03.06.2026, 10:12 | czytano: 2898

Nowe porządki w rabczańskim parku - a co ze spółdzielnią Dziewięćsił?

Główna aleja rabczańskiego parku zdrojowego i jej kwietne rabatki. Zdj. Józef Figura
Zimnych ogrodników już za nami, więc i w rabczańskim parku przyszedł czas na nasadzenia. Zmieniły się nie tylko klomby, ale także ci, którzy się nimi opiekują.
Główna aleja parku zdrojowego wypełniła się długo oczekiwanymi kwiatowymi kompozycjami. To w sumie blisko dziesięć tysięcy ozdobnych roślin.
W okrągłej rabatce przed pomnikiem papieskim kwiaty układają się w efektowny herb Rabki. Podglądamy, jak efektownie całość prezentuje się z lotu ptaka. Zobaczcie krótkie wideo:



Przypomnijmy, że w tym roku utrzymaniem parku zajmuje się firma z Krakowa, która zwyciężyła w ogłoszonym przez burmistrza Rabki przetargu. Tym samym działająca tu od czternastu lat spółdzielnia socjalna Dziewięćsił, powołana przez miasto właśnie w celu utrzymania parku i pomocy wyjściu z bezrobocia kończy swą działalność. O sprawie pisaliśmy tu: Miasto rujnuje spółdzielnię socjalną. Sprzątaniem parku w Rabce-Zdroju zajmuje się firma z Krakowa

Zarząd spółdzielni zwrócił się podczas minionej sesji z petycją o dobrowolne rozwiązanie członkostwa miasta w spółdzielni. "Obecna współpraca napotkała na poważne trudności, które utrudniają prawidłowe działanie podmiotu. Mając na uwadze - polubowne i przejrzyste rozwiązanie za porozumieniem stron" - napisali członkowie spółdzielni w petycji skierowanej do rady miejskiej.

- Mam opinię prawną, czekam na pismo burmistrza, pójdzie odpowiedź. W mojej ocenie nie ma tam przepisów, które w tym trybie mogłyby zmusić burmistrza do rozwiązania członkostwa gminy w spółdzielni - odpowiedział na pismo spółdzielni przewodniczący rady Rafał Hajdyła.
Miasto ma dwudziestoprocentowe udziały w spółdzielni, która po przetargu praktycznie straciła rację bytu.
fi/
Może Cię zainteresować
komentarze
Góral11.06.2026, 19:07
Prezes spółdzielni miał spokojną pracę, zlecenia od lat od gminy. Kiedy spółdzielnia ostatni raz zatrudniła bezrobotnego? Rozumiem, że tonący brzydko się chwyta. Skończyło się rumakowanie, wszystko co dobre kiedyś się kończy
spółdzielca11.06.2026, 18:16
@pytanie
Miasto nigdy nie miało 50% udziałów w spółdzielni, więc nie mogły spaść, jak piszesz do 30%. W Rabczańskiej Spółdzielni Socjalnej od początku jej powstania każdy członek spółdzielni, zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna, w tym przypadku Gmina Rabka-Zdrój, ma tylko 1 (jeden) udział, za który wszyscy członkowie zapłacili po 500 zł. To spółdzielnia socjalna, a nie spółka prawa handlowego. Jeden udział, jeden głos. Wszyscy równi, taka spółdzielcza demokracja.
Rabczanka07.06.2026, 14:59
Nasadzenia w słonecznej części Parku są minimalistyczne i myślę, że będą wyglądać mało efektownie w okresie lata, gdy przyjeżdża do Rabki najwięcej osób. Można zaoszczędzić, można, ale czy o to chodziło?? I jeszcze ten napis "Rabka", jakby nie wiedzieli, że pełna nazwa naszej miejscowości brzmi "Rabka-Zdrój". Żenada!!! Czy nie ma osoby nadzorującej pracę w Parku? Czy wszystko musi być robione na "odczepne". Proponuję zmusić wykonawcę chociaż do zmiany nazwy miejscowości. Jeszcze jest na to czas. Trzeba tylko kupić większe sadzonki, a nie takie maliny, jak zostały posadzone. Niech w końcu nowa Naczelnik od bieżącego utrzymania miasta ruszy głową i na nogach przejdzie się przez Rabkę i zobaczy wszystkie niedociągnięcia. A na koniec jeszcze pytanie kiedy w końcu będą naprawiane dziury w ulicach po zimie i malowane pasy na przejściach? To skandal, że prawie do połowy czerwca nic nie zostało zrobione.
Nowe decyzje burmistrza05.06.2026, 15:49
Z aktualności w Rabce: ?

/.../ Czemu ma służyć wklejanie tu artykułów z innych stron, podawanie adresów? Polecam uwadze nasz regulamin - na dole strony. Miejsce pod artykułami - z założenia - służy do publikacji własnych uwag i przemyśleń Czytelników. Moderator.
Rabczanin05.06.2026, 15:39
@ Ratuj Rabkę
"...A nad wszystkim czuwa Pan Hajdyła i niezastąpiony sekretarz Waksmundzki a do kotła podkłada pani mecenas."
Dokładnie w punkt! Do tego trzeba jeszcze dodać tych niekumatych zatrudnionych w UM (po kolesiostwie) zwłaszcza tego cornego plątającego się jak mucha w..., no i oczywiście prezesika od wtrącania się do wszystkiego w Rabce i UM (kolesiostwo), tej co niby odeszła ale dalej rządzi tylko zdalnie i... tego dyrektorka MOK'u (postawa i zachowanie jak ***
Nowe decyzje burmistrza05.06.2026, 15:08
"Pieniądze przysłoniły oczy rabczańskim władzom. Pozwalam sobie na takie stwierdzenie po wynikach przetargów na utrzymanie Park Zdrojowego i dzierżawę kortów.
Odebranie utrzymania Parku Rabczańskiej Spółdzielni Socjalnej "Dziewięćsił", powołanej specjalnie do jego utrzymania, która już w 12.2025 r złożyła swoją ofertę, dało miastu oszczędności ok. 200 tys. zł. Czy rezygnacja ze sprawdzonego p/kilkanaście lat podmiotu dbającego o Park i Bulwary była dobrym posunięciem, pokaże nadchodzący sezon. Ale pamiętać należy, że prowadzone prace lub ich zaniechanie w takich obiektach jak parki, przynoszą efekt czasem po kilku latach. Spółdzielnia "Dziewięćsił", znająca Park "od podszewki" zapewniała ciągłość prac. W kolejnych latach ogłaszane będą kolejne przetargi, może się więc zdarzyć, że każdego roku inna firma będzie dbała o Park, co raczej nie wróży dobrze największej atrakcji Zdroju.
Po Parku przyszła kolej na korty. I tu było podobnie. Urząd zrezygnował z oferty dotychczasowych dzierżawców, p. Rafała Zgadzaja oraz Edwarda Koniecznego, którzy jeszcze we 09.2025 r. złożyli swoją ofertę i 20.03. Urząd po raz drugi (do styczniowego przetargu nikt się nie zgłosił) ogłosił przetarg na dzierżawę kortów na okres od 01.05.2026 r. do 30.09.2028 r. Cenę wywoławczą miesięcznego czynszu określono na 1 263,46 zł.
Do przetargu zgłosiło się dwóch chętnych: Ad Astra Łukasz Dragosz oraz Dominik Gach SPORT & MEDIA.
P/miesiąc trwały analizy złożonych ofert i 20.05. burmistrz Rabki-Zdroju ogłosił,
iż najlepszą ofertę złożył:
AdAstra Łukasz Dragosz, z miesięcznym czynszem w kwocie 2 460,00 zł brutto za m-c, co w ocenie oferty przełożyło się na 80 pkt. Natomiast za opis koncepcji realizacji przedmiotu przetargu uzyskał 0 pkt. Razem 80 pkt.
Druga złożona oferta p/oferenta: Dominik Gach SPORT & MEDIA zdobyła 62 pkt: 42 pkt - kwota proponowana miesięcznego 1280 zł. czynszu + 20 pkt za koncepcję realizacji przedmiotu przetargu.
A zatem kasa i tylko kasa. Nieważne, że zwycięzca przetargu nie przedstawił koncepcji realizacji przedmiotu przetargu, że nie wykazał choćby minimalnych kwalifikacji w zakresie prowadzenia kortów i tenisa. I nieważne, że drugi oferent otrzymał w tym zakresie max liczbę punktów, że jest aktywnym tenisistą i jest instruktorem tenisa. Ważne, że miasto zyska rocznie 4 tys. zł więcej, bo jak wynika z ogłoszonego przetargu, czynsz ma być płatny za okres od 01.06. do 30.09.
Kilka dni później, zwycięzca przetargu - AdAstra Łukasz Dragosz, na jednej ze swoich licznych stron internetowych
- /.../ - zamieścił informację:
"Zapraszamy na korty tenisowe w Parku Zdrojowym otwarte są od 01.06.2026 r. codziennie do jesieni w godz. 8:00-22:00.
W imieniu stowarzyszenia ThinkVille Miasto Pomysłów oraz Rabczańskiej Rady Turystycznej, zapraszamy szkoły 01.06.2026 r. do darmowej nauki gry i turnieju tenisa w Parku Zdrojowym w Rabce, świętując Dzień Dziecka
i otwarcie kortów tenisowych na nowy sezon, aby dbać o zdrowie dzieci i młodzieży."
Byłem więc 01.06., ze szkół zauważyłem jedynie "leśną szkółkę", bo rosnące na korcie drzewka mają już ponad 10 cm, a panujący tam bałagan nie wskazuje, aby w ogóle ktoś kortem się interesował. I mam nadzieję, że pan burmistrz także był i na własne oczy mógł się przekonać, że pieniądze - to nie wszystko. Bo niestety, ale tak jak miasto pozbyło się ludzi oddanych i znających się na utrzymaniu Parku, tak teraz pozbyło się pasjonatów tenisa.
Poniżej stan kortów na dzień 01.06.2026 r."
Ratuj Rabkę04.06.2026, 22:38
Aż żal duszę ściska bo to czym burmistrz najwięcej się chwalił i co zbudowała i wychowywał w parku spółdzielnia te piękne kwiatowe kobierce idzie w niwecz nawet biedny fotograf musiał zdjęcia wrzucać z lotu ptaka a drugi nadworny fotograf zrobił zdjęcia różanecznikom azaliom rodendronom ale się nie pochwalił że to praca spółdzielni a burmistrz głupie....udaje że niby lepsza i tańsza oferta a nie mówi ile już wydał na dodatkowe pracę związane z parkiem i Bulwarami tu piasek tam pompy to budynki to rozbiórki a wszystko z czego zapłacone? firma do utrzymania parku z Krakowa prezes szpitala też szuka wspólnika z Krakowa co jest grane ?referendum jak najszybciej zrobić bo Leszek tylko chodzi chodzi jak ten wierszykowy Grześ idzie przez wieś a przez dziurkę piasek ciurkiem sypie się za Grzesiem.A nad wszystkim czuwa Pan Hajdyła i niezastąpiony sekretarz Waksmundzki a do kotła podkłada pani mecenas
Rabczanin04.06.2026, 20:21
@Krzysztof
Fakt, jakby nie było w okolicy miejscowych firm, które zatrudniają miejscowych.
Nawet w RSMLW jest firma z Krakowa do sprzątania klatek w blokach. Firma nie wywiązuje się należycie z warunków umowy. Nikt tego nie nadzoruje. Uwagi zgłaszane do Spółdzielni nic nie dają, jedynie zmiana pracownika sprzątającego i dalej to samo. Ech, gdzie te czasy gdy sprzątały osoby zatrudnione w RSMLW. Cóż jakie zarządzanie takie efekty nie tylko w tej sprawie. Ale przecież w Radzie zasiadają same zacne osoby, a Zarząd - no cóż.
Zastanawia też co jest w Szpitalu z Krakowa, bo to że jest dużo lekarzy z doskoku to wiadomo.
Miasto Rabka zeszła na...
pytanie03.06.2026, 22:01
Miasto mialo 50 % udziałów w spółdzielni
kiedy to stało się ze udziały Miasta spadły do 30% ?
Krzysztof03.06.2026, 17:52
Wszędzie ten cholerny Kraków sie wcisnie. Jeszcze tutaj tego nie bylo. Zamiast promować swoich promuje sie aglomeracje o niskiej jakości...
Teo03.06.2026, 15:53
Proponuję na dzień dobry zmienić burmistrza tak jak to zrobili w Krakowie. Ten się nie nadaje do niczego.
Takitam03.06.2026, 11:48
Z lotu ptaka według mnie to słabo wygląda. Lepiej jak się to ogląda stojąc koło. Poza tym kto z mieszkańców ogląda klomby z lotu ptaka?
A dla przypomnienia nazwa naszej miejscowości brzmi: Rabka-Zdrój.
I jeszcze jedno dlaczego to Hajdyła odpowiada na pismo skierowane do Rady?
Przecież to Rada podjęła Uchwałę o powołaniu Spółdzielni i Rada według mnie powinna taką też Uchwałę o wyjściu podjąć lub Uchwałę o zakończeniu działalności. Czyż nie tak?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl