18.12.2015, 09:59 | czytano: 2583

Rozpoczęła się debata nad utworzeniem Zakopiańskiego Centrum Kultury

zdj. Piotr Korczak
Na sesji Rady Miasta Zakopane zaczęła się debata na temat utworzenia Zakopiańskiego Centrum Kultury. Projekt połączenia Biura Promocji Zakopanego z Miejską Galerią Sztuki, galerią sztuki ludowej i Centrum Kultury "Jutrzenka" budzi kontrowersje.
Najgoręcej połączeniu sprzeciwiają się ci, którzy uważają, że powstanie ZCK będzie oznaczało likwidację Miejskiej Galerii Sztuki.
Podczas trwającej w Zakopanem sesji Rady Miasta, na której ma zapaść decyzja o połączeniu placówek i powstaniu Zakopiańskiego Centrum Kultury, prawnik przedstawiający projekt uchwały podkreślał, że głównym celem stworzenia nowego centrum jest zapewnienie ciągłości działania galerii miejskiej i biura promocji oraz usprawnienie wykonywania zadań gminy. W przypadku Miejskiej Galerii Sztuki przywołał fakt, że w przeszłości nie miała ona samodzielnego bytu prawnego, tylko była częścią Biura Wystaw Artystycznych. I teraz ma być podobnie.

Po konsultacjach społecznych do statutu jednostki wprowadzone zostało stanowisko wicedyrektora, który odpowiedzialny będzie za działalność artystyczną Miejskiej Galerii Sztuki.

Co jest największym zaskoczeniem, według nowych regulacji w zakresie zadań nowej instytucji nie będzie organizacji festiwali. Ta część zadań, przede wszystkim festiwal Folkloru Ziem Górskich, przeniesiona zostanie do Wydziału Kultury Urzędu Miasta.

W temacie utworzenia nowej jednostki zabrał głos Zbigniew Szczerba. Zwrócił uwagę na fakt, że wiele osób protestuje nie przeciw powstaniu nowego centrum, ale przeciwko temu, że łączy się jednostki kultury, które mają całkowicie różne zadania.

Radny Szczerba zwrócił uwagę, że w dyskusji na temat połączenia jednostek promocja miasta zeszła na drug plan tak, jakby w tej dziedzinie wszystko było idealnie.

-Trzy i pół miesiąca dyskutujemy tylko o kulturze i działalności Miejskiej Galerii Sztuki. A ta działa przecież dobrze. - mówił radny.
Radny Twojego Zakopanego zaproponował alternatywne rozwiązanie - stworzenie jednostki pod nazwą Miejska Galeria Sztuki, której podlegać będą nowo utworzone centrum kultury „Czerwony Dwór” i „Jutrzenka”, która ma przejść pod kuratelę miasta.

Zbigniew Szczerba zwrócił również uwagę na fakt, że burmistrz Leszek Dorula zapewniał, że przed podjęciem właściwej uchwały radni mieli zapoznać się z analizą finansową, pokazującą oszczędności, które przyniesie reorganizacja. Tego dokumentu do dzisiaj nie ma.

Kolejną osobą, która zabrała głos w dyskusji jest burmistrz Leszek Dorula. Podsycanie awantury wokół likwidacji Galerii Miejskiej zarzucił byłemu wiceburmistrzowi Mariuszowi Koperskiemu. Radnemu Zbigniewowi Szczerbie zarzucił bycie marionetką w rękach Janusza Majchra i Łukasza Chmielowskiego oraz innych osób z obozu byłych władz miasta.

pk/ zdjęcia Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
komentarze
Władysław.18.12.2015, 17:12
Galeria Sztuki niech się utrzymuje z własnych środków oraz pani dyrektor.
Podatnicy nie chcą utrzymywać tego cacka niech utrzymuje się z biletów wstępu.Taka jest logika jakiejkolwiek działalności .
baciok@18.12.2015, 10:31
Na zjęciach Jasiu Gluc pięknie sie prezentuje.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl