20.03.2026, 18:30 | czytano: 7314

Następni kierowcy z karami za parkowanie przy Dekadzie. Danuta z Szaflar nie była jedyna

Nowotarska Dekada i zdjęcie z kamery mające być dowodem, że nie zapłacił za postój.
- Nie będę się odwoływać, nie będę robić nic. Mam bilet i niech mi udowodnią, że nie zapłaciłem - denerwuje się Mateusz z Nowego Targu. On też dostał karę za parkowanie sprzed czterech miesięcy.
Nasza publikacja "Danuta z Szaflar zapłaciła za parking pod Dekadą, a mimo to przyszło wezwanie do zapłaty. I to po czterech miesiącach! " wzbudziła nie tylko burzę w komentarzach, zgłosił się też kolejny, podobnie "ukarany" kierowca.
- Żona pojechała na wieczorne obchody jubileuszu kabaretu Śleboda. "Grubiej" podsypała kasą, opłaciła postój do 22:00, by nie było obaw, że mogliby się spóźnić. I co? Właśnie dostałem pismo, a nawet dwa - dzień po dniu te same - irytuje się Mateusz.

Zgodnie z tym co wyczytał w liście, do zapłacenia ma 200 zł. Jak zapowiada, choć znalazł kwitek z parkomatu sprzed czterech miesięcy, to nie ma zamiaru się odwoływać.

- To ja mam robić ukłon w ich stronę, że mają błąd w systemie? Ten ich system ciągle nie działa. To może zróbmy odwrotnie - niech mi przed sądem pokażą zapis z kamery, że samochód podjeżdża, a kierowca nie podchodzi do parkomatu - podsumowuje.

Dopytywany przez nas dyrektor galerii Dekada, przy której znajduje się problematyczny parking, przekonuje, że wie o opóźnieniach w dostarczeniu karnych zawiadomień.
- Dochodzą mnie słuchy, że dostają je po dłuższym czasie, ale to jest spowodowane procedurą udostępniania danych z CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców przyp. red.) Oczywiście, jak się do mnie takie osoby zgłoszą, zawsze chętnie im pomogę, a jak mają bilety to super - będzie łatwiej - zaznacza dyr Bartosz Soból.

Na pytanie czy zamierza wyciągnąć konsekwencje wobec firmy obsługującej parking nie otrzymaliśmy już odpowiedzi.

- Jestem do tego stopnia niezadowolony, że odradzałbym zakupy w Dekadzie, a już na pewno nie podjeżdżanie tam samochodem- nie kryje złości kierowca z Nowego Targu.
fi/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Piotr01.04.2026, 20:15
21 marca 2026 Żona otrzymała wezwanie do zapłaty za parkowanie pod Dekada 4 listopada 2025. Najlepsze w tej sytuacji, że wniosła opłatę w wysokości 12zł za 3h parkowania. Wysłałem potwierdzenie obciązenia rachunku, a po kilku dniach znalazł się jakimś cudem kwit parkingowy. I co? Po 10 dniach szanowny operator informuje mnie, że wezwanie do zapłaty zostaje anulowane. Zero przeprosin za bałagan w systemie. Gdyby ktoś płacił bilonem lub nie odnalazł paragonu kopałby się z pseudo przedsiębiorcą po kostkach. Omijać Dekadę szerokim łukiem, jeśli nie chcecie zostać wmontowani w płacenie rachunków za już opłacony przez was parking i to wmontowani po kilku miesiącach.
Urlich von Pipke22.03.2026, 21:35
Tak zwane kary parkingowe zostawiane za wycieraczką lub wysyłane pocztą mają zupełnie inny status niż mandat. W praktyce są to wezwania do zapłaty na rzecz konkretnego przedsiębiorcy, który zarządza parkingiem. Firmy te często próbują skłonić kierowców do zapłaty, używając ostrzejszego tonu - straszą wpisem do rejestru dłużników albo przesyłają przedsądowe wezwania do zapłaty. Pojawia się więc naturalne pytanie - czy takie pisma rzeczywiście trzeba traktować poważnie, czy można je zignorować?
Zdarza się też, że w korespondencji od operatorów parkingów pojawia się sugestia rzekomego obowiązku wskazania, kto zaparkował samochód. To próba wykorzystania niewiedzy kierowców - zgodnie z obowiązującymi przepisami taki obowiązek mogą nałożyć wyłącznie uprawnione organy, takie jak policja czy Inspekcja Transportu Drogowego.
Dlaczego dane kierowcy są dla operatorów tak ważne? Z tej prostej przyczyny - zgodnie z polskimi przepisami do odpowiedzialności pociągnąć można wyłącznie kierowcę, a nie właściciela pojazdu.
W odróżnieniu od miejskich stref płatnego parkowania, opłaty za parkowanie nie można bezrefleksyjnie domagać się od właściciela pojazdu. W przypadku parkingów zarządzanych przez prywatne podmioty konieczne jest wykazanie przez zarządcę osoby, która zaparkowała określony pojazd w konkretnym miejscu i czasie. To z tą osobą - zgodnie z regulaminem - zawierana jest dorozumiana umowa najmu miejsca parkingowego. Tylko względem tej osoby zarządca może zasadnie dochodzić jakichkolwiek roszczeń, czy to na drodze polubownej, czy sądowej.
Prywatna firma może uzyskać dostęp do danych właściciela samochodu z CEPIK-u, ale nie jest w stanie ustalić personaliów osoby, która prowadziła pojazd. Nie oznacza to wcale, że sprawa ostatecznie nie może trafić na wokandę. Istnieje jednak bardzo duże prawdopodobieństwo, że nawet jeśli do tego dojdzie, sąd oddali powództwo, jeśli właściciel będzie stał na stanowisku, że nie był kierowcą i nie będzie w stanie przypomnieć sobie komu powierzył pojazd.
? jasno wskazać, że nie uznajemy roszczenia,
? domagać się przesłania podpisanej umowy oraz faktury za rzekomo wykonaną usługę,
? złożyć sprzeciw przeciwko wpisowi do rejestru dłużników,
? złożyć sprzeciw w zakresie przetwarzania danych osobowych oraz domagać się ich usunięcia.
? Właściciel pojazdu zostaje wezwany jako potencjalny obwiniony - takiej osobie przysługuje prawo do odmowy składania wyjaśnień i odmowy odpowiedzi na wszelkie pytania (art. 20, par. 3 KPOW w zw. z art. 175 KPK).
? Właściciel pojazdu zostaje wezwany jako świadek - takiej osobie przysługuje prawo do odmowy odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe (art. 41, par. 1 KPOW w zw. z art. 183 KPK).
widziane z boku22.03.2026, 20:08
To właśnie wskutek takich działań przeróżnych firm funkcjonujących na rynku ludzie w Polsce stają się coraz bardziej cyniczni. To jest trwonienie i zaprzepaszczanie kapitału społecznego zaufania do państwa i jego porządku prawnego; jeden wielki skandal!
Komórka w gumioku22.03.2026, 18:27
Bojkot sklepów w dekadzie. Po co tam jechać po mandat? U Stopiaka większy wybór i jeszcze więcej sklepów niż w tej dworcowej zajedni.
Niestety22.03.2026, 00:06
Nie kupować tam !! Przestałam kupować w Dekadzie, przestałam u Pana Steskala na placu Evry. Jest tyle sklepów co cyrku nie robią że spokojnie
zły21.03.2026, 15:29
W neonet dobra garmażerka(prywatny właściciel od lat),ceny whisky,dobre ceny i tyle tam.Reszta to kiedyś... .M sport i tym podobne.Po ptokach.Cóż. Jak teraz na każdym dworcu pełno ,,atrakcji,,. Wszystko naj,prawie za free.Nie ma gdzie normalnego obiadu zjeść po pracy,szkole w oczekiwaniu na autobus.Jest lemon,kawa 2 dychy okruchy ciastka 3 dychy,smacznego.
perpetua21.03.2026, 15:23
@Urlich von Pipke, to może by ich podkablować do skarbówki? :) Jak nie wykazali całeo dochodu za listopad, to niech im sie dobiorą urzędasy do tyłka. Każdy cwaniak musi się liczyć z tym, że spotka większego cwaniaka.
Olo21.03.2026, 15:04
Ja już nigdy nie odwiedzę tych sklepów i i kto na tym straci?
Urlich von Pipke21.03.2026, 12:56
rozważmy te sprawy tak, opłata została wniesiona, system jej nie wykazał

1sze pytanie jak został od niej odprowadzony podatek VAT, czy został ?

stwierdzenie opłata wniesiona, czyli brak wykroczenia, a firma nie dociekając stanu faktycznego występuje o dane osobowe bezpodstawnie

2gie pytanie kto jest administratorem danych w tej firmie, jak są przechywane i jak zostają usunięte. Tu należy żądać podanie z imienia, nazwiska i stanowiska służbowego osób które miały dostęp do tych danych

Jeżeli ktoś kto ureguwal należność, a ma pewną odporność niech poczeka, a potem w sądzie urządzi im "średniowiecze".

Ogólnie jest to wymuszenie.


CHYBA, że oszuści dokonują mataczeń, kradną pieniądze w ten sposób w całej Polsce
To tak po krótce, niestety na więcej nie mam czasu.
A może któryś z radnych podejmie temat, sprawa może być rozwojowa
miple21.03.2026, 08:43
Nie mam z tym problemu. Wjeżdżam tam Szwagropolem, Mayerem.:)
beorg21.03.2026, 07:26
A ja Wam mówię, że nic się nie zmieni. Wiem to po wypowiedzi dyrektora Dekady, który problem widzi w opóźnionym dostarczaniu wezwań do zapłaty, a nie w tym, że są one niesłuszne! Ja już tam nie pojadę, nie mam zamiaru się stresować, są znacznie lepsze miejsca na zakupy w Mieście.
Adela21.03.2026, 07:24
Omijać to *** szerkim łukiem i sklepy też niech sami sobie kupują i parkują.Bojkot totalny.
Olo21.03.2026, 07:04
Ja dostałem ich mandat mimo że wprowadziłem dane do terminalu, biletu oczywiście nie wydrukował bo te terminale już od kilku tygodni nie drukują,ale 20 minut pózniej jak wróciłem to mandat za szybą już zdązyli wsadzić. Także pożegnałem zakupy w tej galerii na zawsze.
Norek21.03.2026, 01:26
Po tych artykułach już wiem że tam nie pojadę, marketing sklepu po prostu super!
żona pana Andrzeja20.03.2026, 22:37
dostałam mandat po 4 miesiącach. Robiłam zakupy w kilku sklepach, zamawiałam buty w CCC i spóźniłam się 10 minut. Byłam godzinę i 10 minut na zakupach. Zarejestrowałam pojazd. Mimo to zostałam potraktowana jak ktoś kto zaparkował samochód i może pojechał do Krakowa. Nic nie pomogła moja wściekłość. Musiałam zapłacić. To naprawdę jest draństwo. Nie wspomnę że w galeriach handlowych np. w Krakowie czas na zakupy jest o wiele dłuższy. Szkoda słów! Omijać z daleka.
Pnt20.03.2026, 22:34
Chore żebym kwitki trzymał parę miesięcy a ich regulamin z wjazdem teraz nielogiczny i trzeba ryzykować. Pod Rajskim też nie ich parking ale też cichociemna dziewczyna chodziła robić zdjęcia samochodów zanim doszło się do tabletu rejestrującego... Chore
Knt20.03.2026, 22:29
Jakie oczekiwanie na udostępnienie danych? Jak płacę to z głowy. Każde oczekiwanie wychodzi ns to że wszystkim trzeba mandat z górydać zanim dane kierowcy dostaną? Lepiej tam nie zajeżdżać bo ten regulamin na tablicach też nie jasny
Oko20.03.2026, 21:59
Nigdy tam nie zaparkuję, moja rodzina i znajomi również. Dużo jest sklepów które mają darmowy parking, to zachęca klienta. Wystarczy pojechać 500 metrów w stronę Ludźmierza. Dekado pozdrawiam.
Magik20.03.2026, 21:34
z parkingiem koło szpitala było podobnie tylko ze tam wezwania przychodziły po 2 -3 latach jak już firma parkingu nie obsługiwała
marek20.03.2026, 21:32
witam syn pod dekadą stał 15sierpnia mandat przyszedł w styczniu 200zł ja się pytam za co skoro niedziele i święta się nie płaci odwoływał się 3 razy bo tel nikt nie odbierał aż wkoncu przyszła odpowiedz ze bedzie zwrot izwrócili
płacimy obcemu20.03.2026, 20:21
omijałam szerokim łukiem ten obcy kapitalistyczny parking , gdzie są polskie?
nędzarz20.03.2026, 20:15
Proponuję bojkot tego przybytku
Urlich von Pipke20.03.2026, 19:51
przetanmy tak jeździć, to będą prosić. Są inne sklepy gdzie parkingi są bezpłatne.
Olać zakupy w dekadzie
miejscowa20.03.2026, 19:33
Nosz ,*** 4 miesiące mam trzymać kwitek zapłaty ,chore, omijać dziadów z daleka
ps20.03.2026, 19:23
Teraz to już napewno tam nie wjadę. Do puki coś nie zrobią z tym
Paranoja20.03.2026, 19:18
Dlaczego jakaś zwykła firma zarządzająca parkingami ma dostęp do CEPiK-u i naszych danych, które mogą zostać łatwo wykradzione, a lekarz woła po numerku, bo RODO,absurd.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl