01.10.2014, 08:44 | czytano: 3077

Centrum Kultury Słowackiej otwarte

krempachy.espisz.pl
W Nowej Białej odbyła się uroczystość otwarcia Centrum Kultury Słowackiej.
Centrum poświęcił ks. Tadeusz Korczak. Jak informuje spiski portal krempachy.espisz.pl, centrum ma służyć Towarzystwu Słowaków w Polsce i mieszkańcom Spisza. Do wykorzystania jest duża sala widowiskowo rozrywkowa, część gastronomiczna, sala konferencyjna z pełnym wyposażeniem audiowizualnym, sala wystawowa, biblioteka ze stanowiskami komputerowymi i internetem oraz 17 pokoi noclegowych.
Obiekt powstał ze środków Ministra Administracji i Spraw Wewnętrznych, Urzędu ds. Słowaków Żyjących za Granicą, Funduszy Unijnych Euroregionu Tatry oraz Towarzystwa Słowaków w Polsce.

Otwarcie centrum było częścią XIII Zjazdu Delegatów Towarzystwa Słowaków w Polsce, podczas którego wybrano nowe władze organizacji. Prezesem pozostał prof. Józef Ciongwa, a sekretarzem generalnym dr Ludomir Molitoris.

oprac. r/ źródło: krempachy.espisz.pl
komentarze
Nik11.10.2014, 21:59
Trudno polemizować z kimś, kto używając ksywy Polak z dziada pradziada nie rozumie słów pisanych w jego języku ojczystym. Twierdzi, iż to jego sąsiedzi, których brzydko nazywa pseudosłowakami, mogą nie rozumieć celowego stosowania malej i dużej litery w pisowni nazw własnych w języku polskim. Być może uważa, iż pisanie słowak, niemiec z małej litery jest wyrazem sprawiedliwości dziejowej i pogardy do tych nacji w związku z przytoczonymi z przeszłości. Pytam zatem a co z nazwą własną Polacy, którą w wypowiedzi z 6 października 2014 r. z godz. 09.43 użył dwukrotnie, w piątym i ostatnim wersie swej wypowiedzi, oczywiście z małej litery. Czy Polak z dziada pradziada również Polakami gardzi? Informuję go zatem uprzejmie, iż rzeczownik Polak, Polacy, piszemy z dużej litery ponieważ jest to nazwa własna, podobnie winno się pisać nazwy innych narodów. Słowa pisane są przecież przejawem kultury osobistej, czy nie?
U Polaka z dziada pradziada nie podoba mi się jego mowa nienawiści i przypisywanie żyjącym w Polsce Słowakom odpowiedzialności za zdarzenia, z którymi ci nie mieli nic wspólnego. Napisałem to w trochę bardziej skomplikowany sposób, szkoda, iż Polak z dziada pradziada tego nie pojął.
Wracając jednak do meritum sprawy, informuję, iż to, że Słowacy żyjący w Polsce wybudowali dom w Nowej Białej, nie ma nic wspólnego z wydarzeniami sprzed 75 laty, gdyż jest to już odległa historia i nie należy jej przy okazji przeinaczać. Nie wytykam bowiem Polakowi z dziada pradziada najazdu Ludowego Wojska Polskiego (z innymi sojuszniczymi armiami) na CSR w 1968, czy współdziałanie z Hitlerem Józefa Becka i innych polskich pułkowników w 1938 r., przy zajmowaniu Czechosłowacji.
Polak z dziada pradziada07.10.2014, 21:54
Nik upisałeś się aż ciężko czytać te wypociny ale się poświęciłem. Nie mogłem pozostać obojętny na te bzdury. Wiem, że pseudosłowacy mogą nie rozumieć celowego stosowania malej i dużej litery bo /.../
Mieszkańcy Spisz i Orawy oczywiście jak każdy Polak bronili swojej Ojczyzny 1939r. przed hitlerowcami i słowakami, którzy razem z nimi od południa atakowali Polskę, a potem dumnie urządzani defilady np.w Zakopanem poczytaj np. biuletyn IPN o słowakach "Przyjaciele wermachtu" wszystkim gorąco polecam.
Trzeciej i ostatniej części twojego komentarza w ogóle nie rozumiem, czytasz między wierszami, fantazjujesz, chcesz być dowcipny ale ci nie wychodzi. Myślę, że co bierzesz ale proszę przestań, chyba jaką miksturę w "Źivocie" wczytałeś.
Jak ci się coś w Polakach i Polsce nie podoba to /... ahoj!

Proszę nie używać obraźliwych określeń wobec innych komentatorów. Moderator.
Nik07.10.2014, 17:42
Być może polemika z osobą używającą w jego mniemaniu dumnego pseudonimu Polak z dziada pradziada mogła by być całkiem interesująca, gdyby nie kilka faktów, które go w sposób jednoznaczny dyskwalifikują.
Pierwszym jest fakt, iż wciągając do dyskusji swoją dumę narodową nie grzeszy znajomością polskiej ortografii. Otóż nazwy własne Polacy, Niemcy, Słowacy pisze się w języku z dużej litery.
Drugim, iż pomawia swoich spiskich sąsiadów o czyny, z którymi ci nigdy nic nie mieli wspólnego. Nikt z obecnych mieszkańców Spisza i Orawy narodowości słowackiej nie mógł atakować Polskę w 1939 r. , gdyż nikt z nich nie służył wówczas w Armii Słowackiej. W sierpniu 1938 r., w ramach ogłoszonej mobilizacji, mieszkańcy Spisa i Orawy narodowości słowackiej trafili jako obywatele polscy do Wojska Polskiego i rzeczywiście Polskę bronili. Nie mogli zatem zaatakować żadnej polskiej miejscowości. Około 600 zmobilizowanych osób narodowości słowackiej ze Spisza i Orawy trafiło w kampanii wrześniowej w 1939 r. do niemieckich obozów jenieckich, z których zwolnieni zostali po interwencji ówczesnych słowackich urzędów. To, że nie podoba się to Polakowi z dziada pradziada, nie zmienia tego faktu, i to pomimo tego, że aż nóż mu się sam otwiera w kieszeni. Jak śmieli bronić jego ojczyzny. To jest dopiero podziękowanie po latach!
Po trzecie: Polak z dziada pradziada jest zapewne prawnikiem wysokich lotów, skoro nawołuje do karania według narodowości. Oby tylko nie zawiódł coś w rodzaju polskiego szariatu! Mało to chrześcijańskie i europejskie. Jako ekolog bardzo się też obawiam, aby Polak z dziada pradziada nie wkroczył do ZOO, bo skutki mogą być opłakane. A co jak zauważy, iż małpki lubią plunąć tu i ówdzie! A co jak ich zachowanie zinterpretuje, iż plują na polską ziemię, na ziemię Państwa Polskiego! Aż strach pomyśleć?
Kończąc, muszę jeszcze wyznać, iż nigdy nie widziałem plującego Słowaka, który ? jak donosi znawca przedmiotu ? pluje na dodatek za pieniądze Państwa Polskiego? Nie napisał też, czy robią tak również urocze Słowaczki ?, było by może trochę ciekawiej. Tego, iż tak robią jego rodacy, wyjaśniać nie musi. O tym wiemy wystarczająco wiele i jest nam rzeczywiście wstyd.
Polak z dziada pradziada06.10.2014, 09:43
Do ABC i do wszystkich innych zwłaszcza pseudosłowaków
Większego kłamstwa nikt tu chyba nie napisał:"słowacy bronili Polskę przed niemcami". Nóż się w kieszeni sam otwiera na tych lizusów hitlerowskich i sprzedawczyków, którzy chwalili się i byli dumni, że u boku niemców mogli Polskę zniewolić. Samodzielnie atakowali niektóre miejscowości jak np. Czorsztyn. A za swoja walkę z polakami od nięmców otrzymali odznaczenia i nagrody, oraz ziemie spiskie i orawskie.
Wstyd i hańba.
Nie pisałem nic o gruntach więc nie wiem skąd te wywody na temat prawa budowlanego. Prawo powinno być takie aby osoby zakłamujące historię karć zwłaszcza narodowości dawnego wroga i agresor. Otrzymujecie pieniądze od państwa polskiego i na to państwo polskie i polaków plujecie - niech każdy sam to oceni...
ABC04.10.2014, 23:24
Niektóre wasze wpisy są wręcz żenujące, w szczególności domniemanego Polaka z dziada pradziada. Po pierwsze: nie wie on, iż mieszkający w Polsce Słowacy nigdy nikogo nie najeżdżali, a w 1939 r. służyli w Polskiej Armii i ówczesną Polskę bronili przed własnymi rodakami i oczywiście Niemcami. Po drugie: obowiązujące w Polsce prawo budowlane nie pozwala budować na cudzym gruncie! Skoro więc Słowacy w Nowej Białej wybudowali Centrum Kultury, to przed uzyskaniem pozwolenia na budowę musieli ten grunt nabyć. Nie spotkałem się jeszcze, aby mógł ktoś to zrobić za pieniądze sąsiada, zapewne byli u notariusza, grunt kupili i zapłacili za działkę. Uczciwość nakazuje, ta polska i chrześcijańska, uszanować działania zgodne z prawem. Czy nie tak powinno być w Polsce?
Polak z dziada pradziada04.10.2014, 08:58
Gdzieś zaginął jeden z moich komentarzy?

Stawiam na to, że powodem były wulgaryzmy. Moderator.
horal spiski03.10.2014, 09:42
Słowacy w Polsce ? tylko w horej wyobraźni ? Podatki od tych kilkudziesięciu osób to śmieszny argument, bo płacą też inni na swoje drogi, lekarza, nauczyciela ? milionów dotacji nie dostają ! Polskie towarzystwo ? proszę wskazać ? począwszy od Związku Podhalan, ze składek członków się utrzymuje i żebracki po sponsorach?. Za to mniejszości żyją w dostatku i PO królewsku, taka prawda!
Dość tego !!!
I tak ten dom się Powali, bo nie można na kłamstwie budować:
- górale Słowaccy w Polsce- chyba polscy górale na |Słowacji o których POlska władza dawno milczy!
-słowacka kultura w Polsce, chyba w zakamarkach urzędniczych gabinetów!
- kultywowanie swojej odrębności, tradycji, tożsamości i dziedzictwa kulturowego, aby mniejszość nie czuła się wykluczona i wyobcowana ? Dobry Postulat! Też bym się czuł głupio i Potrzebował wsparcia kultywując obca kulturę i język!
- na Polskim Spiszu w prawie wszystkich wsiach kultywuje się autentyczny folklor i kulturę ludową, ale jak stwierdziła poprzednia pani Vassariova ? to kultura polska a członkowie towarzystw rzekomych Słowaków nieoficjalnie między sobą mówią po polsku?.
A pies wam m***dę lizał i tak na fałszu nic nie zbudujecie! Co najwyżej kopać będą po was i opisywać jak ten bumerang te nowobelskie mamuty!! Bo choćby jak POprawnie kiwająca głowami władza was hołubiła to i tak jak lenińską idelogię ślak trafił tak wszystko co rzekomo słowackie na Spiszu zniknie PO wsje ciasy!!
ABC03.10.2014, 01:51
Do myślących:
No cóż, niektóre komentarze są niezmiernie zjadliwe (juhas, aberracja, Polak z dziada pradziada), wręcz paskudne (Marek, Polka) a szkoda. Świadczą o braku szerszych horyzontów, jakby historia nie miała i tej drugiej strony. Czy oskarżaniu Słowaków o niecne czyny nie towarzyszy przemilczanie mało sławnych eskapad polskiej armii w 1938 roku? Czy nie było to również wówczas gdy Hitler najeżdżał Czechosłowację? Czy pochwalanie mordów na Słowakach dokonanych przez ?Ognia? nie jest mową nienawiści? Pokazuje to nienajlepszy obraz lokalnej polskiej społeczności, pełen nienawiści i niezrozumienia tak cennej inicjatywy spiskich Słowaków, uwieńczonej na dodatek sukcesem. Wybudowali, i już im zazdrościmy, bo podobno za nasze? Jakby Słowacy żyjący w Polsce i inne mniejszości nie płacili w Polsce podatków? Skoro też je płacą, i tu od wieków żyją, to przecież jest to również ich dom, oni są tutejszymi współmieszkańcami tej ziemi. Warto o tym pamiętać. A co się tyczy inicjatywy, to warto pogratulować. Ma towarzystwo słowackie najwidoczniej dobre kierownictwo, godne uznania. Nie spotkałem się z informacją, aby jakiekolwiek inne stowarzyszenie na Spiszu wzniosło tak wspaniały obiekt. Brawo Słowacy.
niedziycon02.10.2014, 23:23
brawo dla tych co się przyczynili dla tej inwestycji - biylanie tak trzymać.
Polka02.10.2014, 13:19
Co to się dzieje na tym świecie żeby w Polsce budowali Słowakom budynki i to do tego za polskie pieniądze ? Jacy z nich Słowacy? A jak tak taki jest dobrobyt na Słowacji to droga otwarta...a nie tu zamęt na Polskiej ziemi wprowadzać!!!!
Marek02.10.2014, 09:52
powinni jeszcze zbudować pomnik Hlinkowej Gardy i księdza Tisu... Józef Kuraś wróć bo znów jesteś potrzebny !
Polok na Śpisu z dziadka praprardziadka02.10.2014, 08:23
@słowak z dziada pradziada
A kto was polonizował przed 1918 - kiedy wszyscy gadali na Spiszu po polsku ? Życie sobie w tej swojej schizofremii.....Wiekszość ludzi 90 % na Spiszu już się wyleczyło - tych co to jeszcze slovenćina łygoto fnet o głupocie zbocom!
MN slovenska to nie jest problem na Spiszu.... Problemem są ci co z tego żyją i doją wszystkie cycki, ale to i tak margines, choć trza na niego robić....
Juhas mo racje, ten margines chytry na piniondze tam niesie dzie wiater zaduje, roz katolicy, to zas luterany, jak nie Niemiec to Słowiok albo Rusnok - ten margines Polski mo taką wadę w DNA, że choć POlski to na Polsce wse d*** wystawio... Hańba! Wstyd!
słowak z dziada pradziada02.10.2014, 00:15
Z całym szacunkiem, ale jesteśmy u siebie. Ludność polska jest głównie napływowa i to dopiero z fali po 1945. Góralska kultura ma słowacko-wołoskie korzenie. Powiedziałem już - nikt nie chce zmiany granic (to nierealne), ale nie pozwolimy się obrażać i zakłamywać historii naszej ziemi. Pozdrawiam myślących, przyjaźnie nastawionych sąsiadów.

P.S. Polak z dziada pradziada lepiej naucz się języka polskiego, robisz błędy.
Polak z dziada pradziada01.10.2014, 23:14
Pamiętamy jak w raz z niemieckim okupantem najechaliście Polskę 1939r. pamiętamy ten żywił słowacki i tą prawdę historyczną. Za nasze pieniądze budują sobie na naszej ziemi budynki, dobrze że pomników sobie nie stawiają. Uczciwość nakazała by: morda w kubeł, podkulić ogon, przeprosić, a jak się nie podoba won - wszak granica nie daleko
aberracja01.10.2014, 23:04
POlscy urzędnicy to uczynili, więc dajmy spokój ps. Słowakom. Niech se żyją na marginesie POlski, a nawet na orbicie słowackiego miesiącka. Matka natura, DNA i czas robi swoje..... Jeszcze 15-20 lat i PO ps Problemie ... Szkoda tylko marnotrawienia pieniędzy... Ale budynek można będzie niebawem przeznaczyć ku POżytkowi publicznemu - na Do SPOkojnej Staraści !
juhas01.10.2014, 21:52
Przed tym domem brakuje chrzcielnicy jako symbol przechrztów. A w latach 60-tych minionego wieku księdza w kościele nożem zadźgali, bo był Polakiem. To jest jedna z historii tej mniejszości.............
Skała01.10.2014, 21:34
Ciekaw jestem niezmiernie, czy Polacy mieszkający na Słowacji otaczani są podobną opieką ze strony Ministra Administracji i Spraw Wewnętrznych... Coś mi się nie wydaje.
słowak z dziada pradziada01.10.2014, 20:50
Gdyby nie polityka polonizacji, byłoby nas znacznie więcej w tych wszystkich spisach. Podobnie na terenach powiatu nowosądeckiego, ludność słowackiego pochodzenia sięga pod sam Nowy Sącz, mieszając się tu i ówdzie z Łemkami. Granice są jakie są i nikt nie zamierza ich zmieniać, chodzi tylko o uczciwość historyczną i pamięć. Oby więcej takich inicjatyw.
xyz01.10.2014, 20:30
mądremu w kwestii narodowości (i nie tylko) nie trzeba nic tłumaczyć a głupi i tak nie zrozumie
Baca01.10.2014, 20:07
Bracia Węgrzy wracajcie bo Polak Węgier dwa bratanki.
Michael01.10.2014, 18:44
w 2012 r (spis ludności) na Spiszu, Orawie zadeklarowało narodowość słowacką 1400 osób co daje 4.6 % ludności Spisza i Orawy. Ludność Spisza i Orawy podana jest na 34 000 mieszkańców!
"Żywioł słowacki obecny jest na tych ziemiach od stuleci...ale domagamy się respektowania prawdy historycznej i uhonorowania naszych tradycji i zasług..... co tu komentować" ?
a.. do 1 (jednego) egzemplarza "Ziwota" - Polska - czyli podatnicy, czyli my- dopłaca 3 zł......
świrek01.10.2014, 16:33
Bracia Słowacy,czujcie się jak u siebie w domu!
Marek01.10.2014, 16:32
historycznie to tereny Orawy i Spiszu należały do Królestwa Węgier... A Słowacy to pamiątka pi czaszach wielkiego Madziarska xD Jakież to tradycje i zasługi co ?? Może wbicie nam noża w plecy i walka razem z Niemcami przeciwko nam ??
słowak z dziada pradziada01.10.2014, 15:07
Brawo! Może niektórym otworzą się oczy i zobaczą, że nasz region to nie tylko polska kultura (która de facto miała najmniejszy wpływ na kształtowanie tradycji Podhala, Spisza i Orawy), ale także szereg innych. Żywioł słowacki obecny jest na tych ziemiach od stuleci. Nie negujemy przynależności państwowej tych ziem, ale domagamy się respektowania prawdy historycznej i uhonorowania naszych tradycji i zasług. Dziękujemy władzom polskim za krok umacniający dobrosąsiedzkie stosunki.
Baca01.10.2014, 14:10
Żart??????????????????????????
Zobacz pełną wersję podhale24.pl