25.01.2015, 22:45 | czytano: 3837

Zmarła Urszula Janicka - Krzywda

zdj. Piotr Korczak
Nie żyje Urszula Janicka - Krzywda. Pochodząca z Zawoi etnografka i folklorystka była m. in. przewodniczącą jury organizowanego w Zakopanem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i innych konkursów na Podhalu oraz autorką lub współautorką wielu publikacji dotyczących etnografii naszego regionu.
Przez wiele lat pracowała w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz jako etnograf w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Makowianka" w Makowie Podhalańskim. Opublikowała kilkaset artykułów, rozpraw, książek i pozycji beletrystycznych. Pisała również wiersze.
Głównym tematem jej badań i publikacji jest kultura ludowa Karpat, zwłaszcza kultura duchowa: obrzędy, magia, wierzenia, a także folklor słowny. Kilka dni temu pisaliśmy o zorganizowanej w Nowym Targu promocji książki "Czary Góralskie", której była współautorką. Z powodu choroby śp. Urszula Janicka-Krzywda nie wzięła udziału w tym spotkaniu. Kilka tygodni temu ukazała się "Kultura ludowa Górali Pienińskich" m.in. pod jej redakcją.

Jak przypomina Muzeum Etnograficzne w Krakowie, głównym tematem jej badań i publikacji była kultura ludowa Karpat, zwłaszcza kultura duchowa: obrzędy, magia, wierzenia, a także folklor słowny.

Sporo miejsca w swoich pracach poświęca zbójnictwu karpackiemu, tradycjom pasterskim, tradycyjnej kulturze Górali Babiogórskich oraz przejawom religijności ludowej.

Była laureatką prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga w kategorii naukowcy, działacze, popularyzatorzy oraz Nagrody im. Romana Reinfussa za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturowej w Małopolsce. W 1995 roku otrzymała odznaczenie państwowe „Zasłużony Działacz Kultury”. W 2001 roku za całość działalności na rzecz kultury została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Dwukrotnie odznaczono Ją „Laurem Babiogórskim”.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Zdzichu26.01.2015, 10:00
Zostanie na długo w mojej pamięci. Jej mądrość i dobroć wpływały na nasze życie. Wyrazy współczucia dla Piotra.
etnomłodzież26.01.2015, 08:36
Rzadko spotyka się osobę , która tak pięknie mówiła o swojej pracy i spostrzeżeniach wynikających z długoletnich badań. Dzięki niej zrozumiałam, że nie należy się wstydzić swego góralskiego pochodzenia. To ona wyjaśniała znaczenie czasem zapomnianych już obrzędów i zwyczai który każdy z nas pielęgnuje w swoim domu nie wiedząc tak naprawdę skąd to się wzięło i dlaczego tak czynimy. Była mostem łączącym pokolenia. Każdego kogo spotkała na swojej drodze potrafiła zahipnotyzować swoimi opowieściami. Zawsze ciepła i miła, zawsze uśmiechnięta. Będzie mi brakowało spotkań i tekstów pisanych przez nią. A Babiogórcy powinni być jej bardzo wdzięczni bo dzięki jej tytanicznej pracy odtworzyła nie tylko strój i rodzimą gwarę ale także przywróciła poczucie odrębności kulturowej. Będzie mi jej bardzo brakowało. Prowadź swoją misję etnograficzną w niebie Urszulo.
Marek25.01.2015, 23:07
Była wspaniałą kobietą, ciepłą i mądrą. Jej książki były dla mnie i będą źródłem wiedzy. Jestem dumny , że miałem możliwość poznać Urszulę osobiście. Wyrazy współczucia dla rodziny. Marek
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl