13.11.2015, 20:45 | czytano: 4471

Były wojewoda wciąż czeka na przeprosiny

Najpierw sześć lat czekał na usunięcie ze strony internetowej nowotarskiego Urzędu Miasta informacji zawierającej oskarżenie go o agenturalność. Teraz od lutego br. czeka - na przeprosiny od IPN, które nakazał Sąd Okręgowy. Instytut odwołał się od decyzji sądu. Teraz Sąd Apelacyjny uznał, że Wiktor Sowa ma zostać przeproszony i wypłacone ma mu zostać zadośćuczynienie.
Przed prawie dekadą, w 2006 r., m. in. "Dziennik Polski" zamieścił informację o rzekomej współpracy Wiktora Sowy ze Służbą Bezpieczeństwa. W czerwcu 2006 r. prawomocnym wyrokiem Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że Sowa "nie pracował, nie pełnił służby, ani nie był świadomym współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa". Gazeta i autorka artykułu przeprosiła zainteresowanego.
Tekst o "współpracy" został także zamieszczony na stronie internetowej Urzędu Miasta. Wiktor Sowa przez 6 lat nie mógł się doprosić o usunięcie tej informacji. W końcu zdecydował się sięgnąć po pomoc prawnika.

- Na stronie internetowej miasta "wisiałem" na liście agentów SB od 14.01.2006 r. do 21.01.2012 r. mimo interwencji mejlowych. Po liście adwokackim tekst cichaczem zdjęto. Było na nią 2150 wejść. Zdjęto bez wyjaśnienia i przeproszenia. Złożyłem pozew o naruszeniu moich dóbr osobistych - wyjaśnia. I dodaje, że publiczne pomawianie go o współpracę z SB było powodem wyprowadzenia się do Krakowa. - W mieście nie dało się przez to żyć - tłumaczył w rozmowie z Podhale24.

Były wojewoda nowosądecki, kierownik Urzędu Rejonowego i radny miejski dwóch kadencji wygrał także proces z Miastem-Gminą Nowy Targ. Miasto się odwoływało, ale po zmianie na stanowisku burmistrza - apelację wycofano, a Wiktora Sowę oficjalnie przeproszono. Na stronie UM pojawił się tekst: "Realizując wyrok Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, Wydział I Cywilny z dnia 2.10.2014 r. oraz zawartą z Panem Wiktorem Sową ugodę z dnia 6.02.2015 r. niniejszym: Przepraszamy Pana Wiktora Sowę, byłego wojewodę nowosądeckiego i radnego Miasta Nowy Targ za naruszenie jego dóbr osobistych w postaci dobrego imienia i czci poprzez przypisanie mu w artykule opublikowanym w ślad za „Dziennikiem Polskim" na stronie Urzędu Miasta Nowy Targ /.../ współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. Prawomocnym wyrokiem z dnia 27 czerwca 2006 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie, sygn. akt V AL 3/06, orzekł, że p. Wiktor Sowa nie pracował, nie pełnił służby, ani nie był świadomym współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa. Niniejszym wyrażamy ubolewanie z powodu wyrządzonej Panu Wiktorowi Sowie krzywdy."

Były wojewoda przyjechał do Nowego Targu by osobiście, podczas sesji podziękować nowemu burmistrzowi za jego gest.
Od decyzji SO o nakazie przeprosin odwołał się także IPN. Sąd Apelacyjny w Krakowie podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego, który nakazuje Skarbowi Państwa - Instytutowi Pamięci Narodowej - przeprosić powoda Wiktora Sowę.

W wyroku z klauzulą wykonalności czytamy: "nakazuje (się) stronie pozwanej Skarbowi Państwa Instytutowi Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie przeprosić powoda Wiktora Sowę:
a) w dwutygodniku "Solidarność Małopolska'"
b) na portalu internetowym: www.gazeta.pl
w następujący sposób: „Przepraszamy Pana Wiktora Sowę, byłego Wojewodę Nowosądeckiego, za przyczynienie się do rozpowszechniania fałszywych oskarżeń wskutek podania w nocie identyfikacyjnej 302/05 zapisu niezgodnego z rzeczywistym stanem, iż miał być on tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. Wyrażamy ubolewanie z powodu wyrządzenia Panu Wiktorowi Sowa bardzo wielkiej krzywdy.
Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.”

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
ECH ech18.11.2015, 09:29
ech nic cię nie tłumaczy
ani pierwsza ani druga wojna światowa
to są dwie różne sprawy
a ty nie masz prawa równać rachunków
nie jesteś Bogiem
a za świństwa przed Nim
odpowiesz
ech17.11.2015, 17:15
A kiedy Pan przeprosi mieszkańców Nowego Targu za postawę w czerwcu 1976 roku oraz za próbę doprowadzenia budżetu miasta do bankructwa lansowaniem ponad 90 - milionowego obciążenia, gdy miał Pan na to wpływ?
mieszczanin16.11.2015, 04:31
Panie Sowa -wspolczuje Panu i poniekad rozumiem....ale czy na prawde dla Pana skad inad inteligentnego ,wyksztalconego CZlowieka przeprosiny takich byle jakich ludzi z takiej byle jakiej miesciny w ktorej mentalnosc ma byle jaka jakosc ma na prawde jakies znaczenie? Czy nie lepiej najzwyklej w swiecie potraktowac to marna ,licha i bylejaka spolecznoc -nie zwracajac uwagi na ich prostactwo......bo ludzka rzecza jest sie pomylic ale nie ludzka
brak oddania szacunku i przypieczetowania prawdy.Walczy sie z rownym przeciwnikiem ,nie sadze aby ta gawiedz dorastala panu do piet.....
Wiem i udzielam informacji15.11.2015, 22:23
Banito masz rację
przed obrzydlistwem tego Miasta uciekłeś
tak jak Sowa
a kto wprowadził takie obyczaje- byli włodarze
i takie wicki " podhalanie" z podłym charakterem
zapytasz czemu ?- udzielę Ci tej informacji
Przez cały czas kadencji niszczyli każdego
kto mógł zostać kandydatem na burmistrza.
Sukces to nie popularność MF ale metodyczna eliminacja przez 20 lat
każdego z buławą burmistrza i tak tępiono
kwiat mądrych i ważnych ludzi dla Nowego Targu.
DOWODY
1) Ty (nie było przyjaźni z nimi to blamaż)
2) Wiktor Sowa aktywny ,inteligentny ,popularny
musiano Go skompromitować przed wyborami w 2007 roku
przecież mógł wystartować i zagrozić miłościwie
panującemu i świcie (zwłaszcza im) -jak?
a no pomówiono Go publicznie żeby skompromitować
i zniechęcić do startowania w wyborach
osiągając tym samym skutek.
Do dziś jedynym wytłumaczeniem tej
podłości było rozebranie torów do Czarnego
Dunajca przez Polskie Koleje Państwowe-
gdzie Rzym gdzie Krym ?
3)Każdy dyrektor czy MOK czy Szkoły
który stawał się popularny został zniszczony
4)metodyczna nienawiść obejmowała prezesów,
przedsiębiorców, starostów, wójtów i każdego aktywnego
obywatela Królewskiego Miasta
5)z vice-starosty też zrobili oszołoma
bo ośmielił się zapytać o dwa mieszkania
nabyte przez byłą władzę -chyba do dziś
się nie dowiedział
6)upokarzano i obrażano wszystkich kandydatów na burmistrza
wystarczy prześledzić kampanie wyborcze- dość dowodów
na poczynaniach poprzedniej władzy
6)majstersztykiem w złym wydaniu było zniszczenie
struktur liberalnych w mieście i "odsunięcie " całej
grupy wartościowych ludzi-historia pokazała
KTO POD KIM DOŁKI KOPIE SAM
W NIE WPADA
podhalanin15.11.2015, 20:01
@obiektywny: tyś taki klakier , a nie obiektywny. Gdzie te kłamstwa ? chyba w twojej chorej wyobrazni. A jak coś wiesz to udziel informacji , a nie pisz o kłamstwach , bo jesteś teraz żałosny . Najlepiej demagogicznie zbluzgać , a nie odpowiedzieć na zadane pytanie , a ono jest proste i tak samo powinna być udzielona odpowiedz.
osioł15.11.2015, 10:55
wszyscy w sprawie skomprolitowani oraz udajacy ze nic nie widzą liczą ze nie doczeka Pan przeprosin wiec zycze sto lat.........pomyłka znaczy ze całe te IPN-yroia na fałszywej dokumrntacji i nie sa kompetentni aby oddzielac prawde od kłamstwa
obiektywny14.11.2015, 22:21
Ciekawy byłem kiedy znowu napiszesz te brednie
wicku podhalaninie
powiem jedno znowu kłamiesz i szczujesz
podhalanin14.11.2015, 18:52
Ja twierdzę ,że teraz to nie doczeka sie już nigdy. Po drugie nie wojewoda , a wicek , a po trzecie kiedy odpowie kto kazał rozebrać tory i nasyp do Cz. Dunajca, bo to jest przejawem zupełnego malkontenctwa gospodarczego .Nie może sie społeczeństwo Podhala doczekać na te wyjaśnienia wicka wojewody .
obywatel14.11.2015, 00:16
Internat, bardzo łatwo przychodzi ci delikatne ,zdawałoby się usprawiedliwienie, a zarazem jeszcze jedna szpila w wojewodę. Ubecja działała m.innymi dzieki takimi jak ty, typu "ja nic nie wiem , ale słyszałem że taki i taki powiedział ...." no i taki a taki miał zakładaną teczką sam o tym nie wiedząc. I właśnie tacy ludzie byli krzywdzeni i są kilkakrotnie , wcześniej przez ubeków a teraz przez "historyków" z IPN. Poza tym , walka o dobre imię to nie jest szukanie usprawiedliwień, twoje uwagi tym samym są bez sensu.
internat13.11.2015, 22:19
Dzisiaj gdy mamy dostęp do dokumentów IPN i niezbędną wiedzę jak działał ten system, i jak łamano ludzi możemy zadać to sakramentalne pytanie czy i kiedy nieliczni podpisali tak zwane lojalki? To jest klucz do wszystkiego. Nie ma co się obrażać i unosić panie wojewodo. Pan o tym wie. Konsekwencją takich wyborów było automatyczne zarejestrowanie przez ubeków teczek osobowych z sygnaturą, że figurant jest skłonny do współpracy i należy nad nim popracować. Szukanie usprawiedliwień nie ma najmniejszego sensu, bo wolność zdobyliśmy wyłącznie dzięki odważnym i wytrwałym bohaterom, którzy przetrwali najgorsze nie ulegając własnym słabościom. Retorykę zostawmy prawnikom. Niech się katują i kaleczą za pieniądze swoich klientów.
Jan13.11.2015, 22:10
Powodzenia panie wojewodo.
sfrustrowany13.11.2015, 21:49
ktokolwiek to byl czy MF czy EZ czy JK -wsyd dla miasta......
i az przykro ze w RAdzie Miasta rzekomo notable miejscy zasiadaja ,bo okazuje sie ze ich tez tchorz trzyma i zaden nie ma odwagi mowic
mowic po prostu prawdy...tylko biadolenia "pod publiczke"
Wolny z Podhala13.11.2015, 21:49
Zastanawiam się nad przeprosinami Radnego Mikołajskiego /.../

Komentarz nie dotyczy artykuły. Moderator.
banita13.11.2015, 21:45
Jest to straszne i bardzo niesprawiedliwe,nie mowiac o zwyklych ludzkich jezykach ,jak bardzo latwo narodkowi sadzic,oskarzac ,pomawiac ........
zas slowo PRZEPRASZAM nie przechodzi przez gardlo....rozumiem Pana Sowe ,bo sam przed obrzydlistwem narodku wynioslem sie z miasta........
niestey nie chleje,nie mam konszachtow z kosciolem,nie bralem lapowek
wiec nie bylem swoj:(
ale teraz jest mi calkiem dobrze ,a miescina nie tesknie ...niestety nie doczekam zmiany mentalnosci ,i moralnosci -na to trzeba pokolen conajmnie dwoch
Sędzia13.11.2015, 21:29
Widać rozwagę nowych władz Miasta gdyby w porę nie wycofali
odwołania Fryżlewicza Miasto musiało by płacić z naszego budżetu odszkodowanie
To pokazuje sposób rządzenia byłych .Mam nadzieję że to się nie wróci
ten brak szacunku i ignorancję oraz pseudo wiedzę prawniczą ***
SDSSSS13.11.2015, 21:22
Tak łatwo kogoś oczernić, ale mając dowody na swoją niewinność, a nawet sąd po swojej stronie, już tak z pozoru zwykłe słowa "przepraszam" nie mogą jakoś przejść przez gardło rządzącym. Nie mówię o obecnej władzy, ale właśnie tacy byli poprzednicy.
Wstyd13.11.2015, 21:11
A za byłych MF EZ i JK musiał przeprosić Watycha
bo nie mieli odwagi i honoru tego zrobić.
Podli i mali złośliwcy.
Andrzej13.11.2015, 21:09
Sprawiedliwość kiedyś nadejdzie. Idzie wolno, ale przyjdzie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl