22.09.2013, 11:20 | czytano: 5147

Janusz Nosek traci funkcję szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego

SKW
"Premier podjął decyzję o rozpoczęciu procedury dotyczącej odwołania szefa SKW gen. bryg. Janusza Noska" - informuje CIR. Wniosek o odwołanie pochodzącego z Nowego Targu gen. Noska złożył szef MON Tomasz Siemoniak. Odwołanie ma mieć związek z prowadzeniem nielegalnej inwigilacji posłów opozycji oraz aferą korupcyjną przy wojskowych przetargach w Malborku.
Wniosek ma jeszcze zaopiniować Komisja ds. Służb Specjalnych. Najbliższe posiedzenie komisji planowane jest na czwartek 26 września br.
Pod koniec lipca "Rzeczpospolita" napisała, że SKW wystąpiła do prokuratury z podejrzeniem, że wiceminister obrony Waldemar Skrzypczak stosuje lobbing na rzecz koncernów zbrojeniowych. Służba Kontrwywiadu Wojskowego podejrzewała wiceministra, że foruje jeden z koncernów izraelskich, który chce sprzedać Polsce bezzałogowe statki latające. Skrzypczak zaprzeczył, by lobował za jakąkolwiek firmą.

Dwa dni temu posłowie PiS złożyli wniosek do prezesa Rady Ministrów, szefa MON oraz prezydenta o wszczęcie procedury odwołania szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Ma on związek ze śledztwem wojskowej prokuratury ws. domniemanej inwigilacji przez kontrwywiad wojskowy posła PiS Tomasza Kaczmarka. Posłowie wymieniają także inne nieprawidłowości m.in. pobicie przez oficera SKW tłumacza w Afganistanie, ujawnienie danych tajnego współpracownika i poświadczenie nieprawdy przez szefa SKW w meldunkach do szefa MON.

Gdy pojawiły się informacje, że planowana jest nominacja na attache wojskowego przy ambasadzie RP w USA - Janusza Noska, poseł Tomasz Kaczmarek, zwrócił się do ministra ON z pytaniem - "czy on sam, a także premier oraz amerykańscy sojusznicy mają wiedzę o działaniach szefa polskiego kontrwywiadu wojskowego w ostatnich trzech latach. Jeśli tak, to czy potajemna (ukrywana przez ok. 3 lata przed panem premierem, ministrem obrony narodowej, ministrem spraw zagranicznych, a więc prowadzona z naruszeniem art. 9 ustawy o SKW oraz SWW) współpraca Janusza Noska ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej nie jest dowodem na jego nielojalność wobec państwa polskiego i jego struktur, a tym samym czy osoba taka może reprezentować Rzeczpospolitą przed naszym najważniejszym sojusznikiem?"

Interpelacja posła zawiera szereg zarzutów pod adresem generała Noska. Tekst wystąpienia jest na stronie Sejmu ( tutaj).

W prokuraturach wojskowych i cywilnych toczy się obecnie kilka śledztw dotyczących podejrzenia nieprawidłowości w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego kierowanej przez gen. Janusza Noska. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo wobec "istnienia uzasadnionego podejrzenia, że kontrwywiad nielegalnie rozpracowywał PiS".
Z doniesień prasowych wynika, że "śledczy sprawdzają, czy szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, dyrektor Biura Pełnomocnika Ochrony i Bezpieczeństwa Wewnętrznego SKW wraz z grupą funkcjonariuszy wojskowego kontrwywiadu stworzyli „związek przestępczy" i dopuścili się m. in. fałszerstwa dokumentów, inwigilacji posła PiS i jego społecznego asystenta".

45-letni Nosek kierował SKW od 20 lutego 2008 r. (przez pierwsze trzy miesiące jako p.o. szefa tej służby). Prezydent awansował go na generała brygady w listopadzie 2010 r.

Janusz Nosek pochodzi z Nowego Targu. Z wykształcenia jest historykiem, uczniem prof. Tomasza Strzembosza. W 1999 r. opublikował biografię wojskową gen. bryg. Mieczysława Boruty Spiechowicza. Szkolił się także m.​in. w Akademii FBI w Quanico w USA. Był związany z UOP i ABW. W Urzędzie Ochrony Państwa był szefem departamentu 2a - odpowiedzialnego za walkę z przestępczością gospodarczą. Zanim do niego trafił, pracował jako oficer Urzędu Ochrony Państwa w Zakopanem. W 2006 roku był szefem delegatury ABW w Krakowie, a potem szefem Inspektoratu Wewnętrznego. Był też m.in. nauczycielem historii w Liceum Ogólnokształcącym im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu.

Źródło: CIR, Rz, GP, opr. s/
komentarze
nieznajomy #225.09.2013, 22:59
@koleżanka - zamienili fotki
matoł24.09.2013, 19:40
Z całą sympatią do pana Janusza i przede wszystkim szacunkiem do jego intelektu, ale nie nadawał się do tej roboty. Dopiero teraz wychodzą pewne sprawy a myślę że więcej będzie miał za kołnierzem. Faktem jest natomiast że przerastał inteletem swoich współpracowników
Myślę że ciekawostką jest to że wylądował w służbach wojskowych
Lilka23.09.2013, 22:23
Ale mi nowina. Korupcja i inwigilacja.A z innej beczki Czy jest jakaś osoba w rządzie, która może poszczycić sie tzw 'czystością". nie sadze. Więc po co nam tyle w teorii rzadzacych - szkoda naszej kasy
Bej23.09.2013, 22:20
Do ixinski. Co Ty możesz wiedzieć o Podhalu, jak Ty co najwyżej "krzok"? /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
koleżanka23.09.2013, 20:03
do nieznany na zdjęciu a i owszem jest Janusz Nosek )
y23.09.2013, 15:12
mn - tylko tyle ? dalej czekam
Baba Jaga23.09.2013, 15:05
Zatem dziwi dlaczego PiS chce by odwołano Noska, z powodu Kaczmarka ? nie rozśmieszajcie mnie proszę Was. Porządny, uczciwy, apolityczny człowiek może służyć różnym formacjom choć to prawie nie do uwierzenia.
absolwent23.09.2013, 14:02
czytelnik - wojsko to nie tylko mięso armatnie, dużą rolę odgrywają w nim inteligenci, i taką postacią jest Nosek, to człowiek bardzo bystry, odbył w wojsku wiele kursów w elitarnych jednostkach na świecie, otwarty na wiedzę, zawsze taki był. Ciekawe komu się naraził?
mn23.09.2013, 13:31
do igrekowski:
Nie spinaj się tak, bo Ci żyłka pęknie... w odbycie:)
igrekowski23.09.2013, 11:48
ixiński= POwski POurzędas, - mylisz się , już trzęsiecie portkami , poczekaj , juz niedługo , przyjdzie kryska na Matysk a, dośc złodziejstwa budżetowej kasy ,tylko Kaczyński z Ziobrem są w stanie rozliczyć tę bande , pozdrawiam

ps. pytanie do POwskich klakierów :
- dlaczego anulowano Gazpromowi 1,2 mld ? czekam na odpowiedz
-jakie afery wykryła super Pitera ?
brek23.09.2013, 10:11
... czy potajemna współpraca Janusza Noska ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej nie jest dowodem na jego nielojalność wobec państwa polskiego i jego struktur...
Jak to rozumieć?
czytelnik23.09.2013, 08:28
I co ten Pan miał wspólnego z wojskiem i dlaczego został generałem może ktoś odpowie.
mn23.09.2013, 08:15
Do Ygrek:
"ideowca i państwowca" - hahahahahaha ale w każdym systemie i pod każdą władzą. Trzeba wiedzieć jak się odwrócić, żeby w twarz nie wiało :)
zbyszek22.09.2013, 18:45
przecie to SKW a nie PiS to funkcje nie są dożywotnie
nieznany22.09.2013, 17:31
ciekawe czyja postac jest na zdjeciu.. na pewno nie gen. Noska...
Aleksander Macedoński22.09.2013, 16:05
taaak..historyk po KUL....
ixiński22.09.2013, 15:02
Swój, Podhale nigdy nie było, nie jest, i nie będzie żadną większością popierającą pis,poza wyjątkami takimi jak ty polityku z Kobierzyna,lub Tworek.
Ygrek22.09.2013, 14:04
Tusk odsuwa Noska, bo chce wyczyścić dokumenty SKW z działań smoleńskich. Poza tym szykują się największe w historii przetargi na sprzęt wojskowy, chodzi o grube miliardy, więc trzeba mieć swojego człowieka na stołku by wygrali ci co mają wygrać. Wszak może to ostatnia kadencja PO więc zapasów musi starczyć na długie lata. Nosek jest typem ideowca i państwowca o wysokim poziomie uczciwości dla takich w brygadzie Tuska raczej nie ma miejsca.
osioł22.09.2013, 13:15
lepiej teraz bo jak macierewicz wroci........to sad polowy
swoj22.09.2013, 12:51
Zemsta tuska,że Podhale w większości popiera PiS
Zobacz pełną wersję podhale24.pl