16.02.2016, 16:18 | czytano: 3435

Komunikacja miejska w Zakopanem. W kwietniu na trasę ruszą pierwsze autobusy

"Zakopane już wkrótce doczeka się pierwszej miejskiej linii komunikacyjnej, obsługiwanej przez dwa nowoczesne i najbardziej ekologiczne autobusy Solaris. Będzie to ważny krok, który ułatwi poruszanie się po mieście mieszkańcom i turystom, a także wpłynie na poprawę jakości powietrza pod Tatrami" - informuje UM Zakopane.
W tegorocznym budżecie na ten cel przeznaczono 850 tys. złotych.
- Chcemy uporządkować transport publiczny, zwłaszcza w rejonach, gdzie występują problemy z dostępnością komunikacji. Zdarza się to szczególnie poza sezonem turystycznym i jest dużym problemem dla mieszkańców. Dwie linie autobusowe będą odpowiedzią na ich potrzeby. Korzystać z nich będą z pewnością także goście odwiedzających nasze miasto. Doskonale uzupełnią więc one w tych miejscach transport prywatny, nie będąc dla niego konkurencją - wyjaśnia burmistrz Leszek Dorula.

- W Zakopanem potrzebny jest łatwo dostępny i regularny transport publiczny. Częstsze korzystanie z niego przez wszystkich, zamiast z samochodów osobowych, z pewnością przełoży się na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza w mieście – dodaje wiceburmistrz Wiktor Łukaszczyk.

Decyzją burmistrza - wykonywanie przewozów publicznego transportu zbiorowego w komunikacji miejskiej powierzone zostało miejskiej Spółce TESKO, która jest w trakcie procedury zakupu dwóch pierwszych autobusów marki Solaris Urbino 8, 9 LE. W planie jest zakup kolejnych dwóch.

Każdy z nich dysponuje 57 miejscami, w tym 23 siedzącymi, i wyposażony jest w klimatyzację, rozkładaną rampę dla wózka inwalidzkiego i dziecięcego, system monitoringu, a także system informacji pasażerskiej, składający się z tablic: kierunkowej przedniej, bocznej, tylnej oraz tablicy wewnętrznej. Ponadto każdy pojazd wyposażony jest w biletomat i kasownik biletów.

- Spółka TESKO prowadzi już intensywne przygotowania. 1 lutego br. została podpisana umowa na dostawę w formie leasingu 4 sztuk fabrycznie nowych autobusów Solaris Urbino 8,9 LE. Szkielety autobusów dotarły już na linię produkcyjną fabryki Solarisa i czekają na montaż podzespołów. Pierwsze dwa autobusy przyjadą do Zakopanego już w marcu, dostawa kolejnych dwóch przewidziana jest na miesiąc sierpień. Pojazdy, które będą wykorzystywane na miejskich liniach komunikacyjnych, wyposażone zgodnie z najwyższymi standardami obsługi pasażerów w ramach komunikacji miejskiej, zapewnią wysoki komfort i bezpieczeństwo podróży, przy jednoczesnej minimalizacji wpływu na środowisko, dzięki wykorzystaniu silników spełniających wymagania najwyższej normy emisji spalin Euro 6. Aktualnie dopracowywane są sprawy organizacyjne, związane m.in. z jakością obsługi pasażera, dystrybucją biletów, organizacją systemu zarządzania i nadzoru, jak również z systemem informacji pasażerskiej. Jest to nowa gałąź działalności dla Spółki i ogromne wyzwanie, ale jednocześnie ważny element zrównoważonego rozwoju Miasta Zakopane – podkreśla Prezes Spółki TESKO Monika Jaźwiec.
Pierwszą planowaną linią kumulacyjną jest linia nr 14 (okrężna) z następującym przebiegiem: Rejon Dworców st. 8, Aleje 3-go Maja Dolne, Kasprowicza, Spyrkówka I Spyrkówka II, Harenda, Harenda Szkoła, Ustup Lewiatan, Ustup, Olcza Wojdyły, Olcza Stachonie, Olcza Kościół, Olcza Mrowce, Olcza Huty, Oberconiówka, Pardałówka 2, Pardałówka 1, Imperial, Rondo Jana Pawła II, Parcele Urzędnicze, Watra, Równia Krupowa, Aleje 3-go Maja Górne, Rejon Dworców st. 8. Autobusy kursować będą co godzinę. Planuje się, że średni roczny przebieg linii wyniesie około 87 tys. km. Termin uruchomienia obsługi pierwszej linii to miesiąc kwiecień.

Kolejna linia prowadzić będzie trasą Cyrhla – Krzeptówki, z następującym przebiegiem: Cyrhla, Chłabówka Górna, Jaszczurówka, Jaszczurówka-Bory, Bystre, Rondo Jana Pawła II, Parcele Urzędnicze, Watra, Aleje 3-go Maja Górne, Rejon Dworców st. 7, Równia Krupowa, Aleje 3-go Maja Dolne, Targowica-pod Gubałówką, Targowica-Stary Kościółek, Za Strugiem, Skibówki I, Skibówki II, Krzeptówki. Linia zostanie uruchomiona we wrześniu tego roku.
Proponowana taryfa opłat za przejazd zawierać będzie zniżki ustawowe (100% i 50%) oraz zniżki gminne, w tym w wysokości 100 % dla mieszkańców Miasta Zakopane, którzy ukończyli 65 lat życia na podstawie dowodu osobistego oraz dla posiadaczy ważnych dowodów rejestracyjnych pojazdów osobowych wraz z opłaconym ubezpieczeniem OC.

oprac. s/ źródło: Urząd Miasta w Zakopanem
Może Cię zainteresować
komentarze
królik19.02.2016, 10:20
Znając życie na 3 min przed każdym kursem będą podjeżdżać prywatni busiarze i zgarniać wszystkich pasażerów.Po roku miasto stwierdzi że utrzymywanie linie się nie opłaca i zlikwiduje komunikację miejską.Koniec końców będzie taki , że pasażer albo będzie siedział w busie z godzinę lub dwie bo pan Łapa przecież na pusto nie pojedzie albo będzie musiał pójść na nogach.
mgr dr inz18.02.2016, 16:24
Ale one nie mają szyby! To będzie wiało przecież.
Stały podróżny17.02.2016, 18:26
@Wsiok, o moją brykę się chłopie nie martw, jest ok. Chodzi o to żeby niektórzy busiarze mieli nieco więcej kultury i to wszystko i jak nie pojedzie jeden kurs to niech się przyzna że mu auto padło czy coś a nie pierd...i że na pewno jechał. Ja busami nie muszę jeździć na szczęście.
.kropka17.02.2016, 10:05
W ciągu roku zrobią lepszą komunikację miejską, lepiej zorganizowaną niż Nowy Targ przez te dziesiątki lat przez które istnieje.
gorol16.02.2016, 21:45
Przynajmniej w Zakopanem kursy nie będą skrócone do Rynku :D
Buka16.02.2016, 20:20
Myślę, że te dwa autobusy sprawią, że mieszkańcy Zakopca mogą zapomnieć o zanieczyszczonym powietrzu w ich mieście :D
Wsiok16.02.2016, 20:09
@Stały podróżny.Te wsioki zarabiają na swoje rodziny i wcale nie jest zlie z taborem.A ty d*** zelezniokiem wozić, ful klima, gorzej z ogrzewaniem.
Petr16.02.2016, 20:07
Podobno będą je ciągnąć konie z Morskiego Oka
Stały podróżny16.02.2016, 19:00
No pochwalić, pochwalić inicjatywę! Aż chce się krzyknąć nareszcie! Już nie tylko pozostanie liczyć na te obskurne, wsiańskie busy i na dodatek jeżdżące jak chcą. A ludzie są zmuszeni na nie właśnie liczyć, kupują miesięczny lub wieloprzejazdówkę a potem ...j bo a to opóźniony, a to pojedzie 10 minut przed czasem, albo WCALE, a taki wsiok potem powie ci że oczywiście jechał... Teraz brawo, bójcie się wsioki o swoje d... i o te swoje złomy którymi wozicie z wielką łaską ludzi.
z16.02.2016, 17:27
Yes, yes, yes...
KG16.02.2016, 17:24
Ciekawe co na to radni Nowego Targu. Kiedyś, pamiętam, była podobna propozycja złożona przez radnego Zapiórkowskiego (była informacja na Podhalu24) i nowotarscy radni raczej się nią nie zainteresowali. Nowy Targ zajmuje wyższe miejsce od Zakopanego w tej niechlubnej klasyfikacji, a od samochodów u nas gęsto na ulicach. Nawet w niedzielę wielu kierowcom nie chce się chodzić. W inne dni omijają parkingi, by zaoszczędzić kilka złotych, a gdyby mieli szansę jechać za darmo autobusem MZK pewno spalin by ubyło.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl