11.03.2016, 10:11 | czytano: 2937

Rumuńskie małżeństwo skazane w sprawie o handel ludźmi

W Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu zapadł wyrok w śledztwie o handel ludźmi, prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Zakopanem.
- Już w 2010 roku funkcjonariusze z Zakopanego zwrócili uwagę na żebrzące osoby pochodzenia romskiego, które posługiwały się kserokopiami dokumentów tożsamości. Niejednokrotnie stan fizyczny tych osób wskazywał na to, że mogą być bite - informuje kpt. SG Katarzyna Walczak, rzecznik prasowy komendanta Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej. - Funkcjonariusze powzięli przypuszczenia, że mogą to być ofiary handlu ludźmi. I ich przypuszczenia potwierdziły się. Przemoc fizyczna i psychiczna, zastraszanie, zabór dokumentów to metody jakimi sprawcy posługiwali się w celu wykorzystania swych ofiar. Wyznaczane były miejsca, w których cudzoziemcy mieli żebrać, a po zakończonym dniu uzyskane w ten sposób pieniądze były im odbierane. Określane były także kwoty dla osób żebrzących, a w przypadku niewywiązania się z określonego limitu dziennego wobec nich stosowana była przemoc fizyczna.
Funkcjonariusze straży granicznej w trakcie śledztwa zidentyfikowali na terenie całej Polski kilkadziesiąt ofiar, które objęte zostały programem wsparcia i ochrony ofiar handlu ludźmi. Ujawniono również przestępstwa fałszerstw dokumentów tożsamości, pobić, porwań, gwałtów i wiele innych przestępstw świadczących o bezwzględności przestępców wobec swych ofiar.

Podjęto szeroką współpracę z krajowymi oraz zagranicznymi organami ściągania. Na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, dzięki pomocy rumuńskich służb, udało się zatrzymać na terytorium Rumunii podejrzane osoby. Rumuńskie małżeństwo pochodzenia romskiego ze zmuszania do żebrania uczyniło sobie dochodowy interes. Werbowało ono na terytorium Rumunii i innych krajów Unii Europejskiej osoby często nieporadne życiowo, bezrobotne, z widocznym kalectwem i kusząc łatwym zarobkiem, wywozili je do Polski oraz innych krajów UE i tam zmuszali do żebrania.

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu skazał obywateli Rumunii na karę 4 lat i 3 miesięcy oraz 3 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz orzekł przepadek korzyści majątkowej osiągniętej z popełnienia przestępstwa.

Źródło: Ś-MOSG, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Jonek11.03.2016, 16:58
Do albańczyk

Tak Polscy imigranci Romowie,chyba chłopie ty wiesz co ty za bredńie piszesz jak ci ich żal to się do domu zaproś łącznie z uchodźcami będziesz miał komplet.
przecinek brak11.03.2016, 16:50
a mi kto wyremontuje dom?oni po remoncie sie wyprowadzą do rodziny bo lubią jak w jednym pokoju 10 osób potem w nocy nawet nie wiedzą kto z kim barrra barrra a tamten dom wynajmą i będą mieli biznes dorobia sobie po 4 dzieci i 2 tysie wpadną od państwa i po co im pracować?
ww11.03.2016, 15:24
Ty romańczyk, wszyscy wiemy jakiego pochodzenia są Ci Polacy w Angli. Tak samo jakiego pochodzenia są Słowacy o których nie tylko ostatnio było głośno!
SDSSSS11.03.2016, 14:57
Nie dawać. Nie dawać żadnym żebrakom pieniędzy. Nikt nikomu w ten sposób nie pomaga, a co więcej darczyńca krzywdzi takie osoby. Chodził taki jeden z powyginanymi nogami na szaflarskiej przy przedszkolu kilka lat temu. Nie dawać i tyle, ten proceder umrze śmiercią naturalną - nie będzie dutków z żebractwa, to nie będzie nielegalnego biznesu.

Chcecie pomagać osobom żebrzącym? To zamiast ryby dawajcie im wędki. Chcesz kasę? OK, przyjdź, posprzątaj, przenieś węgiel, umyj okna, cokolwiek, tylko ZARÓB te pieniądze a nie WYŻEBRZ. Niestety do niektórych ludzi o zbyt miękkim sercu to nie dociera i chcąc pomóc, tak na prawdę szkodzą. Nigdy żadnemu lumpowi złotówy na piwsko nie dam. Chcesz się napić, rozumiem, ale najpierw przyjdź i zarób na to. Mam dość duży plac, każdemu który o złotówę pytał oferowałem kasę za posprzątanie, za zamiatanie i co? ŻADEN się nie zgłosił.
albańczyk11.03.2016, 14:08
Świrek ty jesteś ślepy? ok kradną i dopuszczają się innych wykroczeń ale czy tylko oni? nie zachowuj się jak zacofany analityk... jak byś badał sondaże a nie portale!!! to byś wiedział że w anglii największą grupą przestępczą(imigranci) są Polacy taże nie oceniaj i nie wrzucaj do jednego worka wszystkich. nie bronie ich tylko stwierdzam fakty, spójrz oni żebrzą żeby wykarmić dzieci a Polacy? mordują, porzucają w śmietnikach, gwałcą nawet noworodki,zabijają... podaj mi jeden udowodniony czyn mordu przez Roma w przeciągu 10 lat?????? nie widzicie błędów oraz przestępstw Polaków tylko innych ras, wiadome są i tacy nieznośni ale nie wszyscy. a pod sklepami żebrzą tylko romowie??? bo ja chyba jestem slepy... nie sądź bo nie znasz widze sprawy od sfery PRADA FAŁSZ. oceń też Polaków
świrek11.03.2016, 12:21
Ostatnio coraz głośniej o Cyganach.Jak podał niedawno inny portal: "Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Gmina Krościenko otrzymała dotację w wysokości 419 185,00 zł na realizację w 2016 r. zadań z programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014 ? 2020.Środki zostaną wykorzystane na realizację projektów:
- poprawa sytuacji mieszkaniowej i bytowej rodzin romskich przez remont budynków mieszkalnych w Krośnicy (projekt zakłada wykonanie remontów w 10 budynkach)
- promocja kultury romskiej ? kontynuacja projektu (projekt obejmuje dalszą integrację społeczną pomiędzy społecznością romską i polską na terenie gminy Krościenko)". A tutaj widzimy jak wygląda "kultura romska" (pobicia,gwałty,porwania,żebranie) i jak bardzo chcą się "integrować z rodzimymi Europejczykami (chyba że poprzez oszustwa,kradzieże,nieróbstwo,etc.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl