25.09.2014, 23:07 | czytano: 1890

Jubileuszowa Edycja Projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”

Gimnazjum nr. 1 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Rabce Zdroju oraz Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Waksmundzie jako szkoły podejmujące działania na rzecz bezpieczeństwa otrzymały specjalne certyfikaty. Wyróżnienia wręczyli Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Mariusz Dąbek oraz Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski.
Uroczystość odbyła się w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Uczestniczyli w niej m.in. Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa Bogdan Klimek, mł. insp. w st. spocz. Mieczysław Stręk - były Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Krakowie, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Na Rzecz Rozwoju” Ewa Bielecka, przedstawiciele Politechniki Krakowskiej: z Centrum Pedagogiki i Psychologii dr Klaudia Węc, z Instytutu Projektowania Urbanistycznego dr Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciele szkół oraz Policji z miast i powiatów województwa małopolskiego.
Podczas uroczystości zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć specjalnie przygotowaną na tę okoliczność prezentację zawierającą dokonania w ramach Projektu.

Wręczanie certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” miało charakter jubileuszowy – w tym roku była to już X Edycja Projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa.

- Podczas uroczystości byli z nami przedstawiciele Zespołu Szkół w Sobolowie, którzy odebrali przedłużenie ważności Certyfikatu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” z rąk Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Uczniów tej szkoły mieliśmy przyjemność podziwiać zarówno w występie Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej w Sobolowie pod dyrekcją kapelmistrza Justyny Chmielek, jak i zobaczyć indywidualne osiągnięcia absolwentki Katarzyny Klebert - informuje podkom. Roman Wolski z nowotarskiej KPP.

Po uroczystości szkoły zostały zaproszone do udziału w przygotowanych pokazach Policji m.in. sprzętu policyjnego i technik stosowanych przez funkcjonariuszy w codziennej służbie, a także zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji samolotów w muzeum.
Projekt Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa został wdrożony w Małopolsce w 2004 roku - na gruncie doświadczeń Policji holenderskiej. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest budowanie lokalnych środowisk, które chcą pracować na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz poczucia bezpieczeństwa. Idea projektu polega na uczeniu współodpowiedzialności za bezpieczeństwo osobiste, lokalne i społeczne. To edukacja prawna i uczenie właściwych postaw i zachowań od najmłodszych lat. To także próba aktywizowania młodzieży do działań na rzecz innych. W projekcie „każdy coś z siebie daje – każdy określa swój zakres kompetencyjny i zobowiązuje się do realizacji konkretnych przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa szkoły”.

Wybór szkół jako obszaru realizacji pomysłu wynikał ze skali różnych negatywnych zjawisk z jakimi 10 lat temu borykały się szkoły. Początkowo głównymi identyfikowanymi zagrożeniami były przemoc rówieśnicza oraz szeroko pojmowana przestępczość i demoralizacja dzieci i młodzieży na terenie gimnazjów w Małopolsce. Z czasem formułę rozszerzono na wszystkie poziomy edukacyjne tj. od szkoły podstawowej po wyższe uczelnie. Od samego początku projekt cieszy się dużym zainteresowaniem oraz wsparciem ze strony władz oświatowych – Kuratorium Oświaty, lokalnego samorządu ale przede wszystkim samych szkół.

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu
Może Cię zainteresować
komentarze
baciok@25.09.2014, 23:16
Kolejny propagandowy pic
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl