29.06.2014, 10:46 | czytano: 5912

Nowotarska SAG: plan minimum to 6 firm i 50 miejsc pracy

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. - Nasze miasto jest miastem handlowym - przypomniał podczas spotkania dotyczącego realizowanej Strefy Aktywności Gospodarczej w Nowym Targu, burmistrz Marek Fryźlewicz.
Spotkanie zorganizowane było dla przedsiębiorców skupionych w Nowotarskiej Izbie Gospodarczej, Kongregacji Kupieckiej oraz Cechu Rzemiosł Różnych. Zaproszono także przedsiębiorców, którzy złożyli ankiety dla potencjalnych inwestorów.
- Samorząd przygotował wniosek o pozyskanie środków z UE na utworzenie strefy. Uznaliśmy, że posiadając teren, możemy spróbować. Nasze miasto jest miastem handlowym. Nie mieliśmy SAG. Postanowiliśmy wypełnić tę lukę - mówił burmistrz.

Strefa Aktywności Gospodarczej w Nowym Targu o powierzchni niespełna 12 ha będzie zlokalizowana we wschodniej części miasta, pomiędzy ul. Waksmundzką, a rzeką Dunajec, obok oczyszczalni ścieków. Teren strefy otaczają wały przeciwpowodziowe.

- Utworzenie SAG pozwoli przedsiębiorcom na lokalizację obiektów produkcyjnych, składów i magazynów oraz zabudowy usługowej. Mogą to być zakłady produkcyjne, przetwórcze, usługowe. Nie może to być działalność z zakresu turystyki, handlu, ale mogą tam się znajdować sklepy zakładowe - przybliżał profil działalności strefy Wojciech Watycha z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego UM.

Przypomniał, że niedopuszczalna jest realizacja przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, w szczególności na obszar Natura 2000. Dlatego odrzucono możliwość lokalizacji tam firm zajmujących się produkcją mas bitumicznych, betonu, działalnością związaną z odzyskiem i unieszkodliwianiem odpadów, punktów do zbierania oraz przeładunku odpadów, w tym złomu oraz instalacji, budynków i budowli związanych z chowem, hodowlą i ubojem zwierząt.

Zgodnie z założeniem - utworzenie SAG "ma na celu zapobieganie bezrobociu, uporządkowanie lokalizacji zakładów produkcyjnych na terenie miasta, minimalizację uciążliwości związanych z natężeniem ruchu w centrum miasta".

Samorząd liczy przede wszystkim na lokalnych przedsiębiorców. Pierwsze podejście nie należało do udanych. Na zaproszenie nikt nie zareagował. Odczekano więc kilka miesięcy i ponowiono zaproszenie dla przedsiębiorców. Jak mówi burmistrz Fryźlewicz - ankiety wypełniło siedem firm.
Nowotarska SAG jest stosunkowo mała. Według planów ma się znaleźć w niej miejsce dla minimum 6 przedsiębiorstw, które darzą 50 miejsc pracy.

Uzbrojenie terenów projektowanej Strefy planowane jest na IV kwartał br.

Podczas spotkania w UM - o planach włączenia nowotarskiej Strefy Aktywności Gospodarczej do Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Krakowie mówił Jacek Bielawski z Krakowskiego Parku Technologicznego. Jak wyjaśnił "procedura jeszcze potrwa".

Z kolei Arkadiusz Szymczyk i Izabela Smoleń mówili o możliwościach dofinansowania dla przedsiębiorców z Funduszy Europejskich. Nie mieli jednak dobrych wiadomości, bowiem jak przyznali dofinansowanie z programów na lata 2007-2013 w zasadzie się zakończyło, a nowa oś na lata 2014-2020 jeszcze nie została uruchomiona.

s/ zdj. Michał Adamowski
komentarze
heheczek04.07.2014, 04:03
Miny Panów ze zdjęcia nr 5 stanowią najlepszy komentarz...
Pracodawca01.07.2014, 08:32
ciekawe ile miejsc pracy zniknie z Nowego Targu kosztem "nowych"
SAG na razie interesuje urzędników coś ich więcej niz zainteresowanych
lepiej by było wesprzeć przedsiebiorców lokalnych skoncentrowanych np. na kombinacie czy przy Ludżmierskiej
utrzymanie istniejących miejsc pracy to jest wyzwanie trudniejsze od tworzenia nowych a mniej kosztowne wystarczy nie przeszkadzać i nie dokładać im nowych podatków patrz PSP
PO-PIS30.06.2014, 17:41
Jarmark przenieś na Stadion nowo wybudowany,
pytac30.06.2014, 12:29
a co znów robiła tam Pani Jadwiga?
Nie ślepy30.06.2014, 11:31
I całe to wielkie halo...bo może 50 ludzi znajdzie zatrudnienie ?! A jaki będzie koszt dla każdego mieszkańca w podatku całego tego przedsięwzięcia? Zwykły prowadzący działalność nie może wydębić żadnych pieniędzy na utworzenie dodatkowego miejsca pracy...bo zawsze brakuje!... a tu się nam funduje propagandę o 50 miejscach pracy ! Nowy Targ żył, gdy był miastem przemysłowo handlowym! Przemysł zniszczono nie dając nic w zamian.Turystyka nie istnieje, usługi nie istnieją...bo dla kogo? Handel...zarabiają obcy!...podobnie będzie z tą planowaną galerią...bo niby co swojego będą w niej sprzedawać nowotarżanie?
nowotarzanin.30.06.2014, 11:09
Niepołomicami kieruja ludzie z głowami i rozumem a Nowym Targiem kieruja ludzie bez myslenia bez rozumu i bez przemyslenia inwestycje ze głowa boli i dlatego Nopwy Targ u Ludzi jest stolica Podhalanskiej Wsi Dzieki Burmistrzowi i Radnym Nowego Targu DZIEKUJEMY :)
un30.06.2014, 10:52
Niepołomice dobry przykład, ale tam burmistrz nie siedział na d... tylko jeździł i załatwiał. Zainstalował w Niepołomicach wiele znanych marek. Nasz jak raz ułożył swe zacne cztery litery na stołku tak do tej pory siedzi. Siedzi i ceko. Bryksy przecież sam do niego przyszedł a on tylko papier podpisał, a jeszcze se kupił od Bryksego mieszkania nie wstając ze stołka. Kracik nie potrzebował do tego by rozwijać miasto jakiś SAG, na których ktoś zarabia ciężkie miliony i nie czekał 20 lat by zacząć coś robić
STAŚ29.06.2014, 21:40
Niepołomice, dobry przykład!!!Życzenie : burmistrz, czerpie wzorce z polityki gospodarczej tego miasta, i jest dobrze?!! Ale trzeba postawić na przemysł, najlepiej od zaraz!!!
Brawo ?29.06.2014, 21:35
Najlepiej aby , było, jak najwięcej zakładów produkcyjnych. Wtedy ludzie zarobią, i to muszą być godne, pieniądze, które potem wydadzą w galerii, która wyprowadzi pieniądze do rajów podatkowych. Miasto dalej zostanie biedne?!! Jak zrobić, aby było dobrze???
w temacie29.06.2014, 20:20
A szkoda, że tyko handlowym - kiedyś było tez produkcyjnym NZPS Podhale.
Kolo29.06.2014, 18:08
Na jarmaku handluje paru nowotarżan reszta to krakusy. Kupujących brak, bo Słowacy jadą do Krakowa do galerii i to ich trzeba zatrzymać w Nowym Targu ale nie jarmarcznym badziewiem. Burmistrzowi nic się już nie uda zdziałać. Nie może sobie poradzić z MZK, Nowy Targ jest zapyziały w sobotę nie można dojechać nigdzie do okolicznych miejscowości, ani w góry, była 12 w sobotę i niedzielę to zlikwidowali, autobusy jadą albo jeden po drugim np 12,6,9 a w sobotę żaden nie jedzie na szpital ani z powrotem kiedy ludzie chcą na cmentarz np. a tu o strefie będą gadać - no przed wyborami oczywiście to nawet cyrk obiecają.
A Ty ???29.06.2014, 17:13
Co jeszcze musi się stać żebyś otworzył oczy i coś z tym zrobił?

Możesz nic nie robić. Przecież to ciebie nie dotyczy.

Do czasu.

To nie rządzący zdrajcy będą spłacać bilion kredytów tylko Ty.

Prędzej czy później usłyszysz pukanie do drzwi.

Kto tam?

Komornik?
A TY ???29.06.2014, 17:12
Co jeszcze musi się stać żebyś otworzył oczy i coś z tym zrobił?

Możesz nic nie robić. Przecież to ciebie nie dotyczy.

Do czasu.

To nie rządzący zdrajcy będą spłacać bilion kredytów tylko Ty.

Prędzej czy później usłyszysz pukanie do drzwi.

Kto tam?

Komornik?
mieszkaniec Norwida29.06.2014, 16:33
@krajobrazowowiec 100% racji
krajobrazowiec29.06.2014, 15:41
Panie Watycha proponuję przeniesienie zakładu kamieniarskiego wybudowanego za cmentarzem przy Norwida na który UM wydał zgodę na teren SAG . Według mnie laika planowania urbanistyki przestrzennej lokalizacja pasuje jak w...d...d . Teren za cmentarzem przeznaczony był pod rekreację i budownictwo jednorodzinne , a wy co nie wiedzieliście że powstanie SAG i tego typu działalności należało lokalizować w strefie gospodarczej . Czy nie widzicie jak " tą budowlą upiększyliście teren Działu "?
stasek29.06.2014, 14:18
Pijak, widać że o jarmarku nie masz pojęcia. Drożyzna tam jest, ceny za dziady jak w sklepach sieciowych za markowe rzeczy. Na dodatek nowotarżan jest tam mniej niż Krakusów i innych przyjezdnych z całej małopolski.
kolarz29.06.2014, 14:03
szanowny Panie Burmistrzu we wspomnianej przez Pana lokalizacji tworzyć strefe handlową no to chyba tylko uranem bo przy tym smrodowisku nie wyobrażam sobie punktów handlowych z artykułami spożywczymi - już nasze miasto jest wystarczająco zasmrodzone a ilość ludzi chorujących na cancer wystarczająca więc prosze przemyśleć ten idiotyczny pomysł bo w przeciwnym razie SANEPID będzie miał pełne ręce roboty - już sąsiedztwo mleczarni z sortownią śmieci jest bardzo zastanawiające !!!!!!!!!! a tak na marginesie myśle że ktoś chce Panu podłożyć świnie forsując tą lokalizacje
[]29.06.2014, 13:57
Śmiech na sali, to powinno być zorganizowane już 20 lat temu. Teraz wszyscy nam uciekli, SuperSnow wybrało Niedzicę. Patrzmy na Niepołomice, tam jest burmistrz, u nas tylko proboszcz. Ile tam powstało inwestycji. U nas przespano najważniejszy okres, teraz Nowy Targ się cofa. Obiekty sportowe z których korzystano w skali ogólnopolskiej leżą (czytaj lodowisko), jarmark to drogi Bangladesz, "biedni kupcy" chcą średniowiecza chcąc blokować duże inwestycje handlowe które są przyszłością, przemysł skutecznie ukrócono.
Pijak29.06.2014, 13:37
Gdzie będzie jarmark ? Pewno zostanie całkiem zlikwidowany ? te obiecane zatrudnienie 50 osób to pikuś na bezrobocie pójdzie ponad Tysiąc osób bezrobotnych w naszym mieście wzrośnie do ponad 25 Procent bo tylu mieszkańców jest już bez pracy burmistrz Fryźlewicz o nich całkiem zapomniał tylko ta strefa SAG Siedzi mu w Głowie a Fuj
NOWY TARG201429.06.2014, 13:32
o wybory ida Burmistrz sie obudził z Rada ale za pozno Lenie z UM.
teraz se przypomnieliscie ze UE daje kase? nie potraficie z tego skorzystac dlatego miasto jest zacofane tyle lat zmarnowanych Dzieki Wam z UM Nowy Targ.
haha29.06.2014, 13:14
Rura się obudził, szanowni państwo.Niech se ura da już spokój. Niezły biznes nam szykuje. Wyszło mi , że jedno przedsiębiorstwo będzie na dwóch hektarach i na tych dwóch hektarach bedzie pracować ok 9 ludzi. Pytanie brzmi, kto na tym ma zarobić?
niech rura podatki obniży - to wystarczy
tt29.06.2014, 11:33
Dla kogo to spotkanie? Frekwencja zerowa
PiotrK29.06.2014, 11:27
Przynajmniej 20 lat opóźnienia ,ale cóż było ważniejsze np remont parku.
......29.06.2014, 11:14
widzę po zainteresowaniu, że pora na zmiany.
im szybciej tym lepiej.
BŁAZENADA i tyle.
czy naprawdę nie macie pomysłów?
czytając nawet te wypowiedzi, tu na P24 w niektórych przypadkach pomysły są dobre nawet dobrze trafione.
jeśli się wypaliliście to zrezygnujcie, nie brnijcie głębiej.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl