28.02.2026, 10:10 | czytano: 2851

Którędy powiedzie "chyżnianka"? Ruszają ważne badania w terenie

Z początkiem marca do niektórych mieszkańców Spytkowic mogą zapukać przedstawiciele firmy projektowej Multiconsult Polska.
Jak czytamy na profilu społecznościowym gminy Spytkowice, pracownicy spółki od 2 do 6 marca będą kontaktować się z mieszkańcami, by uzyskać zgodę na wykonanie badań geologicznych.
Co ważne - nie oznacza to, że akurat przez te działki przebiegać będzie droga.

"Na obecnym etapie realizacji opracowania, zgodnie z deklaracją zawartą w zawiadomieniu, rozpoznanie geologiczne jest prowadzone DLA WSZYSTKICH ROZPATRYWANYCH WARIANTÓW TRAS" - czytamy na gminnym profilu.

Przypomnijmy, że nowa DK7 ma prowadzić od Zaborni do przejścia granicznego w Chyżnem zastępując w przyszłości obecną, wąską i niebezpieczną trasę. Wstępnie projektanci opracowali cztery warianty jej przebiegu.

Droga przez pierwsze cztery kilometry w każdym wariancie biegłaby na północ od dzisiejszej DK7. Następnie - w zależności od propozycji - omijałaby od północy lub południa Spytkowice. Dalej wszystkie warianty przebiegałyby po zachodniej stronie Podwilka, Orawki i Jabłonki. W samym Chyżnem przedstawialiśmy trzy możliwości przebiegu trasy - we wschodniej i zachodniej części wsi oraz z wykorzystaniem dzisiejszego przebiegu DK7.

Więcej o planowanych wariantach: Na jakim etapie jest projektowanie nowej trasy między Rabką-Zdrojem a Chyżnem? Znamy plany poprowadzenia drogi
fi/
Może Cię zainteresować
komentarze
chyznianka bu ha ha ha01.03.2026, 08:59
Czego to mądre głowy nie wymyślą.A może orawianka,spytkowianka?
BIOLY28.02.2026, 22:04
W latach 90 byl pomysł drogi przez Skawe środkowa w kierunku Wysokiej pzez doslownie drogi do pol bory i to mialo sens malo wysiedlen piekne widoki i juz nie pamiętam ale chyba w Podwilku dopiero zakręcała na Orawke
babcia28.02.2026, 14:28
By się przydała szybka nowoczesna ,dwutorowa kolej na trasie najpierw z Krakowa do Myślenic ,a potem dalej do Jabłonki przez Chyżne i dalej przez Słowację najkrótszą trasą do Wiednia i połączyć z południem Europy .Transport kolejowy ożywiłby region gospodarczo i turystycznie i zaoszczędziłby paliwa kopalne ,a także Kraków byłby miastem mniej zakorkowanym ,gdyby więcej ludzi wybierało kolej jako środek transportu .To powinien być priorytet ekologicznej unii.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl