31.08.2011, 00:16 | czytano: 6824

Radny Andrzej Rajski: pogrzeby na nowotarskim cmentarzu odbywają się w niedogodnym dla wielu czasie

NOWY TARG. Pochówek na cmentarzu komunalnym może odbywać się tylko do wczesnych godzin popołudniowych. W opracowanym niedawno regulaminie dla nekropolii nie wprowadzono stosownego zapisu. Efekt - uroczystości pogrzebowe odbywają się tylko do godziny 14-tej. Radni chcą to zmienić.
- Regulamin nie zezwala na pochówek po godzinie 15-tej. Dla wielu osób oznacza to niemożność uczestniczenia w uroczystościach pogrzebowych. To nie te czasy, że się można "urwać " z pracy. Jeśli się chce pożegnać kogoś - trzeba wziąć wolne na cały dzień. A to nie zawsze jest możliwe - argumentuje radny Rajski i jak dodaje - kolejnym kłopotem mogą być wysokie temperatury panujące w środku dnia, co także jest uciążliwe dla uczestników pogrzebu. Zdaniem radnego to problem, zdaniem wiceburmistrza - nie.
- W 2009 roku wysłaliśmy pismo do wszystkich parafii, by uroczystości pogrzebowe odbywały się do godziny 14-tej. Rocznie na nowotarskim cmentarzu odbywa się około 300 pochówków. To znaczy, że blisko tysiąc pochówków odbyło się bez problemów. Jedna skarga nie oznacza, że mamy problem. Poza tym zimą wcześnie zapada zmierzch. W tej sytuacji po godzinie 15-tej grabarze pracowaliby już w całkowitych ciemnościach - tłumaczy wiceburmistrz Jan Kolasa. Jak mówi - wydłużenie tego czasu oznaczać będzie dodatkowe koszty.

Inni radni jednak widzą potrzebę zmian. Jeśli wydłużenie czasu nie wchodzi w rachubę warto przesunąć godziny pracy administracji cmentarza. Na przykład nie od 7-mej, ale od 9-tej do 17-tej.

Podczas wtorkowego wspólnego posiedzenia komisji Budżetowej oraz Gospodarki Komunalnej, Przestrzennej i Inwestycji zdecydowano, że do regulaminu cmentarza powinna zostać wprowadzona stosowna korekta.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
nowotarzanka13.09.2011, 11:36
Niedawno w rodzinie mielismy pogrzeb i przezylismy horror uważam że to rodzina powinna decydować a nie administrator cmentarza ubezwłasnowolniajacc społeczenstwo Nowego Targu narzucając poranne godziny pochówku Jak można dobrowolnie narzucać własna wole w obliczu ludzkiego nieszczęścia i tragedi jaką jest śmierc w rodzinie
Przecież władza jest dla nas i nalezałoby uszanować wole społeczenstwa Czekam na konkretne załatwienie sprawy
prawda31.08.2011, 14:36
Do Darek Nowy Targ - a cóż ma wspólnego działalność samorządowa z wyborami parlamentarnymi???
Nie doszukiwałbym się wszędzie polityki. Może poprostu wygodniej byłoby chodzić na pogrzeby o 17
pozdrawiam
bolo31.08.2011, 12:35
wreszcie ktoś chce się zająć problemem cmentarza trzeba sie także przyjrzeć deweloperskim poczynaniom obecnego zarządcy cmentarza p.Rajski zapewniam że warto
12331.08.2011, 12:28
Do nowotarzanka.
Chyba pani troche chce podniesc atmosfere dyskusji bo gdyby pani sie troche zorientowala to wiedzialaby pani ze w sobote pogrzeby sie odbywaly i odbywaja juz od lat. A pan radny reaguje na jedna skarge ale inne pan pomija. Jakos wybiorczo pan dziala. Godziny mozna zmienic ale jak znam zycie to znajda sie i tacy dla ktorych i tak bedzie zle.
msd31.08.2011, 11:50
W języku polskim nie używa się już 7-mej, 9-tej tylko powinno się pisa 7., 9..
mieszkaniec31.08.2011, 10:01
Godziny pracy administracji cmentarza powinny być 9-17 bo tak w miescie pracują firmy usługowe łącznie z urzędnikami.A cmentarz jest jednostka usługową dla mieszkańców.
Bartuś31.08.2011, 09:38
O godzinie pogrzebu powinna decydować rodzina a nie burmistrz. /.../

Komentarz nie na temat. Moderator.
nowotarzanka31.08.2011, 09:28
Zgadzam się, że zmiana pracy administracji cmentarza jest potrzebna. Tłumaczenie , że zimą jest wcześniej ciemno jest niepoważne. Rodzina miałaby wybór godziny pochówku . Myślę, że nikt nie będzie chciał chować bliską osobę w nocy. Tak na marginesie to ostatnio dziwiłam się, że pogrzeby odbywają się w tak niedogodnych godzinach dla pracujących ludzi.
Darek-NowyTarg31.08.2011, 08:40
Panie Rajski uwazam ze tym tematem zajmuje sie Pan troche za pozno co?? juz koniec lata a Pan o upałach?? niech Pan ten wymyslony nagle temat poruszy w zimie np :) chyba Pan niewiedział juz co powiedziec wiec taki temat Pan ruszył?? z uszanowaniem do Pana ale tym pomysłem akurat na koniec wakacji wydaje sie jak pomysł wyborczy co?? hehehe normalne.
nowotarżanin31.08.2011, 08:21
nie wiedziałem, że istnieje taki zapis - do godz.14-tej!!!! panie Kolasa , jest jeszcze lato i ciemno robi się np po 21 !!!!! czy nie można zrobic pochówku o 17-tej ????????? panie Rajski niech Pan drąży temat !!!!!
desa31.08.2011, 08:17
Można też wprowadzić sezonowość - latem dłużej, zimą - krócej,. I już .
nowotarżanka31.08.2011, 07:56
P o p i e r a m , to prawda że są trudności w wielu przypadkach z możliwością u działu w pogrzebie, ma się wielu znajomych na terenie miasta i patrząc na statystyki urlopu wypoczynkowego niestety nie wystarczy aby pożegnać znajomych na dodatek zrezygnowano z pochówków w soboty gzie ludzie mają wolny czas. N a l e ż y to zmienić, a wiceburmistrz może by porozmawiał z ludżmi to by się przekonał, że jest taka potrzeba
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl