30.09.2014, 08:42 | czytano: 2697

30 milionów złotych dla mieszkańców na ocieplenie, wymianę pieców i solary? Rabka-Zdrój poszuka pieniędzy w Unii Europejskiej

Burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło poinformowała, że uzdrowisko ma szansę stać się liderem projektu i ubiegać się o potężne środki z Unii Europejskiej dla mieszkańców na termoizolację, wymianę pieców węglowych na ekologiczne i kolektory słoneczne. Wszystko ma służyć poprawie jakości powietrza.
Z projektu mogłoby skorzystać ok. trzech tysięcy gospodarstw indywidualnych w Rabce-Zdroju, a jego wartość szacowana jest na ok. 30 mln zł. Realizacja projektu jest przewidywana na lata 2016-2019. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy miastu uda się pozyskać dofinansowanie, nie mniej jednak Rabka-Zdrój, jak zadeklarowała burmistrz, rozpoczyna przygotowania do udziału w projekcie. W listopadzie do mieszkańców uzdrowiska mają trafić ankiety, w których pojawią się szczegółowe pytania dotyczące m.in. posiadanych przez mieszkańców systemów ogrzewania oraz o zainteresowanie przystąpieniem do projektu.
Rabka-Zdrój, podobnie jak inne miejscowości w regionie, ma problem z czystością powietrza. Jego stan nie jest najlepszy z powodu dużej liczby pieców węglowych w których spalany jest niskiej jakości węgiel i śmieci m.in. sztuczne tworzywa.

r/
komentarze
Rabiczka02.10.2014, 21:12
Jeżeli będą, to sukces. Zobaczymy. Gdyby w ofercie były baterie fotowoltaiczne - darmowy prąd, byłoby jeszcze lepiej, ale wątpię - droga sprawa.
osioł30.09.2014, 20:58
przypomina to sytuacje gdy biedny domaga sie pieniedzy na mydło zeby nie smierdział tak i my zamiast gospodarowac krajem tylko na zebry
Leonida32330.09.2014, 13:11
w krościeńskim skansenie też by się to przydało ale dyrektor skansenu jest z epoki kamienia łupanego i nici z tego
obiektywna stąd30.09.2014, 12:22
Zróbmy wybory co roku, będzie się działo, aż się władza spoci. Nawiasem, okoliczne gminy dawno się tym zajęły, u nas była nieudolna, droga próba, ale teraz jak z tytułów prasowych powieje optymizmem, to następne cztery latka można będzie odetchnąć.
solarek30.09.2014, 12:12
@Piernik - dziwne, bo mieszkam na Podhalu i mam solary od lutego. Póki co dwa razy paliłem w centralnym, aby dogrzać wodę. Widać, że nie masz solarów lub masz je zainstalowane po złej stronie dachu - północ ;)
solarek30.09.2014, 11:59
@zdzichnt - 4 tys to i tak drogo. 6 gmin koło Rabki (ale bez niej) już skończyło program, gdzie płaciło się od 2 do 3tys. (od 2 do 4 kolektorów, maks 400 litrów wody). A teraz jest jeszcze dodatkowo z oszczędności robione ponad 1100 instalacji.
Piernik30.09.2014, 11:15
@zdzichnt
Solary na Podhalu nie mają sensu bo woda nie ma kiedy się nagrzac. W dodatku to stara technologia której na zachodzie się już nie stosuje. Świat poszedł w ogniwa fotowoltaiczne a nie w rurki z wodą bo są bardziej opłacalne. Gmina dokłada do solarów przez wybory a nie dla dobra mieszkańców.
zdzichnt30.09.2014, 09:06
I jeszcze jedno, bo jak sobie pomyślę to mnie krew zalewa!
N a terenie Gminy Nowy Targ realizuje sie właśnie projekt montażu solarów. Jak się zorientowałem, to do każdego solaru(zestaw na rodzinę około 5 osób) właściciel posesji dopłaca tylko około 4 tys. złotych, a resztę załatwia Gmina. W nowym Targu były propozycje, ale po przekalkulowaniu kosztów, taniej było zrobić to we własnym zakresie.Widać że włodarze okolicznych gmin mają większe j...a niż urzędnicy w Nowym Targu.
zdzichnt30.09.2014, 08:53
A w Nowym Targu trwa batalia anty-Marek i jak się kopciło z kominów, tak na pewno będzie się jeszcze wiele lat kopciło. Urzędników coraz więcej, a nie ma kto się zająć sprawą solarów. Rabka potrafi, Gminy potrafią, a w Nowym Targu wieczna niemoc. Może urzędników zatrudniać na kadencje jak naszych radnych? Może wreszcie skróciły by się przerwy na kawę i odwalanie fuszerki w myśl starej pokomunistycznej metodzie:"czy się stoi czy się leży....
Panowie przemyślcie to sobie!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl