31.03.2026, 11:50 | czytano: 4315

Ptasia grypa w Tylmanowej. Wojewoda zakazał wypuszczania kur w 11 gminach

Kury. Zdjęcie ilustracyjne
Po wykryciu ogniska ptasiej grypy w Tylmanowej wprowadzono nowe ograniczenia na Podhalu. Rozporządzenie wojewody obejmuje liczne gminy i miejscowości w powiatach nowotarskim i tatrzańskim.
W związku z potwierdzeniem kolejnego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Tylmanowej wojewoda małopolski wydał rozporządzenie wyznaczające strefę objętą zakażeniem. Obejmuje ona wybrane obszary czterech powiatów, w tym rozległy teren Podhala.
W powiecie nowotarskim strefą objęto gminy: Czorsztyn, Krościenko nad Dunajcem oraz Ochotnica Dolna. W gminie Łapsze Niżne są to miejscowości Trybsz i Frydman. W gminie Nowy Targ ograniczenia dotyczą miejscowości: Krempachy, Nowa Biała, Gronków, Dębno, Szlembark, Knurów, Harklowa, Łopuszna, Ostrowsko, Waksmund, Ludźmierz, Rogożnik, Krauszów, Długopole, Morawczyna, Lasek, Pyzówka, Klikuszowa i Obidowa. W gminie Raba Wyżna strefą objęto Sieniawę, a w gminie Rabka-Zdrój miejscowości: Rdzawka, Ponice i Rabka-Zdrój. W gminie Szaflary są to: Bor, Szaflary, Zaskale, Maruszyna i Bańska Niżna, a w gminie Szczawnica - Szczawnica. Ograniczenia obejmują także miasto Nowy Targ.

W powiecie tatrzańskim strefą objęto część gminy Bukowina Tatrzańska - miejscowości Leśnica, Groń i Białka Tatrzańska.

Rozporządzenie wprowadza szereg nakazów i zakazów dla mieszkańców oraz hodowców drobiu. Drób i inne ptaki muszą być utrzymywane w zamknięciu, w sposób uniemożliwiający kontakt z dzikim ptactwem. Konieczne jest zabezpieczenie paszy, wody i ściółki oraz stosowanie środków dezynfekcyjnych, w tym mat przy wejściach do budynków.

Wprowadzono również zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem ptaków wrażliwych na wirusa. Dodatkowo osoby mające kontakt z ptakami zobowiązano do stosowania zasad bioasekuracji, a przypadki padłych dzikich ptaków należy zgłaszać odpowiednim służbom.

oprac. r/ źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Swój01.04.2026, 09:21
Kury w zamknięciu???
A kto to skontroluje??
Zapraszam do Sromowiec Wyżnych, jak kury chodziły po drogach, tak chodzą.
gazda31.03.2026, 20:19
Radzę nie kupować jajek od kur pochodzących z tych miejscowości objętych ptasią grypą, są skażone, szkodliwe dla zdrowia. Kupować jajka i kury można z tych nie objętych skażeniem .
fuj31.03.2026, 17:20
Znowu jakieś sztuczne manipulacje.Ktoś ma na pewno w tym interes(na wysokim szczeblu). Pewnie słyszał pierwszy raz jak a kogut pieje,kury gdaczą.Wydawało mu się że kaszlą.Ten drób z kfc zdrowy,smaczny?Zdrowy drób(niby) bez smaku bo nigdy paszy nie widziały,karmione tylko antybiotykami.Widać to po ,,fanach,,fast foodów,jak,,zdrowo,,wyglądają.
Pijawka31.03.2026, 14:46
Trzeba jeszcze jak kiedyś(przy wiadomo czym)wydać polecenie by karetki jeździły tylko na sygnale to napędzi strachu ,kury z kurnika łba nie wychylą a jak się im jeszcze telewizor włączy to że strachu ho ho ho
117km31.03.2026, 13:07
fiu fiu a żabia grypa jest bo znalazłem i powiedziała mi że ma grype kum kum
ordynator szpitala dla bardzo chorych31.03.2026, 12:38
a kiedy korwid ?? sie zacznie ?
piotrek31.03.2026, 12:33
już jalu kurek pisał ,że grypa panuje w naprawie ...
Ciekawy31.03.2026, 12:28
Dlaczego w gminie Nowy Targ ograniczenia nie dotyczą dwóch miejscowości: Dursztyn i Trute? Czy tam nie ma zagrożenia? Najpierw pomyślałem, że ktoś pominął je w artykule, ale sprawdziłem oryginalne obwieszczenie i tam też tak jest. Z czego to wynika?
za co31.03.2026, 11:52
juz jest to nudne,zacznijcie inny kabaret
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl