22.02.2015, 17:20 | czytano: 5767

Wiceburmistrz Zakopanego przestrzega radnych: "Dziecko w pięć minut odebrane - przez dwa lata było odzyskiwane"

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. - Ja kiedyś w takim Zespole Interdyscyplinarnym pracowałam i to było coś strasznego. W 5 minut odebrano dziecko rodzinie - na donos osoby, która potem była "rodziną zastępczą". W 24 godziny nią została. Dwa lata odzyskiwaliśmy to dziecko. Ale wróciło już "inne" - mówiła do radnych Agnieszka Nowak Gąsienica.
Wiceburmistrz uczestniczyła w posiedzeniu Komisji Rodziny i Spraw Społecznych Rady Miasta Zakopane. Podczas posiedzenia opiniowano dwie uchwały dotyczące tzw. programu przeciwdziałania przemocy.
Dla zakopiańskich radnych to swoiste déjà vu. Ostatnie dwa lata to osiem prób uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie dla Miasta Zakopanego na lata 2014-2016. Upór poprzedniego burmistrza, który składał projekt uchwały - równy był determinacji radnych, którzy te projekty odrzucali. Radni argumentowali, że ustawodawca zobowiązał ich do podjęcia decyzji w sprawie uchwalenia Programu i oni ją podjęli. Powiedzieli "nie", tymczasem wojewoda nie chce takiej odpowiedzi przyjąć. W ciągu kilkunastu miesięcy przedstawiciele różnych instytucji wielokrotnie próbowali wymusić na Radzie Miasta dostosowanie się do reszty gmin i przyjęcie Programu.

O sprawie pisaliśmy wielokrotnie. Zakopane jest jedyną gminą w Polsce bez przyjętego "programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie".

Także radni powiatowi stanęli w obronie rodziny, przyjmując rezolucję w tej sprawie.

We wtorek odbędzie się kolejna sesja RM Zakopane. W porządku obrad znów znalazły się dwie uchwały - pierwsza to uchwalenie Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie dla Miasta Zakopanego na lata 2015-2017, druga - to określenia trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.

W głosowaniu nad projektem pierwszej uchwały - 6 członków Komisji Rodziny i Spraw Społecznych Rady Miasta było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Druga uchwała została odrzucona jednogłośnie.
- Powiem to jako praktyk. Ja kiedyś w takim Zespole Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie pracowałam i to było coś strasznego. W 5 minut odebrano dziecko - rodzinie na donos osoby, która potem była dla niego "rodziną zastępczą". W 24 godziny nią została. Dwa lata odzyskiwaliśmy to dziecko. Dwa lata tułania po sądach i wyjaśniania rzeczy bardzo oczywistych. Nie wróciło to samo dziecko. Odebrane było w 3 klasie, w 5 klasie wróciło do mnie do szkoły. Ale wróciło inne dziecko - zaburzone emocjonalnie, rozchwiane - nie to samo dziecko. W pięć minut odebrane - dwa lata odzyskiwane - mówiła w trakcie posiedzenia komisji Agnieszka Nowak Gąsienica. Wiceburmistrz dodała, że "gratuluje poprzedniej Radzie, że podejmowała decyzje o odrzuceniu uchwał" oraz że "inne gminy już żałują że ją przyjęły". - Oni już widzą, że popełnili błąd - podsumowała.

Uchwała opiera się na podjętej w 2005 r,. a znowelizowanej w 2010 - ustawie "o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie". Zakłada możliwość odbierania dzieci bez zgody sądu, inwigilacji rodzin poza kontrolą wymiaru sprawiedliwości, możliwość eksmisji współmałżonka na podstawie tylko podejrzeń o przemoc, zbieranie i przetwarzanie informacji o stanie zdrowia członków rodzin bez ich zgody a nawet wiedzy, a także zakładanie teczek tzw. "niebieskich kart" nawet na podstawie anonimowego donosu bądź jedynie niezweryfikowanego podejrzenia o przemoc.

Zakopane kolejny raz zamierza zaskarżyć tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

źródło: Radio Alex, s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Normalny człek.27.11.2015, 14:42
Dobrze prawią ludzie rodzinie trzeba pomagać a nie pozwalać by ginęła. Rodzina to nie budynek odbudować się nie da. Mało jest ludzi co im na sercu los dziecka leży. Prawo zawsze sąd stanowił a nie zwykły człek w prawie niekształcony. Ustawa o przemocy na wzór zagraniczny powstała i dobra żadnego rodzinie Polskiej nie niesie a patologie tworzy. Mądrzy są radni Zakopanego i bóg im w tym pomóż by stanowili jak stanowią.
kasia24.02.2015, 07:56
Do mecedes
No oczywiście że łatwiej przedstawia się taką rodzinę w świetle "biedy" a pomija się taki drobny szczegół jak alkoholizm czy bicie dzieci. A w przypadkach gdy w rodzinie był przyznany kurator decyzją Sądu to chyba z przypadku!!! Ale najdziwniejsze w tym wszystkim jest przekonanie wielu ludzi aby dać tym "biednym " rodzinom pieniądze to na pewno ich sytuacja się poprawi i będą dbały w większym stopniu o swoje dzieci - no bo wtedy to już na pewno przestaną pić i znęcać się nad dziećmi. Warty uwagi jest również fakt iż do zjawiska przemocy nie dochodzi tylko w rodzinach z trudną sytuacja finansową (jak to szanowni Radni uważają) ale również w tych dobrze sytuowanych rodzinach. Natomiast jeżeli chodzi o wypowiedź Pani Nowak to jest poniżej krytyki, osoba na takim stanowisku a nie mająca podstawowej wiedzy w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie - widać że pobieżnie liznęła temat i nagle zrobiła się specjalistą!!!
mercedes23.02.2015, 22:42
@specjalista - dlatego to wszystko tak super działa, że powstało stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców- i co tam czytam
"Kiedy w 2010 roku protestowaliśmy przeciw przepisom, które pozwalają zabrać dziecko rodzicom bez wyroku sądowego, przewidywaliśmy skutki tej ustawy. Potencjalną przyczyną odebrania dzieci może być donos sąsiada, choroba dziecka lub bieda jak w przypadku rodziny Smykowskich powodem odebrania dzieci był brak mieszkania. Odkąd dzieci zostały zabrane rodzicom pojawiły się kolejne dramatyczne problemy. Dzieci ciężko chorują i są w szpitalu.

Obok tej sprawy można wymienić sprawę Matusików z początku 2014 roku, którym zabrano czwórkę z sześciu dzieci, bo nie mieli własnego mieszkania. Wszechwładny urzędnik może arbitralnie stwierdzić "biedę" i zabrać dzieci zamiast udzielić długotrwałej i wszechstronnej pomocy.
"Sąd odebrał dzieci rodzicom. Eksperci: Bieda to nie powód, by rozbijać rodzinę".

specjalista jeśli chociaż jednej rodzinie zostało niesłusznie zabrane dziecko z powodu biedy a tak się dzieje o czym nawet prezes NIKu parokrotnie się wypowiadał tzn że ustawa jest zła.
Pamiętaj dla każdej matki jej dziecko to nie 1% pomyłki urzędnika, nie 1 % źle działającej ustawy ale 100% jej dziecka!!!!
felek23.02.2015, 20:58
Jeżeli w rodzinie popełnione zostało przestępstwo przemocy jest od tego kodeks karny. Niedługo to będą dekretami rządzić komisarze, nawet nazewnictwo przejęli po stalinowcach.
specjalista23.02.2015, 15:37
o czym wy ludzie piszecie???!!!! naoglądaliście się TV (chyba jak pani Burmistrz) i myślicie że tak łatwo zabrać dziecko z rodziny.
Przy odbieraniu dziecka w sytuacji interwencyjnej, gorącej przemocy itp - czyli w ostateczności musi byś - Policjant, Pracownik Socjalny i Lekarz!!!
To oni piszą protokół z interwencji w domu i w ciągu 24 h powiadamiają Sąd który musi postanowić czy dziecko moze wrócic do domu i ze nic mu nie zagraża. Wielu z was pisze o rozbijaniu rodzin - a to nie prawda, pracownicy instytucji dążą do pojednania rodzin, rodzina sama sobie nie pomoże, a krewni i sąsiedzi nie chca sie wtrącać zeby nie zostac wragami jednej ze stron. A radni uważający że ustawa jest niepotrzebna niech to oprą o dowod. Dlaczego na sesje rady powiatu nie zaprosi się specjalistów jesnostek pomocowych albo nie poprosi o statrystyki interwencji Policyjnych?
góral23.02.2015, 14:27
Szanowna Pani Burmistrz jestem porażony i przerażony Pani wypowiedzią na temat zespołów interdyscyplinarnych, każdy kto ma podstawowa wiedzę na temat ustawy o przeciwdziałaniu przemocy wie, że to Sąd decyduje o zabraniu dziecka od rodziny i umieszczenia w placówce a nie pracownik socjalny jednoosobowo. Dziwi mnie to, że od długiego czasu radni wypierają problem przemocy domowej w Zakopanem udając, że podejmowane działania mające na celu wsparcie ofiar to tylko wymysł wrogów rodziny. Należy sobie zadać pytanie skąd się wzięli wszyscy tacy jak: mordercy, gwałciciele, złodzieje, pedofile, itd. przecież ich też wychowywały "dobre rodziny". Może należy zastanowić się gdzie tkwi przyczyna wypierania tego problemu, czy wypierający mają taki sam problem...........
luz23.02.2015, 12:10
Jak nie jakaś klasa integracyjna w podstawowce, to wchodzenie w parade instytucjom od przemocy w rodzinie, audyty w szkołach porobic i przyjrzeć się temu co się tam dzieje, jakies dane statystyczne ze szkól podac , tym oswiata się powinna zając i przedstawić wnioski do lepszej jakości wykonywanej pracy a nie wymyślać fikcji.
norma23.02.2015, 11:58
Wystarczy wlaczyc tv, poogladac reportaze i nie trzeba byc filozofem aby zobaczyc jak zabierane sa dzieci..i na jakiej podstawie.. a to bieda a to donos....Europa to Europa a Polska to Polska... tutaj ludzie sa zawistni, jeden na drugiego wypisuje bzdury. ta ustawa jest tragiczna i dobrze, ze Zakopane nie chce wprowadzic tego! Tak trzymac!
czytelnik23.02.2015, 11:47
Skoro Pani wiceburmistrz działała w takim zespole interdyscyplinarnym, to również miała coś do powiedzenia przy odbieraniu dziecka, o którym mówi, rodzi się pytanie dlaczego to dziecko odebrano. Nie odbiera rodzinie dziecka tylko jedna osoba, ale tak decyzję konsultuje się z całym zespołem interdyscyplinarnym i muszą być ku temu poważne powody. Może zespół składał się z mało kompetentnych ludzi? Ale to chyba jest sprawa do rozwiązania?Jeżeli chodzi o uchwałę, to jest ona konieczna, zwłaszcza obecnie, kiedy z przemocą wobec najsłabszych mamy bardzo często do czynienia.
To nie kultywowanie tradycji i chronienie rodziny, tylko pozostawienie i przyklaśnięcie temu, że można dziecko bić i znęcać się nad nim. Na Podhalu chyba kultywuje się tradycję, że z dzieckiem się nie rozmawia, tylko przemocą dziecko się "wychowuje". Na każdym kroku widoczna jest przemoc, nie koniecznie fizyczna, często psychiczna, tylko w Zakopanem jej nie ma, można się pośmiać, a może popłakać. Znam wiele przypadków z przeszłości, kiedy w niby porządnej rodzinie znęcano się nad dziećmi, zapewne wielu o tym wiedziało, nikt nie zareagował. Po latach dorośli już ludzie nie potrafią cieszyć się z życia. Mają również zaburzenia emocjonalne, z którymi sobie nie radzą. Mówią wprost może gdyby ktoś nam pomógł wtedy, dzisiaj nie mielibyśmy takich problemów. Nie widziała szkoła i jak czytam nadal jej nie widzi, ksiądz, sąsiedzi, najbliższa rodzina. Można takich przykładów mnożyć, pytanie tylko po co, skoro można udawać że przemocy nie ma?
Gromek23.02.2015, 11:35
@ radny
a skąd wiadomo? jakieś źródła podasz? Czy tez wykluło się to ciasnej główce bo dostałeś mandat?
wstyd za takie wypowiedzi23.02.2015, 10:59
Trochę dziwne komentarze pani Wiceburmistrz Gasienicy-Nowak... skoro nie działaja Zespoły Interdyscyplinarne bo rada miasta nie podjęła jak dotąd uchwały to trudno, żeby takie zespoły funkcjonowały poprawnie bez wytycznych jakie daje własnie uchwała i mozliwośc powołania takiego Zespołu... dzisiaj w Zakopanem jako jedynym mieście w Polsce nie ma uchwały na podstawie której mozna nieśc pomoc ofiarom przemocy rodzinnej. Wszystkie niebieskie karty maja wartość archiwalną i nie ma szans na rozpoczęcie udzielania pomocy... to niestety spór ideowy a nie merytoryczny. Kolejny raz wstyd za takie wypowiedzi. I to aż strach ze mówi to młoda osoba, która jest zastępcą burmistrza Zakopanego. Powoływanie się na doświadczenia gdy nie działa ten system bo włąsnie nie podjęto tej uchwały przez 4 ostatnie lata pomimo bodaj 10 prób wniesienia jej pod obrady rady miasta jest potwierdzeniem, że Pani burmistrz niestety nie wie co mówi... To tak jest niestety jak sołtys zostaje burmistrzem... jaki sołtys tacy zastępcy i doradcy... piękna zmiana nastała w Zakopanem.
ciężko czytać23.02.2015, 10:58
Ten program nie ma na celu odbierania dzieci rodzicom lecz ma na celu pomóc rodzinie, dzieciom żeby nie były krzywdzone i rodzicom żeby nie krzywdzili. To takie złe? Program pomaga rodzinie, więc cieszcie się że wprowadzili go w Nowym Targu
Piotr23.02.2015, 10:50
Ustawa została zaprojektowana w celu destrukcji rodziny. Dobrymi intencjami jest piekło wybrukowane. Dobre intencje to nazwa ustawy, reszta to właśnie piekło dla rozbijanych rodzin. Projektodawcy to wilki w owczej skórze, które chcą pochwycić ofiary. Zespoły interdyscyplinarne będą realizować rezolucję Rady Europy po jej ratyfikacji. Będą zwykłym narzędziem do rozbijania rodzin i demoralizacji dzieci.
zainteresowany23.02.2015, 10:10
Widać że Pani Agnieszka wie że dzwoni ale nie wie w którym Kościele!!! Wystarczy troszkę poczytać podstawowych przepisów i ustaw żeby wiedzieć o czym się mówi. Warte śmiechu jest to że nikt nie podejmuje decyzji o odebraniu dziecka bez orzeczenia Sądu!! Ciekawe gdzie Pani pracowała bo chyba nie w Zespole Interdyscyplinarnym, a jeżeli już w czymś podobnym to widać "jakość" Pani pracy!
wrrr23.02.2015, 09:01
w zakopanym blokują wszystko, od gubałówki po usawę o przemocy. może trzeba zmienić nazwę miejscowości na Zablokowane
a Żąd - nic nie możemy23.02.2015, 08:57
Tak nas złota ŁUnia bedzie ćwiczyć aż zejdziemy do poziomu stada małp !!!
Ponury analfabetyzm i umysłowa zapaść po rzezance medialnej jest juz faktem....Kto ma pieniądze temu nie chodzi o rodzinę ale zachowuje się jak Stroskany z Paryża - 4 orgie w roku za mało a i sprzęt nie z najwyższej półki....
kila23.02.2015, 00:02
Nie chcecie, ale musicie.
Błee22.02.2015, 23:13
Wicie co Pier... jak potłuczeni Nie życzę żadnemu przemocy domowej zresztą nie kojarzcie przemocy z ubóstwem. Leje nie tyko pijaczek ale też pan doktor, profesor, strażak, nauczyciel - pewnie nie róbmy dalej nic i udawajmy że to dla dobra dzieci i rodziny - niedobrze mi się robi fałszywcy
hela22.02.2015, 22:47
Jasno wynika z tekstu, że Zakopane jako jedyne broni rodziny to po co te pytania o Nowy Targ.
myślący_inaczej22.02.2015, 21:39
Popieram Panią Burmistrz i tych mądrych radnych
neptyk22.02.2015, 21:34
Jeżeli mi wolno zacytować: "Powiedzieli "nie", tymczasem wojewoda nie chce takiej odpowiedzi przyjąć. W ciągu kilkunastu miesięcy przedstawiciele różnych instytucji wielokrotnie próbowali wymusić na Radzie Miasta dostosowanie się do reszty gmin i przyjęcie Programu". Wobec tego na czym polega ta demokracja zachodnia, działająca oddolnie w samorządach.
kk22.02.2015, 21:32
Ile kosztuje utrzymanie dzieci w rodzinach zastepczych czy domach dziecka? Czy nie lepiej te pieniadze przeznaczyć dla tych biednych rodzin? Poska to jedna wielka paranoja. Kraj urzędników, inspektorów, komorników. Kraj bezprawia.
DJ Bobowniok22.02.2015, 20:38
Czyli jak nie uchwalą tej uchwały to czeka ich zarządca komisaryczny,oto w tym chodzi bo nie rozumiem czemu się tak opierają?
Wiesiek22.02.2015, 20:23
To Nowy Targ to wprowadził rozumiem...
mercedes22.02.2015, 19:52
Chociaż jedni mądrzy radni. Ustawa to skandal. W Polsce za łatwo odbiera się dzieci które trafiają później do rodzin zastępczych. A już zabieranie dzieci z powodu biedy rodziny to już jest kompletna nieudolność państwa. Dziecko powinni rodzicom zabierać jako OSTATECZNOŚĆ!!!! Dziecko zabrane matce ( umówmy się zabiera się w Polsce dzieci z byle powodu) będzie miało traumę do końca życia. Kiedyś nie było Rzecznika Praw Dziecka ale dzieci nie były "żywym towarem jak teraz", bo często rodziny zastępcze traktują wzięcie dziecka jako biznes. Niestety;( Smutne ;( Brawo dla tych którzy chcą zaskarżyć ta ustawę do Trybunału Konstytucyjnego !!!
kiss22.02.2015, 19:34
Q mać, to już lepiej było za komuny. W co nas ten Wojtyła wpakował.
cela22.02.2015, 19:33
Zakopane trzymajcie się! Nasi nowotarscy radni klepnęli tę bzdurne przepisy bo nawet pewnie nie wiedzieli co głosują
studęt22.02.2015, 19:15
NO widomo /.../

Nie pomogę rozwiązać Pańskich problemów emocjonalnych. Proszę się z tym zwrócić do specjalisty. Moderator.
moim zdaniem22.02.2015, 18:50
Brawo zakopiany,chronicie rodzinę,kulturę i tradycje.Na tradycyjnych
wartościach wzrastały pokolenia i dobro Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.
Istnieją wystarczające środki prawne by przywołać"do porządku rodziców"
o ile zachodzi taka konieczność.NIE WOLNO ROZBIJAĆ RODZINY ..!!!!!!!
mob22.02.2015, 18:36
Zastanowcie się lepiej nad miejscami pracy dla młodzieży kończącej szkoły, ich przygotowaniem do życia i założenia rodziny. Te wszystkie charytatywne akcje nie maja sensu. Szkoły powinny uczyć określonych zawodów przydatnych na rynku pracy z których można utrzymać siebie i rodzinę. Praca nie może być tylko dla wybranych, jak będzie na chleb, odzież i czynsz to nie będzie przemocy w rodzinie i niebieskich kart. Należy zadbać o społeczeństwo a nie tylko o siebie.
obserwator22.02.2015, 18:21
brawo Pani Burmistrz
radny22.02.2015, 17:58
dlaczego policja dziala tak jakby znala prawo . a wiadomo ze 80%policjantow jest po wieczorowej maturze i prawo ma wstrzykniete z szczepionką na ...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl