26.06.2014, 22:07 | czytano: 7673

20-lecie oddziału psychiatrycznego w Nowym Targu (zdjęcia)

Fot. Michał Adamowski
W sali konferencyjnej Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu odbyło się spotkanie w związku z 20. rocznicą otwarcia oddziału psychiatrii. Był to pierwszy oddział uruchomiony w nowym szpitalu, który z czasem rozrósł się o nowe oddziały i instytucje.
Na uroczystościach pojawiło się ponad 100 osób - lekarzy, terapeutów, pacjentów, rodzin, a także spora grupa pracowników ośrodków opieki społecznej z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego.
Dyrektor szpitala Marek Wierzba oraz starosta Krzysztof Faber wręczyli kwiaty i okolicznościowe adresy twórcy i pierwszemu ordynatorowi oddziału, dr Izabeli Niewiadomskiej - Marko oraz mgr Joannie Borowicz, będącej pielęgniarką oddziałową od samego początku. Ponadto nagrodami za 20-letnią pracę w oddziale zostali uhonorowani: Grażyna Walkosz, Elżbieta Święty, Beata Liszka, Joanna Ziemianek, Elżbieta Stanisz oraz Stanisław Bogaczyk.

W części naukowej, jako pierwszy wystąpił prof. Andrzej Cechnicki, kierownik Zakładu Psychiatrii Środowiskowej UJ w Krakowie z wykładem na temat „Co przeszkadza, co pomaga w zdrowieniu z choroby psychicznej”. Kierownik Kliniki Psychiatrii UJ dr Maciej Pilecki przedstawił prezentację o kierunkach rozwoju psychiatrii na najbliższe lata. Aplauz wywołało wystąpienie Doroty Wypich, „Eksperta Cogito” ze słynnej spółdzielni Cogito w Krakowie, która w niezwykle ciekawy sposób przedstawiła historię kryzysu psychicznego oraz zdrowienia z punktu widzenia kiedyś pacjenta a obecnie eksperta terapii.

Spotkanie zakończył poczęstunek przygotowany przez spółdzielnię socjalną „U Starosty”. Po nim odbyło się spotkanie przedstawicieli Podhalańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego z przedstawicielami Ośrodków Pomocy Społecznej, na którym omówiono program mieszkań chronionych dla chorych oraz inne formy współpracy.

Z okazji 20-lecia życzenia na ręce obecnego ordynatora, dr Ewy Makieły, złożyli m.in. starostowie (obecny był także wicestarosta tatrzański Andrzej Skupień), dr Wioletta Ławska i dr Maria Zięba z PPWSZ, szef Fundacji Da Vinci z Krakowa, Mariusz Panek, oraz wieloletni dyrektor szpitala im. J.Babińskiego w Krakowie dr Anna Przewłocka.
Z okazji jubileuszu w szpitalu otwarto wystawę prac plastycznych (rzeźba i rysunek), Józefa Tylki, artysty ludowego z Dzianisza. Prace można obejrzeć na sali konferencyjnej.

oprac. r/ zdjęcia Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
komentarze
b27.06.2014, 23:37
w piątek świętują na bacowce!
pacjentka27.06.2014, 23:35
Wielka szkoda że nie pracuje już Pani Bargieł (była ordynator) - to człowiek o wielkim sercu, lekarz z powołania. Tylko dzięki niej " wyszłam na prostą".
Pozdrawiam Pani Donato!-pacjentka
Skrzywdzona27.06.2014, 19:53
Największemu wrogowi nie poleciłabym tego oddziału. Przerażający brak kompetencji, ordynator praktycznie nieobecny. Pacjenci są wmanipulowywani w wypisanie na "własne żądanie" i opuszczają szpital w gorszym stanie niż zostali przyjęci. A najgorsze jest to, że w wyniku braku kompetencji i po prostu dobrej woli do postawienia prawidłowej diagnozy pacjent zostaje wypisany z błędnym rozpoznaniem. Dla mnie to w ogóle ten oddział nie ma powodu do świętowania. Znam osobiście kilku pacjentów, którzy musieli kontynuować leczenie po wyjściu z Nowego Targu w Krakowie.
piaty śpiący27.06.2014, 14:30
To jakiś obowiązkowy spęd? Wygląda na to, że uczestnicy od "od sasa do lasa" a większość przysypia.
hej!27.06.2014, 10:37
Szaleństwo ;-)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl