21.01.2016, 18:04 | czytano: 4129

Mieszkańcy gminy Szaflary są zainteresowani ekologicznym ogrzewaniem. Chcieliby geotermii, ale na nią szanse są nikłe

Fot. Robert Miśkowiec
Dużym zainteresowaniem cieszyło się środowe spotkanie w Urzędzie Gminy w Szaflarach poświęcone opracowaniu planu gospodarki niskoemisyjnej. Mieszkańcy gminy wyszli z niego jednak nieco rozczarowani, bo spodziewali się konkretów na temat dofinansowania do solarów, geotermii czy paneli fotowoltaicznych. A tych na razie nie ma.
W spotkaniu wzięło udział ok. 60 mieszkańców, którzy prawie do ostatniego krzesła wypełnili salę obrad urzędu w Szaflarach. W miarę upływu czasu, gdy autorzy mówili o szczegółach przygotowywanego planu ochrony powietrza, czuć było rosnące rozczarowanie. Mieszkańcy czekali bowiem na konkrety. Przytaczali przykład Nowego Targu i funkcjonującego w mieście programu dopłat do wymiany pieców węglowych na ekologiczne. Oczekiwali odpowiedzi na pytania, na jakie dofinansowanie mogą liczyć, z jakich systemów grzewczych (solarów, ekologicznych kotłów, fotowoltaiki, pomp ciepła) będą mogli skorzystać i kiedy. Dopiero wójt Rafał Szkaradziński wyjaśnił, że na to jest jeszcze za wcześnie. Gmina opracowuje dopiero plan i teraz jest czas, kiedy mieszkańcy mogą się wypowiedzieć, czym są zainteresowani. - Teraz jest czas, żeby mówić, czego oczekujemy - tłumaczył wójt. Dopiero stworzeniu takiego planu gmina będzie mogła starać się o pozyskanie dotacji na zaproponowane przez mieszkańców rozwiązania. - Oczywiście - zapewnił wójt - będziemy walczyć, żeby dofinansowanie dla mieszkańców było jak najwyższe.
Z pojedynczych wypowiedzi i pytań wynikało, że mieszkańcy najbardziej interesują się ciepłem geotermalnym. To pewien paradoks, że gmina, która "śpi na ciepłej wodzie", nie może z niej korzystać na dużą skalę. Woda geotermalna płynie bowiem tylko do Bańskiej Niżnej oraz w kierunku Zakopanego. Pytany o to wójt Szkaradziński wyjaśniał, że rozmawiał z władzami Geotermii Podhalańskiej, ale jak mówił, usłyszał za strony władz spółki, że koszt podłączenia do geotermii np. centrum Szaflar to około 10 milionów złotych, a pieniądze na to musiałaby wyłożyć gmina. - Niestety, ale musi się zmienić podejście i sposób myślenia władz geotermii - rozkładał ręce.

Gmina planuje kolejne spotkania i konsultacje na temat planu gospodarki niskoemisyjnej. Będzie na nich czekać na wnioski i uwagi od mieszkańców.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Pola18.12.2016, 12:00
Mamy geotermie ,ale nie mozemy z niej korzystac,to tak jakby machac przed pieskiem kielbaska,PAN MA ALE NIE DA
Nowotarżanin23.01.2016, 15:26
Hm, dziwne w tej gminie Szaflary porządki, doradca z Nowego Targu, to miejscowych góroli tam nie ma....?
Śpisok22.01.2016, 21:46
a w gminie łapsze było dofinansowanie do solarów 70% skorzystałem a teraz do fotowoltaniki 90% prosument i też skorzystałem takze widze ze nasze władze lepiej działają niż w Szaflarach i za to trzeba ich pochwalic
damian22.01.2016, 11:16
czyli smrodzimy dalej,wysokie koszty czystej energii blokują każdą proekologiczną inicjatywę,to mniej więcej tak,jak z autami na gaz,gdy przegląd techniczny znacznie droższy niż auta na benzynę,i macie ekologię!
tralala22.01.2016, 08:23
Zła wiadomość jest taka, że piec na ekogroszek raczej się nie nadaje do spalania plastików, odpadków ze skór i innych śmieci.
Do mieszkaniec22.01.2016, 08:14
Nie na urlop ale w pole. Tylko, że wójt bez tego pseudo-doradcy jest jak małe bezradne dziecko. Więc sytuacja jest katastrofalna. Z doradcą bardzo źle, a bez niego tragicznie. No chyba że żona lub teść coś każą zrobić, ale to i tak gminie nie będzie służyć tylko rodzinie.
mieszkaniec21.01.2016, 22:45
W Szaflarach może i dało by się wiele dobrego zrobić dla mieszkańców, pod warunkiem że Wójt sam zacznie myśleć i decydować, a jak wszyscy wiemy "doradca" myśli i decyduje a Wójt do zdjęcia tylko staje....Proszę się wsłuchać w potrzeby mieszkańców, rozmawiać z nimi i coś wreszcie zacznij Pan robić by szło na korzyść naszą i "Naszej Gminy", bo dotychczasowe decyzje to tylko likwidacja, obcinanie i sadzenie kwiatków na wysepkach drogowych, a na większości ulic ludzie po błocie chodnikami chodzą! Niech pan nie zapomina że to my Pana wybraliśmy (mając nadzieję na powiew świeżości i innowacyjności w Gminie, a jest zastój i brak perspektyw) i my Pana odwołać możemy, więc bierz się Pan do roboty a doradcę na urlop, bo czas leci...na każdy głos pracą się zarabia.
scoter21.01.2016, 21:41
Co eko to do d*** i nie piszcie ze nie to tak jak z jedzeniem czym bardziej eko tym wiecej chemi i gorszej jakosci jakos tego nie pisza , dawniej tez weglem palono i nie bylo smogu bo był nasz wegiel a teraz sprowadzamy bóg wie z kad a nasze kopalnie zamknac tylko potem niby niemiec sie zlituje i kupi nasze kopalnie i bedzie nam go wciskał za konkretna kase niby ze eko . dziekuje
Kiwanie ludzi.21.01.2016, 20:05
A czy Wójt się przyznał, że zlikwidował ulgi podatkowe do instalacji proekologicznych (olej opałowy, geotermia, ekogroszek, prąd, itp)? O co tu chodzi? Wielkie plany na ekologię i gospodarkę niskoemisyjną a tu strzał w kolano czyli brak wymiernej zachęty na montaż instalacji grzewczych ekologicznych. Za chwilę smog będzie i w Szaflarach. Ale co się dziwić władza przyszła z Nowego Targu to i smog za sobą przyciągnie. Fałsz, obłuda i zakłamanie. Ludzie, ale was wójt kołuje. A spotkanie była naprawdę bezsensowne, Wójt i świta kompletnie nieprzygotowani. I na te dotacje do kotłów czy solarów to też nie liczcie.
kumoska21.01.2016, 20:04
kiedy gmina bedzie dotowac solary na ciepla wode tak jak to zrobila gmina lapsze
Tadek21.01.2016, 19:18
Szaflary powinny się porozumieć z Nowym Targiem i innymi gminami
dla uruchomienia ogrzewania termalnego .
xxx21.01.2016, 19:01
Piec na ekogroszek jest ok 10 razy "lepszy" dla środowiska niż stary piec węglowy. (źródło AGH)
Nie ma też codziennego rozpalania w tym piecu - pali się w nim na okrągło przynajmniej przez kilka miesięcy)
tralala21.01.2016, 18:58
W gminie Szaflary z energii geotermalnej korzystają głównie termy. Przejedźcie przez Bańską, to zobaczycie, ile domów wróciło do pieców.
Zainteresowany21.01.2016, 18:45
To tak jak w Gminie Czorsztyn. Spotkanie odbyło się bodajże w 2014r, przedstawiono plan, ludzie byli zainteresowani a do dziś dnia cisza. Byłem na tym spotkaniu i również wyszedłem z niego rozczarowany. Zero konkretów tylko plany, plany, plany . Mam tylko taki apel do przedstawicieli samorządów/gmin : nie organizujcie takich bezsensownych spotkań bo to strata czasu dla tych ludzi którzy przyszli. Będziecie mieli konkrety to wtedy róbcie spotkania.
ens21.01.2016, 18:44
Chodzi o to że ludziom się piece rozsypują to szukają jakby je taniej wymienić. Żadna wymiana pieca na paliwo stałe węglowe (węglowo pochodne) żadnej ekologii nie niesie.
Ekogroch21.01.2016, 18:33
pytanie do fachowców Co daje wymiana starego pieca na piec na ekogroszek jaki efekt dla środowiska w ten sposób osiągniemy.
tego co czytałem to w Krakowie można wymienić stary piec ale tylko na faktycznie ekologiczny Nie ma mowy o żadnym ekogroszku
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl