06.06.2014, 14:36 | czytano: 13179

Dekada straci dworzec w Nowym Targu? Spółka prosi samorządy o pomoc w sporze z syndykiem

Archiwum Podhale24.pl
Przedstawiciele spółki Dekada, która zarządza dworcem PKS i otwartą na jego terenie w marcu galerią handlową, poinformowali nowotarskie samorządy, że do 8 czerwca spółka zmuszona jest wydać syndykowi PKS Nowy Targ obiekt dworca lub zapłacić kilkumilionową karę umowną. Nie wiadomo, co to oznacza dla pasażerów i przewoźników.
Żadna ze stron nie informuje, co jest podstawą roszczeń. Jak ustaliliśmy, chodzi o zapisy umowy dzierżawy, jaką zawarły PKS Nowy Targ i spółka Dekada, a które egzekwuje syndyk masy upadłościowej dawnego przedsiębiorstwa komunikacyjnego.
Przedstawiciel spółki Sanacja z Krakowa, która jest syndykiem masy upadłościowej PKS w Nowym Targu, nie chciał rozmawiać na ten temat. Jedyny komentarz, jaki usłyszeliśmy w słuchawce był taki, że wszystko odbywa się w granicach prawa. Poinformowano nas, że ewentualne pytania należy wysłać listownie na adres PKS Nowy Targ. Nie usłyszeliśmy odpowiedzi na pytanie, czy syndyk zamierza zostać operatorem dworca, a jeśli tak, to czy np. będzie respektował umowy, jakie Dekada zawarła z przewoźnikami i jakie są jego plany względem dworca.

Dekada poinformowała o zaistniałej sytuacji nowotarskie samorządy, ostrzegając, że wydanie dworca spowoduje zaprzestanie obsługi przewoźników i pasażerów przez spółkę. Kierownik dworca Dworca Autobusowego przy Dekadzie Rafał Soból dziwi się jednak tym informacjom. Twierdzi, że nie ma żadnych powodów do niepokoju. Zapewnia, że od poniedziałku nie zmieni się operator dworca.

Dekada zarzuca syndykowi, że jego działanie jest nakierowane wyłącznie na chęć uzyskania kary umownej, bo uprzednio syndyk zakończył działalność dworcową i rozwiązał umowy ze wszystkimi pracownikami dworca.

W mijającym tygodniu odbyło się spotkanie w tej sprawie przedstawicieli spółki i samorządów.

- Zamierzenia syndyka są irracjonalne, ponieważ już sam dworzec jest kosztem. Chodzi o to, że nie ma na tym obiekcie przychodu, który by pokrył koszty jego utrzymania. Żądanie od dzierżawcy jeszcze dodatkowych pieniędzy w sytuacji, gdy trzeba do dworca dopłacać jest nieporozumieniem - komentuje przedstawiciel Urzędu Miasta.

Ze strony samorządu nowotarskiego pojawiło się zapewnienie, iż "nawiązany zostanie kontakt z sędzią komisarzem, który nadzoruje pracę syndyka masy upadłościowej. Zadane mu będzie pytanie, czy syndyk jest uprawniony do prowadzenia tego typu działalności gospodarczej. W zależności od odpowiedzi odbędą się negocjacje stawek i warunków dla przewoźników albo z zarządzającym albo z dzierżawcą".
Zarówno Urząd Miasta w Nowym Targu i Starostwo Nowotarskiej są zdania, że głównym ich celem jest uporządkowanie transportu zbiorowego na terenie Nowego Targu. - Bez względu na to z kim będziemy prowadzić rozmowy jako reprezentantem "dworca" - zrobimy wszystko, by nie miało to wpływu na sytuację przewoźników - zapewnia przedstawiciel Urzędu Miasta.

Poproszony o komentarz tej sprawie burmistrz Marek Fryźlewicz mówi, że sprawa uregulowania kwestii dworca jest dla miasta ważna. - To jedna z najczęściej zgłaszanych tu, do Urzędu - bolączek. Myślę, że uda się problem rozwiązać. Jesteśmy zaangażowani w rozmowy, ponieważ na dworzec będą wjeżdżały także autobusy MZK i też trzeba będzie za to płacić.

Transport publicznym na terenie miasta realizuje ponad 20 firm. Zaledwie kilka uzgodniło już warunki korzystania z dworca przy Dekadzie. - Są oczywiście oporni (przewoźnicy - przyp. red.). Ale jak coś jest uporządkowane to łatwiej jest egzekwować porządek. Miasto jest gwarantem dla stron. Jest bowiem zapis w ustawie, że mamy wpływ na wysokość stawek. To samorząd musi zaakceptować stawki za wjazd na teren dworca - dodaje burmistrz Fryźlewicz odpowiadając na obawy przewoźników o nagłe, drastyczne podniesienie cen przez zarządzającego dworcem.

r/s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Obserwator13.06.2014, 14:05
DO Janusza z Równi to ze ludzie mieszkają w małych miejscowosciach odalonych od NT to nie znaczy ze są to ludziejacys zacofani.Oni lepiej zyją jak ty i stac ich na wszystko,maja swoje domy działki samochody i są bardziej sczesliwy jak ty.Prawda jest tak ze ludzie z małych miejscowosci najwiecej wydaja w NT.Bo poza tymi co mają pieniadze ogromne w NT, wielu jest takich co niemaja nic tylko swoje kochane dresy i swoją fanatazje i zyja w 60metrach jak wiezniowie ograniczeni.
z Podhala...10.06.2014, 21:38
Jedyne co po tym wszystkim się nasuwa na myśl to to że nie chodzi tu o Dekadę ( jako market ) i Dworzec Autobusowy Nowy Targ ale o ziemie która pod jest nią cenniejsza niż wszystko razem wzięte.
Kupili działkę w centrum miasta za śmieszne pieniądze a teraz się śmieją . Wiadomo było od początku że obok są inne markety i cenowo z nimi nie wygrają .
Dworca i tak nie będzie bo zrobią wszystko by utrudnić życie busiarzom a Miasto za nielegalne stanowiska będzie ich nękać kontrolami ITD, koło się zamyka.
Więc dlaczego właśnie w tym miejscu postawili Dekadę ?.
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o jedno.
W Polsce likwidują wszystkie PKS'y , syndycy masy upadłościowej sprzedają za bez cen wszystko co do nich należało. Teraz udają głupiego że PKS nie ma pieniędzy,jak by wcześniej o tym nie wiedzieli.
Tym sposobem pozbywają się działek w centrach miast które należały do Przedsiębiorstwa .Nagle znajdują się nabywcy dla których grunt w takim miejscu to istna żyła złota.
Nigdy tam nie byłem i nie będę , bo nie dałem się nabrać jak te tłumy czekające na cud przed otwarciem.
Ziemia ( marketingowo) w tym miejscu jest o wiele droższa niż ten markecik może przynieść zysku.
Za chwilę okaże się że właściciele Dekady wycofają się z powodów finansowych a działkę sprzedadzą za wielokroć tego za co kupili.
Czy w Nowym Targu nic nie można zrobić dobrego dla mieszkańców tylko wszystko pod siebie?.
I aby nie było tak jak w jednym ze skeczów : że w życiu jedyne co mi wyszło, to włosy ...
Nowy Targ więcej stracił niż zyskał .Taka jest prawda.
Ernest10.06.2014, 19:58
Wychodzi na to że to były najgłupiej wydane pieniądze tego miasta :D
mila09.06.2014, 21:16
JEST UMOWA .JEST I KARA .NORMALNE -niech płacą.
m....a09.06.2014, 16:06
do Janusz z równi............. jak nie potrafisz poprawnie pisać w języku polskim i budować składnych zdań to się nie wymadrzaj bo wstyd.
Wolowaty ze Skrzypnego09.06.2014, 13:48
Jedyne miejsce do zakupów gdzie kibel kosztuje 2 zł,za darmo i czysto jest w Almie,Castoramie(nawet jest saturator z wodą),za darmo jest w Leaclerku .Nie dziwie się busiarzom ,że nie chcą dać się doić.Ja też już tam nigdy nic więcej nie kupie!!
denta09.06.2014, 11:11
Dla mnie dziwne i zarazem śmieszne jest to, że powstał nowy supermarket Dekada pobliżu dwóch innych marketów - Biedronki i Lewiatana. Mądrzy gospodarze miasta myślą, że ludzie srają pieniędzmi i akurat będą nimi obracać w drogiej Dekadzie. Głuptoki. Pracy nie ma, a lichwę urządzać są pierwsi.
bila09.06.2014, 11:08
Taaak ;;;"zrobimy wszystko, by nie miało to wpływu na sytuację przewoźników - zapewnia przedstawiciel Urzędu Miasta: bo konsekwencje poniosą pasażerowie. Ceny blletów mają być 2 razy droższe, ponieważ koszty wjazdu i postoju busów - ogromne, przewoźnicy wliczą do cen biletów. Już wielu pasażerów dogaduje się z kolegami i do pracy dojeżdżają z nimi, dając zarobić koledze. Jeśli koszty biletów wzrosną, to niektórzy przewoźnicy nie będą mieli kogo wozić.
Wierząca08.06.2014, 11:58
do Janusz z Równi.......dlaczego jesteś złośliwy. A propos, dużymi literami nie powinno się pisać, bo to nie przyzwoite i bardzo nie ładnie. Posłuchaj czasem mądrzejszych, a w sprawie handlu samochodami , życzę powodzenia.
Byłem na miejscu -Tirowiec08.06.2014, 00:45
bedą Cycki bedzie pompa HAHHAHAA

hANIA BUNC DO WYDOJENIA HAHHAHAA
Babinskiy08.06.2014, 00:42
Gabor z Kalatom sie dogadali i Kalata swoje busy podstawia na Dekade jak Jankara nieche ani jego zienc Defekt
Janusz z Równi08.06.2014, 00:40
Ja mam AUTO i z dworca nie KORZYTSTAM ...DODAM MAM KILKA AUT BO HANDLUJE NIMI ale z dworca NIE KOŻYSTAM ALE SZKODA MI TYCH LUDZI Z ZABITYCH DESKAMI WSi jak Kacwin srpmofce lipnica MURZASIKLE itp JAK ONI MAJĄ dojechac do miasta zeby cos załatwic jak dworca niema busy stoją w blocie za urzedm celnym hahhahaha kobiety w minuiwkach oblocone całe jak to wtgląda no jak :(
ubek07.06.2014, 22:18
Najwyższy czas, aby na forum portalu zajął stanowisko burmistrz i starosta. Może być również orędzie, tak ostatnio w Polsce popularne. Czekamy.
juhas07.06.2014, 19:31
Z Warszawy Panicka chce jechać do Kacwina busy są w parku lub nie wiadomo gdzie. Dworzec winien być centrum komunikacji publicznej. MZK powinno zahaczać o dworzec bez wjazdu na dworzec a przestanki zlokalizowane obok a stary dworzec miał taką zatoczkę.
Interes społeczny jest na pierwszym miejscu są przewidziane dotacje ale miastu trza duktów i wydaje zezwolenia nie przemyślane tylko jak komuś pasuje.
Od strony Kilińskiego powinien być dworzec a zanim pawilony handlowe.
mały07.06.2014, 18:50
I wyszło o co chodzi w tym zamieszaniu.
Panie Starosto Faber, Panie Wicestarosto Jachymiak, Panie Burmiszczu Fryżlewicz, Panie Naczelniku Gabor, powinno Wam byc co najmniej głupio.

Coś takiego jak wstyd jest Wam obce,czekamy na Wasz honor i dymisje.
kiril07.06.2014, 14:59
ludzie jak nie wiadomo o co chodzi chodzi o pieniądze
tylko i wyłącznie kasa się liczy
baca07.06.2014, 13:48
Panowie burmistrzowie Nowego Targu pobudka!!!!!!! Czasy komuny minęły i nie wtrącajcie się pomiędzy dwie strony które muszą lub też nie jakoś się dogadać. Trudno oceniać sytuację nie znając wszystkich faktów. Jeśli ktoś czuje się pokrzywdzony, bo syndyk.... to są od tego sądy powszechne a nie bynajmniej burmistrz. Ale przecież chciało się dobrze, a wyszło jak zwykle... może najwyższa pora stanąć przed lustrem i zapytać czy aby wszystko jest OK?
wyborca07.06.2014, 12:00
Dobrze że wybory niedługo :-)
kierownik07.06.2014, 11:51
Syndyku a gdzież Twoje sumienie.Rado Miasta -ratuj.sprzedaliśmy PKS Nowy Targ-ludzie na bruk.Sprzedaliśmy PKS Myślenice-ludzie na bruk.Została nam jeszcze "Dekada"/tu liczymy,że sędzia będzie wyrozumiały/.Fajne mydło jest w drogerii idę się umyć coraz bardziej czuć.Tu nie chodzi o dobro ludzi tylko tylko o własny interes.Znamy was i nie pozdrawiamy .Pracownicy.
kornik07.06.2014, 10:10
pamiętam jak kilku mieszkańców burzyło się takim rozwiązaniu to były czarne owce miasta .Dzisiaj wychodzi szambo i garstka miała rację
*07.06.2014, 09:28
A ja proszę pana Janusza Tarnowskiego, żeby wytłumaczył, o co w tym wszystkim chodz
cezary06.06.2014, 23:01
Ten dworzec jest beznadziejny. Tamten był lepszy, większy, z daleka widziało się podjeżdżające na stanowiska autobusy - te rzeczy w przypadku dworca są ważne. Przepraszam bardzo, ale załóżmy że jestem ciekaw czy mój autobus jeszcze stoi (czyli czy jest jeszcze sens się spieszyć) to dowiem się tego dopiero gdy wejdę na płytę tego "dworca" bo od miasta stanowiska dla autobusów są zasłaniane przez sklepy. Dawniej z daleka się widziało gdzie na którym stanowisku coś stoi.
byly pracownik06.06.2014, 22:26
no to nareszcie Syndyk wyplaci zaległe wypłaty byłym pracownikom , którzy czekają ponad półtora roku
****06.06.2014, 22:19
PRZEPRASZAM BARDZO A GDZIE BYLI ŻE MAJĄ TYLE DO ZAPŁATY , W CZESNIEJ TEGO TEGO NIE WIEDZIELI , PO PROSTU POMYŚLEĆ I WSZYSTKO WIADOMO
tulipan06.06.2014, 22:17
NIEch kozminski zrobi se jarmak kolo tej swojej dekady ,busiarze i wszelkiej masci przewoznicy nie dajcie sobie narzucic odgornie . podobno ...nie rychliwy ale sprawiedliwy.
octavian06.06.2014, 22:15
Ja to nadal nie rozumiem !? Jak można kazać prywatnemu przewoźnikowi robić przystanki na dworcu innego prywaciarza !? I to jeszcze z takim naciskiem... Tym powinien się zająć CBA bo ktoś z władzy konkretną kasę wzią za te machloje...
Jacek&Maciek06.06.2014, 21:42
My z Maćkiem oglądamy Opole i piszemy wiersze nie komentujemy!
juhas06.06.2014, 19:58
Stary dworzec brzyćki a nowy do--p-y ej ni ma w mieście gazdy
nn06.06.2014, 19:33
dziwne rzeczy dzieją się w tym kraju. tylko spory i nmieporozumienia, korupcje itp. Czy doczekamy się czasów kiedy prawo w "Polsce" będzie coś znaczyło??? Politycy zajmują się Ukrainą a jak nadal się nic nie zmieni to już niedługo będą mieli swój Majdan w Warszawie.
nemeczek06.06.2014, 19:32
dlaczego miasto nie wybudowało swojego dworca,tylko dało pole manewru prywaciarzom,teraz będą przepychanki i jeszcze większy chaos komunikacyjny niż do tej pory.Niezdrową sytuację mógłby uratować dworzec będący własnością miasta,na który wjeżdżaliby za darmo wszyscy przewoznicy,i byłby porządek jak w cywilizowanym kraju
Pijak06.06.2014, 19:19
Dekada nie podpisywała żadnych umów z przewoźnikami tylko z trzema umowę z dekadą negocjował o ceny osobiście tylko burmistrz miasta Fryźlewicz oraz starosta nowotarski Faber pod nieobecność pozostałych przewoźników którzy nie znają obecnych uzgodnionych opłat za wjazd i wyjazd z Dekady oraz opłat czy będą i ile za postój przed wyruszeniem w trasę
Kkk06.06.2014, 19:06
Jest zatoczka dla autobusów od Alej zaraz przy dworcu jak i funkcjonująca po drugiej stronie ulicy, po ch.. wjeżdżać na dworzec, przedłużać czas przejazdu autobusu i do tego jeszcze płacić?! (zresztą do tej pory nie mam pojęcia dlaczego tam jeszcze nie ma przystanku, jestem przekonany, że sporo ludzi by tam wsiadało/wysiadało - zawsze to bliżej niż lecieć na Krzywą) A od biedy można by przecież puścić jedną linię zamiast Alejami i Szaflarską to Kilińskiego i Kolejową. Coś tu naprawdę śmierdzi na kilometr...
Viktor06.06.2014, 18:40
Jakie władze U.M., taki Dworzec Autobusowy w N.T.
Ludzie - czy wam nie wstyd ?
Viktor.
fun06.06.2014, 18:17
Zobaczyc teraz mine wicka i wacka rzecz bezcenna :)))
fan politycznej propagandy06.06.2014, 18:11
ZACZYNA SIĘ....

HAHAHA TAKIE JAJA TYLKO W NASZYM KRAJU!
NIE MA SIĘ CO DZIWIĆ PRZYKŁAD JEDNEGO WIELKIEGO KABARETU IDZIE Z GÓRY...
Don Pedro06.06.2014, 17:57
Ku... o co w końcu chodzi z tymi machinacjami wokół dworca???!!! Ale chyba jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze...
Mariusz Wcisło06.06.2014, 17:53
= D
nowytarg06.06.2014, 17:25
No jaja wychodzi drugie dno zaganiania przewoznikow na dworzec dekadahahahahahahaha
pasażer06.06.2014, 17:17
MZK ma wjeżdżać na dworzec PKS? Tajich cudów to nie ma w żadnym mieście! Powinien być przystanek przed dworcem a nie żeby autobus miejski musiał jechać 10 min dłużej
Kirdas06.06.2014, 17:16
...jest krowa do wydojenia tylko chętnych jest więcej niż wymion, stąd ta awantura...
KRUK06.06.2014, 17:11
Chyba samorządy nie mogą dotować spółek prywatnych? Jeśli by mogły to większość przedsiębiorców ma w dzisiejszych czasach problemy i je rozwiązuje. PLL LOT też Rząd dotował i co z tego wynikło "KARY". Nie wierzę że nie wiedzieli o obciążeniu majątkowym.
Coś tu śmierdzi...
NOWY TARG201406.06.2014, 16:40
w Nowym Targu nic normalnie nie moze funkcjonowac.
Nowy Dworzec juz z problemami?
stary Dworzec PKP ( WSTYD DLA MIASTA ) tez z problemami?
oj zapowiada sie ze Nowy Dworzec bedzie z echem.
a czy miasto mysli cos o dworcu PKP w Nowym Targu? dlaczego media nie pokaza Dworca PKP by Burmistrz był dumny jaki dworzec Kolejowy ma Nowy Targ?
PKS Dworzec wyglada pozytywnie ale z problemami na samym poczatku?
alik06.06.2014, 16:31
A tu jeszcze okaże się, że "nowy właściciel " zburzy dworzec PKS. I po sprawie.
kolarz06.06.2014, 16:13
ciężko zrozumieć o co biega ,ale byle PKS nie zarządzał dworcem bo już jeden zrujnowali
Goral z Polski06.06.2014, 16:03
chyba jakis numer bedzie z tym dworcem i zarzadem dworca?
dobiero zaczeło funkcjonowac a juz pokazuja swoje kompinowania zeby nie bylo ze zamkna i tyle z dworca bedzie.
poczekajmy pare tygodni co bedzie dalej.
miescon06.06.2014, 15:48
He He komuniści mieli lepsze wizje bo teren na dworcu miał służyć wszystkim i należało tylko przebudować i zrobić jeden centralny punkt komunikacji publicznej PKS, MZK i busy bowiem jest obowiązkiem ustawowym wspierać komunikację publiczną.
Nasi włodarze widzą koniec nosa i sprzedali teren na kolejny hipermarket bo miał być wizytówką miasta a jest gontem bez perspektyw i zaplecza komunikacji masowej a w konsekwencji będzie szukało lokalizacji dworca i zaczną się wywłaszczenie bo miasto nie ma dworca.
pio06.06.2014, 15:18
nie normalny kraj
xxx06.06.2014, 15:04
no i mają klops!!!
Oscypek06.06.2014, 14:56
Kwestie prawne dworca nie są uregulowane a UM już chce tam wszystkich wepchać i zmusić do korzystania? Gdzie tu dobro mieszkańców i miasta?
baciok@06.06.2014, 14:47
Nic z tego nie rozumiem. Niech ktoś mądrzejszy wyjaśni
G06.06.2014, 14:46
Będą cyrki z tym dworcem! ;D
knt06.06.2014, 14:44
chcecie zrobić porządek? a tu będzie jeszcze większy bajzel..
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl