09.03.2016, 17:00 | czytano: 2577

Wystartowała Olimpiada Specjalna w Zakopanem

W Zakopanem rozpoczęły się IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Mają być największym wydarzeniem w sportach zimowych dla polskich zawodników z niepełnosprawnością intelektualną w 2016 r.
Pod Tatrami 500 sportowców będzie rywalizowało w narciarstwie biegowym i zjazdowym, hokeju na hali, biegach na rakietach śnieżnych i łyżwiarstwie szybkim. Konkurencje będą rozgrywane w Suchem koło Poronina oraz w Zakopanem pod Wielką Krokwią.
- Nie ma lepszego miejsca na inaugurację Ogólnopolskich Igrzysk niż zimowa stolica Polski. To wspaniałe, że spotykamy się pod Wielką Krokwią świętować zapalenie Znicza Olimpiad Specjalnych i rozpoczęcie prawdziwej rywalizacji sportowej – mówi Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych w Polsce.

W zakopiańskim magistracie, podczas konferencji prasowej, zaprezentowano idee oraz program Olimpiad Specjalnych. W Komitecie Honorowym Igrzysk znalazły się takie osoby jak: Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej, Andrzej Kraśnicki - prezes PKOL, Katarzyna Frank-Niemczycka - prezes Olimpiad Specjalnych Polska i Ewelina Lisowska - ambasador Olimpiad Specjalnych. Już po zakończeniu spotkania w Urzędzie Miasta, ulicami Zakopanego uczestnicy niepełnosprawni wraz z ich pełnosprawnymi kolegami przebiegli pod skocznię ze zniczem.

Olimpiady Specjalne, jako organizacja sportowa i społeczna istnieją od 48 lat. Zrzeszają 5 milionów zawodników na całym świecie. Polska była pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej gdzie jeszcze na początku lat 80-tych rozpoczęły działalność Olimpiady Specjalne. W Olimpiadach Specjalnych w Polsce trenuje obecnie 17 tysięcy zawodników zrzeszonych w 507 klubach. Do wyboru mają 25 dyscyplin sportowych letnich i zimowych.

Tekst fot. Józef Słowik
Zobacz pełną wersję podhale24.pl