05.04.2016, 12:39 | czytano: 7133

Rusza Komunikacja Miejska w Zakopanem (zdjęcia)

Zakopane od 11 kwietnia będzie miało pierwszą w historii Komunikację Miejską, obsługiwaną przez nowoczesne i najbardziej ekologiczne autobusy Solaris. "Jest to ważny krok, który ułatwi poruszanie się po mieście mieszkańcom i turystom, a także wpłynie na poprawę jakości powietrza pod Tatrami" - komentują władze samorządowe.
Dziś autobusy po raz pierwszy zostały zaprezentowane na konferencji prasowej. Ich poświęcenia dokonał ks. dziekan Bogusław Filipiak, a uroczystego przecięcia wstęgi Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula wraz z Starostą Tatrzańskim Piotrem Bąkiem, Przewodniczącym Rady Miasta Zakopane Grzegorzem Jóźkiewiczem i Prezes Spółki TESKO Moniką Jaźwiec.
Andrzej Sienkiewicz Dyrektor Sprzedaży Krajowej oraz Rafał Zajas Dyrektor Sprzedaży Regionu Południowego Kraj w imieniu firmy Solaris, która wyprodukowała pojazdy, wręczyli burmistrzowi Leszkowi Doruli symboliczny klucz do autobusu. Po krótkiej prezentacji autobusy ruszyły na pierwszą oficjalną przejażdżkę po Zakopanem. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz radni.

Wszyscy zainteresowani mogą obejrzeć nowe autobusy na parkingu przed Urzędem Miasta Zakopane - dziś do godz. 15.00, a także podczas koncertu „Kocham Zakopane” na Placu Niepodległości w dniu 9 kwietnia. Natomiast w dniach 11 – 13 kwietnia wszyscy będą mogli wypróbować Komunikację Miejską w Zakopanem bezpłatnie.

Zgodnie z decyzją Burmistrza wykonywanie przewozów publicznego transportu zbiorowego w komunikacji miejskiej powierzone zostało miejskiej Spółce TESKO, która zakupiła autobusy marki Solaris Urbino 8,9 LE. Każdy z nich dysponuje 57 miejscami, w tym 23 siedzącymi, i wyposażony jest w klimatyzację, rozkładaną rampę dla wózka inwalidzkiego i dziecięcego, system monitoringu, a także system informacji pasażerskiej, składający się z tablic: kierunkowej przedniej, bocznej, tylnej oraz tablicy wewnętrznej. Ponadto każdy pojazd wyposażony jest w biletomat i kasownik biletów. Pojazdy spełniają najwyższe standardy obsługi pasażerów w ramach komunikacji miejskiej, zapewniają wysoki komfort i bezpieczeństwo podróży, przy jednoczesnej minimalizacji wpływu na środowisko, dzięki wykorzystaniu silników zgodnych z najwyższymi normami emisji spalin Euro 6.

Pierwszą linią komunikacyjną jest linia nr 14 (okrężna) z następującym przebiegiem: Rejon Dworców st. 8, Aleje 3-go Maja Dolne, Kasprowicza, Spyrkówka I Spyrkówka II, Harenda, Harenda Szkoła, Ustup Lewiatan, Ustup, Olcza Wojdyły, Olcza Stachonie, Olcza Kościół, Olcza Mrowce, Olcza Huty, Oberconiówka, Pardałówka 2, Pardałówka 1, Imperial, Rondo Jana Pawła II, Parcele Urzędnicze, Watra, Równia Krupowa, Aleje 3-go Maja Górne, Rejon Dworców st. 8. Autobusy kursować będą mniej więcej co godzinę, wg ustalonego rozkładu. Planuje się, że średni roczny przebieg linii wyniesie około 87 tys. km. Kolejna linia zostanie uruchomiona we wrześniu tego roku i prowadzić będzie trasą Cyrhla – Krzeptówki.
Taryfa opłat za przejazdy zawiera zniżki ustawowe (100% i 50%) oraz zniżki gminne, w tym w wysokości 100 % dla mieszkańców Miasta Zakopane, którzy ukończyli 65 lat życia na podstawie dowodu osobistego oraz dla posiadaczy ważnych dowodów rejestracyjnych pojazdów osobowych wraz z opłaconym ubezpieczeniem OC.

Wszystkie informacje na temat funkcjonowania nowej Komunikacji Miejskiej zamieszczone zostały na stronie www.zakopane.eu/komunikacjamiejska, a także w rozprowadzanych przez Urząd Miasta Zakopane ulotkach, w których oprócz praktycznych informacji można znaleźć także atrakcje turystyczne zlokalizowane wzdłuż trasy linii nr 14.

opr.s/ UM Zakopane, zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
jgg07.04.2016, 20:34
Wszystko pięknie, tylko ten urzędnik w koloratce. Po co?
SDSSSS07.04.2016, 09:27
@Wozak znawca, nie byle kto! Tylko że autosan już dawno upadł, za to Neoplan został założony przez Olszewskiego. Prezesem, oraz w radzie nadzorczej są sami Polacy, także przestań chrzanić głupot.
4406.04.2016, 08:14
Wozak, przejedź się Solarisem a później Autosanem. Zobacz jak to jest wykonane i później wyciągaj wnioski. A Zakopane dopiero rusza z komunikacja miejską i do razu robi to lepiej. Raz dwa się rozwinie i będzie działać jak w cywilizowanych miastach.
Wozak05.04.2016, 22:04
@Maciek.Produkcja Solarisów odbywa się w Polsce , 100 procent produkcji na ,,terytorium,,Polski fakt.Poszperaj gdzieś z jakim kapitałem i kto ma Solarisa(nie polak).Nie jesteś w temacie,może zmienisz zdanie.(tramwaje nasza technologia,trolejbusy trolino,nasza technologia).Autosan był Polski(Jelcz nie na licencji Skody)
Maciek05.04.2016, 19:41
Wozak: Solaris 100% polski producent autobusów!!!
baciok@05.04.2016, 19:29
Dobra robota Panie Burmistrzu. Jak się chce to można.
Nogaty05.04.2016, 19:19
Na Podhalu się mówi.Jadę do miasta(Nowy Targ)albo do Zakopanego.Komunikacja miejska zrobi z Zakopanego miasto? Powodzenia,trzymam kciuki nawet przy nogach.
Wozak05.04.2016, 18:58
@pasażer MZK.Jeszce nie wystartowali już lepiej to robią, ciekawe(długo jezdził super Solaris elektryczny do Kóznic?)Masz do wyboru, busy,taxi,rower,nogi.Polecam.Nie narzekaj marudo.(A Solaris trzy razy droższy od Autosana,trzy razy więcej się piepszy i trzy razy droższy serwis i nie Polski,upadły Neoplan).
Ewa05.04.2016, 18:43
Gdzie znajdę rozkład jazdy autobusów MZK Zakopane?

Proszę przeczytać ostatni akapit informacji. Moderator.
trip05.04.2016, 18:22
hahahahahahha, komunikacja! jedna linia, potem będą aż DWIE! Kur...... ludzie, opamiętajcie się przed tą propagandą za koszmarne pieniądze!
tramwaj, latwiec, hulajnoga05.04.2016, 18:17
do pasażer MZK

oj tam, oj tam!
taxi05.04.2016, 17:41
na poczatku jest pieknie kolorowo za pare miesiecy to sie zmieni
Śmieszek05.04.2016, 17:02
Ciekawy, żeby było światowo. Teraz 14, kolejna to 88 itd.
Cudak05.04.2016, 16:11
Mapka lini, regularny rozkład, brak skróconych kursów. W Nowym Targu uchodzióo by to za cud!
Ciekawy05.04.2016, 15:38
Hm... Zakopane uruchomiło jedną linię... I nadało jej numer "14"... Czy ktoś może mi to wytłumaczyć?
pasażer MZK05.04.2016, 14:12
Niech się MZK nauczy, niech zobaczy co to znaczy regularność, co to jest informacja pasażerska w autobusie. Tam autobusy jadą z regularną przerwą między kursami, nie skracają tras.

Tam są piękne kolorowe wyświetlacze pokazujące przystanki. U nas jeden mały i często ustawiony odwrotnie bo kierowcy nie chce się przestawić a komunikaty głosowe wyciszony. Za to pewne radio z góralską "muzyką" na cały regulator...

Tak kupiono sprawdzone na całym świecie Solarisy a u nas złom z Sanoka zwany Autosanem, który telepie się na przystanku jakby miał się rozlecieć.

Tam jest jedna ulga, wszytko logiczne. U nas 4 strefy, kilka rodzajów ulg, dziwna polityka biletów okresowych, ceny podane w % w stosunku do ceny innych biletów...

W NT wszystko byle jak... W Zakopanem dopiero wystartowali i już robią to lepiej niż u nas od wielu, wielu lat.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl