14.10.2014, 21:39 | czytano: 3027

Na Pęksowym Brzysku odsłonięto tablicę poświęconą Helenie Dłuskiej (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
„Kochając Tatry, stała się nieomal miłości tej symbolem”. Te słowa znalazły się na tablicy autorstwa Stanisława Berbeki, poświęconej Helenie Dłuskiej, która odsłonięta została na Pęksowym Brzysku w Zakopanem.
Inicjatorką powstania tablicy była Ewa Wójcik-Wichrowska z Łodzi, dokumentalistka dziejów Bronisławy i Kazimierza Dłuskich. Fundusze na jej powstanie zapewniło Muzeum Tatrzańskie z ubiegłorocznej Kwesty Zaduszkowej.
Bronisław i Kazimierz Dłuscy byli założycielami słynnego Sanatorium Dłuskich (obecnie WDW) w Kościelisku. Ich córka, Helena, zapisała się w historii Zakopanego jako taterniczka - dokonała pierwszego letniego wejścia na Świstowy Róg (2112 m) w Tatrach Słowackich, wytyczyła również nowe szlaki na Rówienkową Turnię (2272 m) i Graniastą Turnię (2261 m).

13 października 1909 roku, podczas wspinaczki w górach uległa wypadkowi, który przekreślił jej dalszą karierę taternicką. Z górami pozostała jednak związana, w Kościelisku odwiedziła ją na przykład siostra matki, Maria Skłodowska - Curie.

rkw/zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl