13.11.2014, 00:53 | czytano: 6400

Kandydaci na burmistrza Nowego Targu spotkali się na "debacie gospodarczej" (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Na spotkanie do Euroregionu Tatry - całą szóstkę kandydatów na stanowisko burmistrza - zaprosiła Nowotarska Izba Gospodarcza oraz Kongregacja Kupiecka. Według zapowiedzi miał to być "panel gospodarczy". Jeśli ktoś liczył, że usłyszy rzeczowe odpowiedzi na ważne i ciekawe pytania przygotowane przez organizatorów - to się rozczarował. I nie była to wina kandydatów.
Sześciu pretendentom do fotela burmistrza zadano pytania o kierunek rozwoju przedsiębiorczości, współpracę z samorządami gospodarczymi, sposoby zapobiegania bezrobociu w warunkach lokalnych, zagospodarowania Gorców, promowania produktów regionalnych, możliwości rozwoju turystyki w mieście, czy o partnerstwo publiczno-prywatne. Proszono o ocenę sytuacji gospodarczej Nowego Targu, o przedstawienie pomysłów na poprawę warunków funkcjonowania małych przedsiębiorstw. Był temat podatków lokalnych, stref gospodarczych i wreszcie "stosunek do Strefy Płatnego Parkowania".
Pomysł zdyscyplinowania mówców, czyli wyznaczenie im minuty na odpowiedź nie był najszczęśliwszy. Prowadzący zachowywali się jak gdyby w ogóle nie słuchali tego co mówią goście i wpatrzeni w zegar czekają, by uderzyć w mały dzwon - co było sygnałem, że "czas minął".

Przerywano wypowiedzi w pół słowa, często wręcz w najlepszym momencie. Bo jak inaczej nazwać sytuację, gdy jeden z kandydatów mówi - "prostym i skutecznym sposobem na wykreowanie nowych miejsc pracy jest".. Tu słychać dzwonek i prowadzący debatę mówi "dziękuję, teraz następny kandydat". Po chwili drugi kandydat zaczyna mówić o Nowotarskiej Karcie Turysty, ale nie udało mu się dokończyć - czego by ona dotyczyła, jakie warunki oferowała posiadaczowi i co dobrego dałoby to miastu. Kolejny zdążył powiedzieć, że warunkiem sine qua non do rozwoju Nowego Targu jest modernizacja "zakopianki", a następny rozpoczął analizę sytuacji mówiąc, że "młodzi nowotarżanie wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy. Dawniej jeszcze przysyłali tu pieniądze i jakoś się to kręciło, ale teraz ściągają do siebie rodziny, co sprawia że miastu zabrakło tej zewnętrznej siły napędowej". O swoim pomyśle na odwrócenie tej tendencji nie zdążył powiedzieć.

Inna sprawa, że sama publiczność kilka razy domagała się, by mówiący przerwał wypowiedź. Ani to grzeczne, ani sensowne - jeśli założymy, że panelowi przysłuchiwali się ci, którzy chcieli poznać odpowiedzi, a nie tylko przyjść i popatrzeć sobie na startujących w wyborach samorządowych.

Efekt jest taki, że debata która zapowiadała się jako rzeczowa przerodziła się w rzucane szybko hasła, jakie można przeczytać na ulotkach kandydatów, a używane z konieczności skróty myślowe mogły być w odbiorze bardzo mylące.

Jeden z kandydatów zaproponował pomoc małym firmom w postaci doradztwa podatkowego, bo jak mówił "nie wszystkich przedsiębiorców stać na profesjonalną obsługę prawną". Nie dowiemy się, czy ten pomysł to przemyślana koncepcja. Wszak takie "darmowe doradztwo" to nic innego jak wpędzenie w kłopoty i pozbawienie klientów wszystkich tych, których działalność gospodarcza polega właśnie na prowadzeniu biur podatkowych.
Mówiono o ulgach dla przedsiębiorców, o konieczności sprowadzaniu firm do SAG, o tworzeniu "marki Nowego Targu", konsolidacji wszystkich rzemieślników, zróżnicowaniu stawek podatku od nieruchomości, stworzeniu przyjaznych warunków dla inwestycji. Padła propozycja powrotu do istniejącej przed laty, za czasów burmistrza Józefa Ramsa - Społecznej Rady Gospodarczej. Niestety wszystko to opisano tylko w formie sloganów, bez wyjaśnienia - w jakim celu, jak, kiedy. Uczestnicy debaty ratowali się odsyłaniem zainteresowanych do swoich programów wyborczych.

Kandydaci byli uprzejmi dla organizatorów. Gdy na zakończenie poproszono ich o podsumowanie debaty - zgodnie podziękowali za możliwość spotkania. Jak mówił Paweł Liszka "przynajmniej można było porozmawiać". Grzegorz Watycha użył słowa "maraton", bo jak mówił "tempo było duże, a czasu mało". Norbert Rapacki podkreślił, że jest "za każdą formą debaty z udziałem mieszkańców". Gabriel Samolej prosił, by w przyszłości organizować tego typu spotkania wcześniej. Najbardziej sceptyczny był Marek Fryźlewicz. Zastanawiał się, czy przysłuchujący się panelowi mieszkańcy "będą teraz mądrzejsi". - Pełen "Wersal", ale brakowało tu ikry i zorganizowano tę debatę o dwa tygodnie za późno. Dziękuję, że państwo przyszliście. Ja bym chyba nie przyszedł - dodał. Jolanta Bakalarz też uznała, że na tak poważne tematy warto było porozmawiać wcześniej. Wyraziła nadzieję, że tego spotkania z przedsiębiorcami będą się odbywały cyklicznie.

Sabina Palka, zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
komentarze
realistyczna17.11.2014, 04:00
watycha na burmistrza bo wypadl najepiej i ma jeszcze troche klasy , liszka i fryzlewicz juz pokazali ze zmarnowali juz swoj czas
Od ognia, wojny i Watychy chroń nas Panie14.11.2014, 11:59
Oj, władek ,jak Watycha ma takich " mądrych" doradców jak Zapiórkowski, Tarnowski czy Rajski Andrzej to ja cię kręcę. Za cztery lata w mieście będzie ruina i to nie tylko gospodarcza.
władek I14.11.2014, 11:15
Spacerując po Nowm Targu widzisz pięknie odnowioiny rynek,park,
ładne obiekty sportowe (oprócz lodowiska),piękne ronda....
Przechadzasz się po estetycznie zrobionych chodnikach,czasem jedziesz
przez nowy most na Dunajcu , podziwiasz panoramę Tatr i wydaje ci się
że mieszkasz we wspaniale zarządzanym mieście...
Nie miej złudzeń,że rozwój miasta jest zasługą władz miejskich.Jest przede wszystkim zasługą nas wszystkich ,mieszkańcow ,podatników.
Ale musisz też wiedzieć, że złe perspektywy miast i ich upadek gospodarczy może być zasługą błędów rządzących.
Mam mocne przekonanie,że ta przypadłość słabego rządzenia dopadła
nasze miasto.Błedem było np. to,że władze miasta za bardzo dbały
o rozwój w N.Targu wielkich sieci handlowych,co spowodowało upadek
ogromnej ilości małych sklepów i liwidację lub zubożenie drobnej wytwórczości w naszym mieście .Należało najpierw rozwijać w naszym
niedużym przecież N. Targu sektor produkcyjny i usługowy,tj.sprzyjać inwestorom budującym fabryki ,zakłady wytwórcze...,a dopiero na samym końcu w sposób kontrolowany sektor dużych sieci handlowych.
Nie mówię ,że w N.Targu nie ma fabryk i zakładów wytwórczych,ale jest ich zbyt mało ,jeśli chodzi o potrzeby miasta.
Ta zła struktura gospodarki ma już od wielu lat i będzie
miała przez wiele następnych lat negatywny wływ na rozwój N.Targu.
Można długo jeszcze narzekać ,ale samo narzekanie nic nie da.
Zarządzanie miastem to poważna sprawa.Tu chodzi przede wszystkim
o nas mieszkańców i następne pokolenia ,które będą mieszkać
w Nowym Targu.
Do tego potrzebni są przede wszystkim uczciwi, zdolni,energiczni ludzie,
z doświadczeniem zawodowym w zarządzaniu.
Dlatego właśnie w najbliższych wyborach na burmistrza Nowego Targu
zagłosujmy na Grzegorza Watychę,który oprócz swoich wysokich kompetencji ma w swoim otoczeniu także dobrych doradców ,
jak np.Tarnowski J.,Zapiórkowski W. i Rajscy J.i A.
Moim zdaniem walka o fotel burmistrza zakończy się na drugiej turze
z wyraźną wygraną Grzegorza Watychy.
Będzie to nowe i pozytywne otwarcie perspektyw dla mieszkańców NowegoTargu.
odemnie 914.11.2014, 08:36
Bezdyskusyjnie Watycha był najlepszy
lea13.11.2014, 21:54
Cóż głos ulicy i dziejsze sondaże pokazują, że Watycha ma wielką szansę wygrać z Fryźlewiczem.
Zanek13.11.2014, 21:48
Watycha wypadł najlepiej. Jak jedyny dał konkrety. Mówił o SAGu turystycznym a inni nawet nie wiedzieli o tym. Mówił o roli Nowego Targu jako lidera choćby w promocji regionu.
odemnie 913.11.2014, 20:01
To był popis nieudolności prowadzących. Zbyt dużo pytań, zbyt mało czasu na odpowiedź, brak możliwości zadania pytań z sali, po zakończeniu wypowiedzi wszystkich kandydatów.
NOTARZANIN13.11.2014, 18:36
Nic dodac nic ująć - najlepiej wyszedł z tego Qvizu Gabriel -ten chlop radzil sobie doskonale i zawsze był na czas /1 minuty/. Glosuje na Gabrysia on jest uczciwy i będzie dobrym burmistrzem.
Ka13.11.2014, 17:21
Watycha blado wypadł,a wahałam się czy na niego głosować.... tylko ogólne hasła,kiełbasa wyborcza dla naiwnych....rozwój turystyki czy miejsca pracy itepe...z 10 lat temu próbowali już z wyciągiem na Dziubasówkach i nie wypaliło,nawet ś.p. ksiądz wtracił się w negocjacje i nic...także nie wierzcie wyborcy w te kity wciskane bo to wszystko nie ma merytorycznego podłoża!!!!!zagłosuję na obecnego burmistrza,bo wg mnie dużo było zrobione w naszym mieście i wolę sprawdzonego,może nie idealnego burm. niż kota w worku co obiecuje niemożliwe do spełnienia...
Tak13.11.2014, 16:32
Pierwsza trójka to:
1.Liszka
2.Watycha
3.Bakalarzowa
Fryźlewicz oderwany od rzeczywistości.
W drugiej turze widział bym Watyche z Liszka bo jak będzie inaczej to czeka nas kolejne 4 lata dla Marka.
Do mieszkańca z Św. Anny13.11.2014, 14:37
Szanowny kolego żyjemy w XXI wieku i rozwiązania, które proponujesz z poprzedniej epoki są ideologicznie fajne, ale z całym szacunkiem dobrze, że jeszcze nie wspomniałeś o Hitlerze, który za pomocą dróg zbudował potęgę Rzeszy. Bezrobocie to w większości szara strefa - oraz faktycznie trudności z pracą, szczególnie dla młodych absolwentów. Państwo musi przede wszystkim zmienić ustawę o ZUS i sposób podatkowy obciążania wyższego wynagrodzenia. (dlaczego pracownik który zarabia na rękę np. 2 000,00 zł nie płaci takiej samej składki ZUS jak ten co ma 1 200,00zł, a np. powyżej średniej krajowej jest dopiero podniesiona stawka samego ZUS) nie było by nawet problemu ze zdolnością do Banku. Państwo nie może zmuszać człowieka, który chce prowadzić przejrzyście działalność gosp. do kombinowania, aby przetrwał na rynku - a niestety takie mamy przepisy i tu muszą być zmiany konsultowane z przedsiębiorcami.
Aby to zmienić musimy się zrzeszać w różnych organizacjach, bo w grupie siła - udzielający się przedsiębiorca ze św. Anny.
do Piotra13.11.2014, 14:08
Nie sądze żeby się tym przejęli. Wręcz przeciwnie, jeśli my nie pójdziemy głosować to oni wybiorą się sami.
Piotr13.11.2014, 13:36
Aco to za spotkanie z mieszkańcami ????? Przecież na tej sali to większość albo obecnych radnych,albo kandydaci albo ludzie związani z komitetami wyborczymi. Toć to kółko wzajemnej adoracji tyle ze chwilowo krzywo na sobie patrzą bo nie wiadomo kto dalej bedzie miał ciepłą posadkę i dietę radnego.
Żenada...... A może tak pokazać im wszystkim co ludzie sadza i jak są zmęczeni i nie iść głosować - frekwencja 2-3% i miny mieliby nietęgie
kiepsko...13.11.2014, 12:36
Byłem, posłuchałem tego i nic nie wiem. Obietnice pod przedsiębiorców. Kiszka jednym słowem.
Tu i teraz13.11.2014, 12:05
Wybierz najlepiej jak możesz.
...
spokojny13.11.2014, 11:45
Panie Jędrysko spotkanie może i było dynamiczne, ale to nie był ring tylko panel gospodarczy bo tak napisano na zaproszeniach. Wyszło z tego przekrzykiwanie się z dzwonkiem i pokazało ja nie potraficie zapanować nad Markiem Fryźlewiczem który jako jedyny miał w nosie wasze ograniczenia czasowe i opowiadał anegdotki, czy krytykował brak CRR. Było się przygotować panowie prowadzący.
kibic13.11.2014, 11:14
kolesiostwo niechaj żyje aje aje ajo
Władek I13.11.2014, 10:56
Ale kabaret!- Co kandydaci mogli powiedzieć w czasie 1 minuty
na 1 pytanie ? !!!.

Pan Smoszna bardzo zadowolony z przerywania wypowiedzi-zdjęcie 12.
To spotkanie to strata czasu dla dla gości w nim uczestniczących,
a próba autopromocji kandydatów -organizatorów spotkania na radnych-
wypadła blado.

Wystarczyło dać kandydatom 3-4 minuty na wypowiedź dotycz. jednego
zagadnienia i wszysto byłoby OK .
osoba poważna13.11.2014, 10:16
Ten Pan z kolczykami w uchu też jest kandydatem na Burmistrza???
absolwent ppwsz13.11.2014, 09:18
he a na widowni sami kandydaci na radnych:P
2113.11.2014, 09:11
Pan Smoszna ma wielkie parcie do wladzy.Rodowity Nowotarzanin!!
MF i Krzysiu Baca13.11.2014, 08:55
Maziorz Marek coś bardzo smutny. Czyżby juz doszło do jego świadomosci ,że tym razem ,ani święcona woda mu nie POmoże . Niestety trza pakować swoje manele , oprózniać biurka i będzie czas na pisanie książek na bacówce z baranami i kozami razem z Krzysiem bacą swoim najlepszym kumplem .
Lesław Jędrysko13.11.2014, 08:39
A ja uważam że debata była dynamiczna rzeczowa i rzetelna
Kandydaci byli traktowani sprawiedliwie i bez żadnych ukierunkowań
Dobrze że był ograniczony czas bo na dwanaście odpowiedzi dla sześciu kandydatów wystarczyło 80 minut
Wszyscy kandydaci spisali się na medal-kompetentni,rzeczowi i cala sala nagrodziła ich brawami
Nic nie stoi jeszcze teraz żeby rozwinąć hasła i dopytać czy doczytać
z obowiązku dziennikarskiego o wykreowanie miejsc pracy,Nowotarskiej Karcie Turysty,o zakopiance,czy reemigracji.Teraz przynajmniej wiadomo o co i kogo zapytać
Ja uważam że debata nawet z jej niedoskonałościami była potrzebna i tyle.
Na marginesie przypominam że współorganizatorem debaty było P24.:)
Szyszka13.11.2014, 08:32
niechże już będą te wybory i niech wygra Fryźlewicz, bo wszystkie te kampanie i promocje już są męczące dla zwykłego obywatela.
kerr13.11.2014, 08:21
Zostaje mi zagłosować na Maziorza.I chyba wygra w 1 turze.Czy w N.T nie można znależć lepszych konkandydatów Maziorza.
kk13.11.2014, 08:19
Tu chodziło o lans organizatorów, o nic więcej
Konsument krewetek13.11.2014, 08:10
Najepszym prwoadzącym byłby Jała kandydat
Komunikator Aspołeczny13.11.2014, 08:08
Parodio,henio,wyborco,krewetko -twój Pan zapłaci ci tylko za 9 minut
pisania twoich złośliwości
czemu ty nie śpisz w nocy masz depresję że to koniec pisania tych głupot.
witold13.11.2014, 08:06
przestancie pieprzyć że jest to spotkanie z przedsiębiorcami , widać na zdjęciu że oprócz obecnych radnych są tylko następni kandydaci na radnych zajmujący się biznesem(kantorowiec ,mechanik,firma handlowa,etc) widać SAMI SWOI
wyborca13.11.2014, 07:57
Szopka o tylw. Może za 4 lata doczekamy debaty z prawdziwego zdarzenia
portier13.11.2014, 07:14
Jest prosty sposób na rozwój

Nowego Targu

wybrać Nowego gospodarza bo obecny się nie spisał.
qwerty13.11.2014, 07:08
Co to za debata gdzie nie można było zadać pytania?
mines13.11.2014, 07:06
debata mogła by być super, ale mało czasu. Najlepiej wypadł Watycha i w sumie nieźle Liszka. Reszta słabo.
Hej hej13.11.2014, 06:35
Za szybko i przez to niepoważnie. Tak się o perspektywach nie rozmawia.
Montażysta obuwnik13.11.2014, 06:35
Pani Bakalarz nawiedziła wczoraj Firme Wojas:)Czyżby zakupy butów na zime czyniła?Troche to śmieszne jak kandydatka na Burmistrza wedruje miedzy maszynami szwalniczymi!!Ciekawe czy inni kandydaci też przybeda?No i nasuwa się pytanie czy zakład pracy to miejsce kampanii politycznych?A jeśli tak to czy i inni kandydaci mogą sobie połazić po zakładze?Tak tylko pytam chociaż odpowiedzi nie otrzymam zapewne!Dla informacji pani Bakalarz powiem tylko tyle że pracownicy szwalni i montażu to w większości ludzie z okolicznych miejscowości a nie z Nowego Targu więc agitacja w firmie Wojas to raczej pudło!:)Nio oddadzą na Panią głosu!!Tak więc uważam Pani czas w firmie za czas stracony!!:)
Rozsądny13.11.2014, 05:50
Można debatować, robić spotkania na nowotarskim rynku, uśmiechać się z plakatów albo nie, a wygra i tak Fryźlewicz. Dla dobrze życzących miastu nie ma innego wyjścia. Wieloletnie jego konkrety w działaniu dla miasta w stosunku do tego co do tej pory w swoim życiu zawodowym i społecznym pokazali pozostali kandydaci są nie do przebicia.
krewetka13.11.2014, 01:17
Lesław Jędrysko, prowadzący debatę gospodarczą, chyba skonam.
Ta szopka sięgnęła już dna.
wyborca13.11.2014, 01:14
Panie Smoszna, ale dałeś czadu z tym stoperem. Pani Bakalarz, Twoja szefowa komitetu, zrugała Cię, że zorganizowałeś debatę za późno! Ale dlaczego wspólnie tego tematu nie omówiliście, a teraz pretensje.
Szefowa Bakalarz coś się bardzo napaliła, najpierw ogłasza cykliczne czytanie książek pod utworzonymi przez siebie budkami z książkami, teraz cykliczne debaty gospodarcze. /.../
A co zrobiła Pani Bakalarz z czadem w Nowym Targu, jak przez tyle lat sprawowała funkcję szefa sanepidu i miała w swoich kompetencjach ochronę środowiska? Proszę jako wyborca, o odpowiedź.
henio13.11.2014, 01:09
Tak jojdacie na debaty tygodnika że show, a tu nawet show nie było.
parodia13.11.2014, 01:08
To po co było to spotkanie? Kupcy chcieli zaistnieć? A może chodziło o promocję dwóch kandydatów na radnych - panów prowadzących?
Mieszkaniec św. Anny13.11.2014, 01:04
Przecież jest prosty sposób na rozwój gospodarczy Nowego Targu.
Należy zatrudnić część bezrobotnych w ramach robót publicznych, przy budowie odcinka Rdzawka - Nowy Targ.
W przeciwieństwie do odcinka Lubień - Rabka, ten nie jest tak skomplikowany technicznie i mogą przy nim pracować osoby nie posiadające wykształcenia technicznego, inżynierskiego czy doświadczenia w drogownictwie.
Zdało to egzamin podczas wielkiego kryzysu w Stanach Zjednoczonych w latach 30 XX w., kiedy prezydent Roosevelt na potęgę budował autostrady w ramach programu robót publicznych.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl