07.03.2025, 18:06 | czytano: 3018

W Nowym Targu rusza korpus wsparcia seniorów

arch. Podhale24
NOWY TARG. 70 seniorów otrzyma specjalne opaski na rękę. Dzięki nim można będzie reagować, gdy ich stan zdrowia będzie tego wymagać. Miasto weźmie udział programie ministerialnym, w ramach którego, otrzyma dofinansowanie na system opieki na odległość.
To odpowiedź na proces starzenia się społeczeństwa. Coraz więcej jest osób w podeszłym wieku, także tych, które wymagają ciągłego doglądania, a mieszkają samotnie, bądź na długo muszą same pozostawać. Jednym z rozwiązań mają być opaski, które trafiałyby do osób 60+ wymagających stałego monitorowania.
Elektroniczna opaska bezpieczeństwa wyposażona jest w zaawansowane funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja). Jest na niej przycisk bezpieczeństwa, czujnik zdjęcia opaski, detektor upadku, lokalizator GPS czy funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami.

Opaska będzie połączona z operatorem, by w trudnej sytuacji lub nagłym zagrożeniu połączyć się z gotową do interwencji centralą. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor podejmuje decyzję o sposobie udzielania pomocy. Może on zapewnić wsparcie przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z otoczenia, poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej lub wezwać służby ratunkowe.

Miasto otrzyma na ten cel dotację do 80% wartości projektu. Może to być nawet 80 tys. zł przy 20 tys. zł wkładu własnego. Pomocą ma być objętych 70 seniorów.

Radni niemal jednogłośnie przyjęli uchwałę o przystąpieniu do programu. Wstrzymał się jedynie Maciej Tokarz.

fi/
Może Cię zainteresować
komentarze
słój09.03.2025, 12:32
Na Kowańcu zamiast noclegowni stworzyć ośrodek dzienny dla osób starszych. Tylko kto to sfinansuje? Brak kasy coraz większy. A dobrych pomysłów coraz mniej.
Racja Hela09.03.2025, 09:02
Hela ma rację. Wstyd i hańba żeby nie było środków na dzienny dom seniora wzorem dużym miast. Może by tak budynek o który było tyle kłótni nie przeznaczać na placówkę opiekuńcza czy noclegownie TYLKO STWORZYC dzienny dom seniora w otoczeniu lasu w spokojnej części miasta
Hela08.03.2025, 13:52
Może radni pomyślą o domu dla seniorów których nie stać na domy opieki za 4000 ,5000 lub więcej
zpodhalanskiej08.03.2025, 08:51
"opaska na reke to odpowiedz na starzejace sie społeczenstwo" ja nie wiem czy oni kpią z narodu czy pluja ludziom w twarz , opaska ma byc odpowiedzia na bezdzietnosc i masowa emigracje po 90r???? to sa jakieś żarty jakis kabaret czy parodia????
Zainteresowany08.03.2025, 08:11
ALE KTO I GDZIE BEDZIE ROZDAWAL TE OPASKI? GDZIE SIE MAMY ZGLOSIC DO UM? AUTORZE ARTYKUŁY PODAJ WIĘCEJ INFORMACJI
ateistka07.03.2025, 20:28
Panie Macieju, miał pan mój głos. Teraz już go Pan nie ma i mieć nie będzie
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl