09.03.2026, 15:09 | czytano: 4335

Dron wodorowy - nowotarski akcent i to mocny, na targach innowacyjnych w Tajwanie

Dobrosław Lisiecki prezentuje złoty medal Targów Innowacji w Tajwanie/ kadr z sesji
NOWY TARG. - Jestem lokalnym przedsiębiorcą. Zajmuję się usługami dronowymi, współpracuję z zespołem na AGH zajmującym się napędami wodorowymi. Na przełomie 2025 i 2026 roku wystartowaliśmy z projektem drona o wydłużonym zasięgu. Na targach w Tajwanie nasza praca została doceniona - mówi skromnie, prezentując złoty medal Kaohsiung International Invention & Design EXPO.
Na tych prestiżowych międzynarodowych targach wynalazków w Tajwanie zespół inżynierów i naukowców w składzie: dr hab. inż. Magdalena Dudek, dr inż. Andrzej Raźniak, mgr inż. Dobrosław Lisiecki, inż. Kacper Adamus i dr inż. Maciej Rosół z Wydziału Energetyki i Paliw AGH zaprezentował hybrydowy napęd elektryczny z ogniwem paliwowym zasilanym wodorem dla bezzałogowych statków powietrznych. Dron wyposażony jest w system odzyskiwania energii z procesu nawilżania w stosie PEMFC.
W konkursie wzięło udział blisko 500 wynalazków z 33 krajów.

- W 2023 roku zaczęliśmy pracować nad zagadnieniem wydłużenia lotów dronów. Najpierw wykorzystywany był napęd elektryczny. Bez obciążenia, przy zużyciu 60 procent baterii zasięg dronów był na poziomie ponad 22 km. Ale to było za mało, więc szukaliśmy lepszych rozwiązań. Celem było zwiększenie masy możliwego do zabrania ładunku oraz większy zasięg dzięki zastosowaniu napędu hybrydowego - elektryczno-wodorowego- tłumaczy Dobrosław Lisiecki.

Wspomniał, że zarówno Miasto jak i Gmina Nowy Targ próbowały sił w konkursie na budowę tu Centrum Kompetencji Dronowych, czyli wyspecjalizowanych ośrodków wspieranych przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, tworzonych w ramach KPO. Placówki te służą m. in. monitorowaniu ruchu w polskiej przestrzeni powietrznej. Takich centrów powstało w Polsce 10.

- Nam się nie udało, ale żaden samorząd w Małopolsce tego nie osiągnął. Przegraliśmy z Rzeszowem i Krosnem, gdzie jest znacznie większe zaplecze przedsiębiorców, zajmujących się dronami. Ale nasza inicjatywa została pozytywnie przyjęta przez PAŻP, więc może ten pomysł powróci. Udało się nam nawiązać współpracę z AGH, mamy też poparcie Uniwersytetu Rolniczego na testowanie tego typu rozwiązań jak ten nagrodzony w Tajwanie - podsumował przedsiębiorca.
Medal i certyfikat w galerii poniżej.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
zły10.03.2026, 16:34
Kiedyś drony były dla rozrywki.Teraz głównie służą na durnych wojnach do zabijania.Każda wojna w tych czasach jest durna,. Po co?Bogaci tego świata na wojnach się bogacą,fabryki zbrojeniowe.Zwykli ludzie cierpią((Ukraina,Palestyna,Izrael i itp).
Super10.03.2026, 08:23
Brawo, gratuluje i cieszę sie z każdego sukcesu moich ziomków z Podhala :)
Grzesiek09.03.2026, 21:07
Lecimy w kosmos. Chociaż na Turbacz
zpodhalanskiej09.03.2026, 19:24
i co z tego jak w polsce nie ma polskich firm wogole nie ma polskich firm a zwlaszcza w nowoczesnej technologi odkrylismy przewody grefenowe i nie widze zeby Polska stala sie exporterem swiatowym kebli grafenowych mial byc olej rzepakowy miliony wydane i nie ma nic mialy byc polskie samochody elektryczne nie ma nic miala byc elektrownia atomowa nie ma nic chodz co wymyslamy i nie ma z tego nic tylko zmarnowane pieniadze
Stasiu Obrochta09.03.2026, 17:08
Głaskać i pielęgnować Gościa, żeby nie wywiało jego do konkurencji za granicę!!!
W Polsce zawsze były tęgie głowy, ale różnie z tym było!
Duma09.03.2026, 16:39
Polska nauka! Brawo. Jestem dumna z osiągnięcia pana i ekipy naukowców. Gratulacje.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl