26.05.2014, 10:11 | czytano: 4932

Nie wszyscy stosują się do zasad segregacji śmieci. Dlatego zapłacą za "nieselektywne odpady"

NOWY TARG. - W związku z brakiem segregacji odpadów komunalnych przez mieszkańców, wszczęte zostały postępowania podatkowe, których celem jest wydanie decyzji określających zobowiązania z tego tytułu - powiedział Marek Fryźlewicz.
Burmistrz dodał, że rozpoczęto też "akcję egzekucji opłaty za odpady komunalne w stosunku do podmiotów, które nie wywiązują się z jej zapłaty pomimo przesyłanych upomnień. Egzekucja wiąże się dla dłużnika z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, a dłużnicy mogą zostać ukarani w trybie kodeksu karno-skarbowego".
Groźnie brzmiąca zapowiedź oznacza jedynie, że ci, którzy w składanych w ub. r. deklaracjach oświadczyli, iż będą segregować śmieci a tego nie robią - zostaną obciążeni kosztami nieselektywnej gospodarki śmieciowej.

Mówią wprost: zamiast płacić mniej (8,5 zł miesięcznie) - zapłacą więcej (11 zł). UM podkreśla, że to nie jest kara, lecz wystawianie rachunku za to, co faktycznie ma miejsce.

Można mówić jednak o swoistej karze, bowiem sprawa dotyczy odpowiedzialności zbiorowej.

Prowadzone kontrole na terenie miasta wykazały, że na osiedlach mieszkaniowych mimo deklaracji o segregowaniu odpadów - w kontenerach lądują zmieszane śmieci. W tej sytuacji nie sposób obciążyć wyższymi kosztami tych, którzy nie segregują odpadów - dlatego wyższą stawkę za odbiór zapłacą wszyscy mieszkańcy danego osiedla.

s/
komentarze
beta27.05.2014, 10:07
do: Nowotarżanin z wyboru
Przecież to oczywiste, dlaczego teraz jest drożej. Wcześniej trzeba było opłacić wyłącznie usługi firmy wywożącej śmieci, wycenione przez osobę, która jest specjalistą w tym zakresie w ramach zdrowej konkurencji - właściciela.
Obecnie trzeba utrzymać poza śmieciarką, 2 - 3 pracownikami i dyrektorem (te same podmioty) całą radę miasta, organy egzekucyjne. Dodatkowo stawki uchwaliły osoby, które o wywozie śmieci i prowadzeniu firmy nie mają pojęcia.
BRAT BOLKA27.05.2014, 00:51
BO EMPOL POSZEDŁ DO PRZETARGU PO KOSZTACH A TERAZ SIĘ NIE WYRABIA I TRZEBA PONIEŚĆ
Pytoc26.05.2014, 23:58
Te wszystkie zasady, to tylko zakłamywanie rzeczywistości, by urzędnicy mogli się wykazać , że jest wszystko w porządku, a firmy odbierające odpady, mogły skasować od urzędu kasę ... etc. etc.
cepr26.05.2014, 21:54
Część ludzi niestety tkwi w mentalnym średniowieczu i tak np. wyrzuca resztki jedzenia przez okno... Dla nich segregacja śmieci to jakaś fanaberia stworzona przez genderowców ;-)

A tak na poważnie, ustawa śmieciowa, to straszny niewypał. Jest to jedyny znany mi przykład zbiorowej odpowiedzialności. Zamiast zachęcać do segregowania śmieci ustawa zniechęca do tego. Skoro inni nie robią, to mnie też to.... i taka to jej filozofia.
andrusas26.05.2014, 20:22
do mieszkanki NT, też zauwazyłem jak śmieciara zmienia tabliczki a potem wielkie halo że ludzie nie segregują , oczywiście urzędnicy miejscy nic nie widzą .Głosujcie dalej na tych mądrasi .Pozdrawiam
Nowotarżanin z wyboru26.05.2014, 20:11
A ja z innej beczki: dlaczego obecnie wywóz śmieci segregowanych jest droższy niż przedustawowy wywóz zmieszanych? Przecież to jakieś kuriozum!

A poza tym: spójrzmy prawdzie w oczy. Nie trzeba nam złomiarzy, czy tez zbieraczy puszek. Idę z trzema workami do śmietnika: suche, mokre i bioodpady. Tymczasem sąsiad idzie z jednym wymieszanym i przy mnie wywala wszystko do najbliższego pojemnika. Wzrok odwracał i tylko udawał, że wszystko ok. Taki mamy klimat.
OMG !!!!26.05.2014, 19:13
W boksach ciemno, jak sie wieczorem idzie ze smieciami a wiekszosc tak chodzi bo wczesniej sa w pracy, a wystarczy krancówke zamontowac na drzwiach i sie bedzie zapalac swiatlo jak sie bedzie wchodzic ( pierwsze trzeba zamontowac jakies oswietlenie ) I jeszcze zamykanie boksów, co z tego ze ja zamkne drzwi jak panowie od wywozenia nie zamykaja bramy i w nocy ludzie chodza i grzebia za puszkami to robia taki kipisz w boksie ze nieraz sie nieda wejsc. Najpierw stworzyc trzeba warunki do segeregacji a pozniej miec pretensje i strzszyc karami, ale to jest polska tu wszystko od du... strony sie robi
STAŚ26.05.2014, 17:52
wkurzony, tu nie ma się co wkurzać, to staje się nudne?!!
elolozka26.05.2014, 16:58
ja tez proponoje nocne kontrole u kusnierzy ktorzy spalaja w nocy setki kilo odpadu wiem bo mieszkam w sasiedztwie
wkurzony26.05.2014, 15:44
fryżlewicz najpierw niech sie weżmie za firme wywożącą smieci. nie odbieraja regularnie śmieci według harmonogramu albo 1 kontener opróżnią a reszte zostawią póżniej kontenery zawolone na full i potem śmieci leżą pod kontenerami lub boksami tego też nie zabiorą i sprzątający muszą się z tym bawić. jeżdżą wieczorami i miksują smieci.
kontenery miały być myte i dezynfekowane co kwartał a ustawa funkcjonuje ponad rok i one nawet wody nie widziały chyba że deszczówke. fryżlewicz niech da pole do popisu straży miejskiej niech ruszą w teren a nie pier.... w stołki. druga sprawa to złomiarze, oni to też robią porządki. wziąść się za sklepikarzy, malarzy itp kórzy to podrzucają swoje odpady pod boksy blokowe.
fakty26.05.2014, 15:18
Ten kto wymyślił nowotarskie zasady segegowania śmieci powinien siedzieć na wysypisku i sortować je tak jak chciał. Zakopane sortuje po prostu surowcowo: papier, szkło, metale, itp a Miasto suche i mokre wg. zasad perfidnie sformułowanych tak aby każdego obciążyć za brak poprawnego sortowania.
Wiki26.05.2014, 13:51
Spóldzielnia Mieszkaniowa robi walne zebranie 26 czerwca o godz. 16.00 w MOk-u, idź i i powiedz co cie boli
pp26.05.2014, 13:33
moj przykla segregacja wyglada tak wrzucam butelki plastikowe osobno odpady suche osobno ! przyjezdza smieciarka pojemnik z butelkami przesupuja do duzego kontenera i wrzucaja do smieciarki !!!!!

po co mam seregowac jak oni to wszystko mieszaja
wiec burmistrz ostatniej kadencji fryzlewicz niech nie straszy tylko sam to sprawdzi !!!!!!!!
anarchista26.05.2014, 12:45
A może byście się wzięli za tych co nie oddają śmieci tylko wyrzucają gdzie popadnie (moi sąsiedzi też tak robią)A te pojemniki na pętli autobusowej na Kowańcu powinny być zlikwidowane ponieważ niektóre buraki( tak ich trzeba nazwać) z Gazdów i Oleksówek jadąc do pracy przynoszą śmieci w reklamówkach i zostawiają.
pomysł26.05.2014, 12:30
najlepsze rozwiązanie to kłódka na szyfr , trochę droższe monitoring i zamek otwierany na kod i nikt nie będzie podrzucał śmieci
mieszkanka NT26.05.2014, 11:54
szkoda tylko że nikt nie robi zdjęć śmieciarką które wieczorową porą zbierają śmieci i zmieniają tabliczki z mokrych na suche bądź odwrotnie, a potem wielkie halo że to ludzie mieszają ŻENADA, a sąsiada nie zmuszę, aby śmieci segregował, niech każdy ma swoje worki i po problemie
mieszkaniec26.05.2014, 11:47
Najpierw niech Spółdzielnia dobrze zabezpieczy kosze na śmieci. Codziennie można zobaczyć jak ci którzy grzebią po śmieciach szukając puszek czy innych "cennych" surowców rozrywają worki i przewalają je do innych pojemników. Po przejściu kilku takich "poszukiwaczy" śmieci są już tak wymieszane, że nie ma śladu po segregacji.
Albo innym rozwiązaniem może być to, żeby miasto "zatrudniło" tych "poszukiwaczy". Niech grzebią sobie po kontenerach ale jednocześnie niech segregują śmieci. Tak jak oni to chyba nikt się na śmieciach nie zna. Dlaczego tego nie wykorzystać. Skoro chcą lub muszą to robić to niech sobie trochę zarobią dodatkowego grosza. Wyjmą z pojemników wszystko co ma jakąś wartość i do tego jeszcze idealnie posegregują resztę.
Ot taka myśl ...
blokers26.05.2014, 11:44
prosze isc do kontenera na osiedlu jakim kolwiek o 22 23 wieczorem
ciemno nic nie widac gdzie wzucic co ja mam zlatarka chodzic
p.s. znajomy pracuje na sortowni ,,.....,, i twierdzi ze to niema znaczenia czy sie segreguje czy nie bo ciezarówki sa do danego rodzaju odpadów ale wywalaja to na jedna kupe ci co segreguja twirdza segreguja tak samo jak przed ustawą wytłumaczy mi ktos o co chodzi moze o ,,piniadze,,
Mirek26.05.2014, 11:38
270 mieszkań do jednego boksu na śmieci!!. Niema możliwości segregacji ponieważ bardzo często pojemniki na suche są pełne i co mam zabrać śmieci z powrotem do domu?Zapłacę bez problemu za niesegregowane odpady tyle co wszyscy ale proszę odebrać śmieci sprzed wejścia do domu tak jak w prywatnych domach nie będę nosił odpadów 100m gratis.
Blokers26.05.2014, 10:48
a jak mam "zmusić" sąsiadów do segregowania? Czy to moja wina? Dlaczego nie mogę mieć worka z kodem tylko dla mnie? wtedy łatwi będzie rozpoznać co jest kogo.
mieszkaniec26.05.2014, 10:39
Akurat mieszkańcy bloków nie mieli wyboru czy chcą segregować śmieci czy nie, tylko Spółdzielnia dawała mieszkańcom deklaracje z zaznaczoną opcją co do segregowania śmieci.
Teraz Król Marek robi aferę że na osiedlu liczącym 1500 mieszkańców znalazł się ktoś kto wrzuca odpady gdzie popadnie.
Najlepiej karać zamiast edukować.
Daniel K26.05.2014, 10:31
No tak a ja znam firmy które wogóle nie płaca za odpady, i śmieja sie z nas. Proszę o kontrole wszystkich działalności gospodarczych w NT.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl