radnych, przeciw było 9, a 4 wstrzymało się od głosu. Postulat Macieja Tokarza, by sprzedać kablówkę nie przeszedł.

O niepowodzeniu pomysłu radnego zdecydowały głosy wstrzymujących się radnych koalicyjnego klubu Razem Nowy Targ: Szymona Fatli, Bartłomieja Garbacza i Wojciecha Krauzowicza, do których dołączyła Katarzyna Wójcik z Naszego Miasta.

Nieoficjalnie: zerwą koalicję


Jak ich głosowanie wpłynie na przyszłość współpracy mających kruchą większość w radzie koalicyjnych klubów opozycji? Nieoficjalnie, pojawiały się głosy, że w przypadku nieudanego głosowania uchwały o NTvK Maciej Tokarz gotów jest zerwać koalicję.

Józef Figura
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Marian05.03.2025, 17:43
@wruszka 1 kwietnia to jest prima aprilis - fachowca to ta firma już nigdy nie zobaczy. Chyba że od masy upadłościowej.
Mieszkaniec05.03.2025, 17:41
Mam nadzieję panie Garbacz, że jeśli ten człowiek nie zerwie tej "współpracy" to pan to zrobi. Mam nadzieję że otworzył pan w końcu oczy i zauważył jakim pan M. T. Jest człowiekiem...
częstochowski05.03.2025, 08:34
zerwij koalicje, nasz Ty wojowniku
my się ucieszymy, jest nas już bez liku
a może Ty Macieju zostaniesz prezesem
i pokarzesz wszystkim jak nie polec z kretesem
będziecie z Janem kręcić swe bajania
i leczyć kompleksy, bez ujadania
warto się rozmnażać, pokazać światu
jaka w was siła i dać do wiwatu
As04.03.2025, 21:34
Jasiek przewodniczący na prezesa on wie wszystko i umie wszystko, człowiek renesansu.
Nostradamus04.03.2025, 18:34
~ Wróżka , ciekawe to, bo z tego co ptaszki śpiewają to na stanowisko ostrzy sobie już pazurki pani nauczyciel matematyki, co już jako nauczcielka nie pracuje, interesujące jest też to, że startowała z listy burmistrza, ale biedulka się nie dostała, ale jest za to dobrą koleżanką byłego prezesa Pawełka...to chyba nie o takim fachowcu mówisz....
Wróżka04.03.2025, 16:40
Analityku jestes nie na czasie, do kablówki przyjdzie teraz dopiero fachowiec od telekomunikacji i doświadczony menadżer od 1.04.2025. I ja osobiście się cieszę.,
Ewaryst04.03.2025, 12:33
Tego Trochimiuka to chba Watycha znalazł w kapuście. Następny Janusz samorządu.
Analityk04.03.2025, 12:30
Ja myślę, że dobrze się stało. Teraz poczekamy aż Watycha zatrudni koleżankę ze swojej listy wyborczej i wówczas na 100% kablówka pójdzie pod młotek.
miasteczkowy04.03.2025, 11:56
To jest jedyny na Podhalu samorząd, który transmituje sesje poprzez jakąś telewizję (firmę zewnętrzną). P. Sięka ma rację wszędzie działają systemy kosztujące wielokrotnie mniej niż obsługa przez tą pseudotelewizję.
Eweline04.03.2025, 11:43
Czyli Pani B. ze sztabu Watychy będzie prezesem kablówki?
Nowotarżanka04.03.2025, 11:31
Nowotarżanie opamiętajcie się, radny Tokarz na rację, dlaczego mieszkańcy mają utrzymywać darmozjadów, burmistrz Watycha powinien odejść gdy będzie miał trochę honoru, zdziera z mieszkańców podatki dla kogo WSTYD
kuma04.03.2025, 10:48
Beznadziejnie się zachowali Garbacz, Krauzowicz i Fatla. Dalej Watychowi będą mieli prywatny folwark w NTVK. Przecież nie o to chodziło, Panowie, jak rozmawiałam z Wami podczas kampanii. Mówiliście wtedy o potrzebie uzdrowienia, naprawy, widzieliście też w NTVK mnóstwo patologii. A teraz co robicie? Żal...
ww04.03.2025, 08:46
Wczorajsze zachowanie Pana Sięki przypomina dawne przesłuchania słynnej organizacji. Panie Sięka trochę powagi i przyzwoitości w zachowaniu i postawie wobec Burmistrza-też wybranego przez obywateli. Proszę sobie odtworzyć sesję i przyglądnąć się swojej mowie ciała i lekceważącej postawie i niech Pan siebie sam oceni
high motion z dużym doświadczeniem04.03.2025, 08:33
Jak Janek palił w kozie od góry przed ratuszem to kręcił telefonem czy mu to kręciła Kablówka?
plisssss04.03.2025, 08:13
Panie Tokarz miej pan honor i odejdź pan z rady BŁAGAMY!!!!
Nowotarzanka04.03.2025, 07:24
Pan Tokarz niech sprzedaje swoje majątki a nie naszą nowotarska telewizje kablowa. Może niech w pierwszej kolejności wyliczy ile miasto wypłacilo jemu i innym radnym, za udział w sesjach na których nic na prawdę nie robią tylko dyskutują na głupie zmiany a przede wszystkim kłócą się i robią nam rodowity mieszkańca wielki wstyd. W historii naszego miasta nie było jeszcze tak kłotliwych radnych.
@onisastrasznieglupi04.03.2025, 06:52
No tak to dziwnie w naszym Państwie jest, że osobą, które dąrzą do prawdy wmawia się, że powinni się wstydzić i są głupi, a Ci którzy kłamią i ściemniają chodzą z głowami wysoko uniesionymi, zbyt wysoko.
Wyborca04.03.2025, 06:50
Oczywiście że nie można dofinansować z pieniędzy publicznych konkurencja nie ma dofinansowania i świetnie funkcjonuje. Pozdrawiam wyborców .
Ma.ma.04.03.2025, 05:55
Maciusiu! A mówiłam żebyś się z tymi chłopcami nie bawił. Nue becz, wiem, że masz jeszcze lizaki z kampanii. Z Jasiem pobaw się jeszcze chwilę. Daj mu lizaka bo będzie płakał.
Siu04.03.2025, 05:15
Maciej T straszy, że zerwie koalicję. Myślę, że radni sami wreszcie się zorientowali, że nie warto z tym gościem współpracować. Z takim typem wódki się nie piją. Zostanie sam no jeszcze przez chwilę Jan Narcyz Przewodniczący ale to tylko chwile. I buch. Bardzo słaby jest skład rady. Momentami wstyd słuchać i patrzeć. Skąd oni się urwali ?.
Lupa04.03.2025, 05:07
Według mojej wiedzy, wiedza pana przewodniczącego potrzebuje zdecydowanie uzupełnienia. Żenujące są komentarze pana przewodniczącego. Amen.
Sand03.03.2025, 23:56
Radni z Razem Nowy Targ zawsze prezentowali klasę i poziom. Z tym się kojarzycie, tak szliście do wyborów. Dobrze, że sobie o tym przypomnieliście.
Pik03.03.2025, 23:41
Według przewodniczącego Janka wiedzy można tworzyć tv telefonen. To jest mistrz ceremoni
Osioł03.03.2025, 23:40
No cóż opadły maski ukazaly się twarze. Szampany wystrzeliły TKM rządzimy.
Osiol03.03.2025, 22:33
No cóż jeśli niema z jakiś powodów trzech radnych to należy rozwiązać koalicję i czekać do wyborów(za kilka lat) niech większość,, popierajaca '' rozwija przez te lata miasto jak rozwijała je do tej pory(dwie kadencje) bycie w opozycji jest super tylko pytania pytania i pytania
,, popierajaca''większość zrealizuje napewno obietnice wyborcze tak więc nie trzymać na siłę koalicji(jedenastki) tylko osmioosobowa opozycje.
Może powstanie trzyosobowy klub w radzie? O nazwie,, czarne owce''
Ciekawski03.03.2025, 22:26
A ja pytam kiedy będzie odwołana ta skompromitowana Rada Nadzorcza? Panie burmistrzu ktoś coś?
Dzwon03.03.2025, 22:19
Oj nie udała się Zakopianom akcja przejęcia "kablówki" ?. Arcyredaktor myślał, że syn koleżanki sprawę załatwi i się nie udało. Paru radnych zrozumiało,że współpraca z kolegą T może w końcu stać się niebezpieczna. Myślę, że to dopiero początek kłopotów już chyba byłej jedenastki.
Onisąstraszniesłabiigłupi03.03.2025, 22:11
Tokarz sam się wykończył uderzając w wicestarostę. Nadal zresztą poklepuje urząd w którym pracują panowie radni Garbacz i Krauzowicz. A szefem jest wicestarosta. Błąd Tokarza a właściwie jego głupota wypłynęła. Pozostal jeszcze "z pełnym uszanowaniem" przewodniczący. Ale ten wydaje się jeszcze bardziej prosty niż pan Tokarz. Jego opowieści, komentarze i te już wszystkich męczące słowa "według mojej wiedzy", "zgodnie z moim doświadczeniem" pokazują jakaś problem przewodniczącego pana. Podsłuchiwałem troszkę sesję i zachowanie Tokarza i Sięki skandaliczne i głupie. Fryźlewicz dorównuje. Michalska niw rozumie, wszyscy jacyś dziwni z tej jedenastki. Wystarczy prześledzić głosowania. Podczas prac komisji (a nie na komisji, jak wyrażają się radni) te osły głosują inaczej niż podczas sesji. To tylko obnaża głupotę radnych. Większość głosowanych dzisiaj uchwał uzyskała pozytywną opinię komisji a prawie wszystkie uchwały zostały przegłosowane negatywnie. To jak ?. Podczas głosowań komisyjnych są za lub się wstrzymują a podczas sesji odwrotnie ?. Pan Przewodniczący pokrzykiwał coś o niegospodarności i źle wydawanych pieniądzach. Tak masz pan rację. Niegospodarnie i źle wydawane są w tym mieście diety dla radnych. Powinniście sami oddać mandaty. Wstyd dla miasta, wstyd dla was i waszych rodzin. "Kończ waść - wstydu oszczędź".
PasterzPPP03.03.2025, 21:35
Utrzymywanie miejsca zatrudnienia dla przybocznych burmistrza - taki sens istnienia tego tworu
Miescon03.03.2025, 21:32
Fatla wykazał się olbrzymią odpowiedzialnością za majątek miasta. To że ma zdanie, że miasto nie powinno mieć swoich mediów wcale nie oznacza że ma głosować jak jakiś baran za zbyciem udziałów spółki w momencie gdy spółka jest tak potężnie krytykowana a jej wartość spada. Boli Was, że panowie z klubu razem nowy targ mają swój własny rozum co i własne zdanie co ?
Dorota03.03.2025, 21:29
Zauważyliście, ze Mariusz Wcislo zrywa się z każdej sesji? Jakoś przewodniczący nie reaguje i nie pyta jak Kaśki czy zaraz wróci może z toalety, czy to mizoginizm czy dyskryminacja
Nowotarżanka03.03.2025, 21:11
Radny Tokarz niedobry, bo chce zrobić porządek w Urzędzie, najwyższy czas, rozwalić to o towarzystwo, czterech prezesow, sześciu pracowników to niezbyt normalne
Staszek03.03.2025, 21:04
Maciuś dostałeś klapsa?Szybciutko biegnij na ludzmierską planować odwet
Jaga03.03.2025, 21:03
Jeśli będzie ustawa powstanie jakies stowarzyszenie albo platforma medialna i przejmie część kablówki, ta część z internetem to może być kupiona jak doprowadzą do zerowej wartości. Zawsze ktoś będzie robił sprawozdania, np startujących Pana Tokarza Pan Możdżeń, manipulować informacją w zależności od potrzeb zawsze można.
Xyz03.03.2025, 20:58
Kablówka jest potrzebna... i to bardzo. Dzięki niej widzimy, jak "kulturalnie" przebiegają nowotarskie sesje.
Han03.03.2025, 20:38
No dobra, zerwie koalicję i co dalej? Z kim zbuduje nową? Przecież to by było polityczne samobójstwo.
zniesmaczony03.03.2025, 20:37
Taaa... Fatla, Garbacz, Krauzowicz przestali mieć swoje zdanie, a zaczęli robić pod dyktando Burmistrza.
Najlepszy Fatla, aż sobie puszczę jego wypowiedź na temat kablówki po ostatniej sesji...
Coś się zmieniło w układzie to i Fatla zmienia swoje zdanie. Oj chorągiewka!
Wyborca03.03.2025, 20:29
Panowie z klubu Razem dla Mieszkańców brawo ! Pokazaliście Tokarzowi nareszcie, kto rządzi w radzie miasta! Oby tak dalej !
Zaskoczony03.03.2025, 20:26
Brawo Panowie Garbacz, Fatla i Krauzowicz ! Nareszcie pokazaliście, że potraficie mieć własne zdanie i nie wykonujecie bez zastanowienia poleceń Tokarza.
Okręg 2103.03.2025, 20:18
Piękna porażka , oby tak dalej . Trzymajmy kciuki :)
Cierpliwy03.03.2025, 19:40
He he - nie należy być zarozumiałym i zbyt pewnym siebie !
Qmat03.03.2025, 19:24
Pan T. dziś to masakra. Przegrał i teraz szaleje
IKM03.03.2025, 19:16
Trzeba jeszcze skontrolować faktury. Ktoś powinien ponieść konsekwencje, a Zbigniew Krauzowicz to za ile robił zdjęcia? Trzeba rozliczyć Burmistrza
Pieter03.03.2025, 19:12
Wywalić robili z telewizji po co nam takie pracowniki,zostawcie samych kierowników,/.../
Nowotarżanka03.03.2025, 19:11
Ja popieram p.Tokarza sprzedać kablówkę, mieszkańcy płacą podatki nie po to żeby utrzymywać darmozjadów, czterem osobom podlega sześciu pracowników. To chore
Już nie zagłosuje na G03.03.2025, 18:56
Garbacz i inni przyjdą do watachy... można się było spodziewać. Piękne słowa, to tylko kłamstwo wyborcze... wszyscy tacy sami :(
Oli03.03.2025, 18:40
Oj porażka pana T.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl