15.11.2025, 12:00 | czytano: 2809

Powstaje nowa trasa rowerowa na Orawie

Jabłonka przygotowuje się do budowy ścieżki rowerowej w ramach Szlaku Wokół Tatr. Nowa trasa ma połączyć wieś z Chyżnem i słowacką Hladovką.
Konieczna była nadzwyczajna sesja, której głównym punktem była zmiana Wieloletniej Prognozy Finansowej, do której trzeba było wpisać środki na przebudowę drogi gminnej z przeznaczeniem na szlak turystyczny drogowo-rowerowy łączący miejscowości Jabłonka - Chyżne. Dalej ścieżka powiedzie do słowackiej Hladovki.
Gmina pozyskała na ten cel 1,9 mln zł unijnych środków w ramach piątego etapu budowy Szlaku Wokół Tatr.

Podczas sesji zapadła też decyzja o zmianach w budżecie, w którym zabezpieczono dodatkowe 171 tys. zł na remont drogi Przez Guzówkę oraz Krzyżnej w Jabłonce. Obydwie zostaną sfinansowane z budżetu wojewody na usuwanie skutków intensywnych opadów. Jednak po otwarciu ofert okazało się, że kosztorys przekracza zabezpieczoną kwotę, więc trzeba było zabezpieczyć środki, by podpisać umowę.

Ta dotacja musi być rozliczona jeszcze w tym roku.
fi/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Sąsiad babci18.11.2025, 17:16
Ścieżki rowerowe budują, a kuchnie w szkołach zamykają, to jest madre. Brawo dla włodarzy.
babcia16.11.2025, 12:42
Panie podpisujący się SS chodnik koło szkoły nr 3 dla dzieci będzie budowany i wójt powiedział ,że do końca wsi będzie chodnik.Natomiast chodnik na dole jest potrzebny gdy ni ma busa do Lipnicy Małej to ludzie ,którzy nie mają auta muszą tamtędy chodzić ,bo nie ma innego wyjścia .Rozumiem ,że dla ludzi ,którzy mają auta może wydawać się to niepotrzebną fanaberią ,ale postawcie się w sytuacji ludzi wykluczonych komunikacyjnie ,jak im ciężko.Idziesz taką krętą drogą a auta pędzą. W moim mniemaniu jest potrzebny także dla młodych co jadą na zakupy na Kozubek na hulajnożkach czy rowerkach ,dla nich byłoby bezpieczniej. Tam były kiedyś wypadki także śmiertelne potrącenie.Według mnie nie jest taki długi obszar dla budowy chodnika to nie całe 2 km ,a unia daje pieniądze, miliony na ścieżki w polach i różne niepotrzebne atrakcje a tu idzie o bezpieczeństwo .Pan Orawiok ma rację coś jest potrzebne nawet taka asfaltowa ścieżka ,ale też nie w polach Zimą też tamtędy chodzą piesi jak ni ma busa do Lipnicy Małej np.w czasie ferii szkolnych.
Letnik16.11.2025, 12:38
Ciekawy pomysł. No Orawiok jak ... to i pomyślis.
Orawiok16.11.2025, 11:10
Chodniki i trasy rowerowe są potrzebne. Trzeba jak zawsze znaleźć konsensus. Odcinki drogi w obszarze bez zabudowy a w tym odcinek od poczatku zabudowy w Lipnicy Małej do Kozubka potrafi być niebezpieczny gdy poruszają się tam nocą piesi. Jednak jest to w moim mniemaniu zbyt długi obszar niezabudowany na budowę typowego chodnika wzdłuż drogi. W tym wypadku świetnie sprawił by się odcinek ścieżki pieszo rowerowej (asfaltowej) oddzielonej bądź odsuniętej od glownej jezdni.
Orawiok16.11.2025, 09:55
Realizacja tej ścieżki to jeszcze dzięki staraniom poprzedniego Wójta, obecny powinien się postarać o nowe środki na dalsze inwestycje w drogi rowerowe. Mam nadzieję że się to uda, na Orawie potrzebne sa takie inwestycje ktore służą mlodszym i starszym. Trzymam kciuki. A chodniki przy drodze w Malej Lipnicy to powinien budować powiat bo to jego droga .
SS16.11.2025, 09:38
W Lipnicy Małej brakuje dwóch kilometrów chodnika, gdzie dzieci chodzą do szkoły poboczem, a ktoś ma fanaberie, żeby chodniki budować w polach. Może jeszcze ekrany dźwiękoszczelne w polach i będzie git. Trochę pomyslunku by się przydało.
madziar15.11.2025, 17:48
I komu to potrzebne?
babcia15.11.2025, 13:02
Najsampierw w gminie Jabłonka to powinno się budować chodniki wzdłuż dróg powiatowych. Potrzebny jest chodnik w Lipnicy Małej na samym dole od przystanku Tomczaki do skrzyżowania na Kozubku ,a docelowo wzdłuż drogi wojewódzkiej Kozubek do samej Jabłonki .Inwestycja ta jest konieczna dla pieszych i rowerzystów a także młodzieży co jeździ na tych hulajnożkach na zakupy do supermarketu ,bo na dole wsi sklep spożywczy został zlikwidowany .Ponadto chodzą tamtędy piesi ,którzy nie mają auta ,gdy ni ma busa do Lipnicy Małej ,a jest tylko ten do Lipnicy Wielkiej ,jedyna możliwość by dostać się do domu w dobie wykluczenia komunikacyjnego. To jest droga kręta i z wąskim poboczem ,a auta tam mogą jechać szybciej ,zgodnie z prawem ,bo to teren niezabudowany .Dobrze by było gdyby gmina starała się o fundusze na te chodniki. Turyści zaś ci plecakowi ,dla których ekologia jest ważna też tamtędy chodzą i jeżdżą na rowerach .Też chcą zwiedzać wieś .Ten aspekt krajobrazowy jest dla nich ważny .Chodniki wzdłuż dróg są potrzebne dla bezpieczeństwa pieszych ,ważniejsze od asfaltowania dróg w polach i to powinno być priorytetem w unii.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl